Спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту
Засоби індивідуального захисту... Начебто кожен про них чув, усі більш-менш уявляють, що це таке, і навіть можуть привести деякі приклади, де актуальне їх застосування. Але якщо для звичайних людей така, неабсолютна, обізнаність допустима, то у випадку з тими, хто відповідає за організацію роботи в різних напрямках з більшим чи меншим ступенем небезпеки, з певними ризиками, цього обсягу інформації зовсім недостатньо.
Різні сфери діяльності вимагають залучення певного переліку захисних виробів. Необхідно знати, що, де і коли слід використовувати, яка ступінь ефективності захисту можлива з різними виробами. Не менш важливо орієнтуватися в розмаїтті ЗІЗ, щоб не залишити поза увагою вироби, які ідеально підходять для конкретної ситуації, не зупиняючись на менших перевагах. Тому далі ми поговоримо про зазначені підтеми. Також розглянемо, яким вимогам повинні відповідати засоби індивідуального захисту, як правильно їх вибирати, відповідно до специфіки та особливостей подальшого застосування. Додатково розкриємо супутні питання, щоб розставити всі крапки над «і» в заявленій темі. Якщо після прочитання матеріалу залишаться запитання, зможете уточнити все, що потрібно, у наших консультантів. Ну а зараз не будемо втрачати дорогоцінний час і перейдемо до справи.
Засоби індивідуального захисту: визначення, призначення, споживачі, ефект від експлуатації
Засоби індивідуального захисту (загальновідома абревіатура – ЗІЗ, англ. – Personal protective equipment, або PPE) – це весь спектр спеціально розроблених елементів одягу, взуття, аксесуарів та інших речей, призначення яких полягає в організації захисту людини (її шкірних покривів, органів дихання та інших систем організму) від різних несприятливих зовнішніх впливів (небезпечних для життя і здоров’я речовин, ситуацій тощо). Це передусім робочі костюми, фартухи, халати, рукавиці, респіратори, головні убори, окуляри, бахіли та багато іншого, що володіє водовідштовхувальними, пило- і грязезахисними, жаронепроникними, антистатичними й подібними властивостями.
Ці технічні вироби відіграють величезну роль в охороні праці. Вони запобігають механічним пошкодженням, травмам та інтоксикаціям, мінімізують ризики, які несуть шкідливі виробничі фактори. Ще одне завдання ЗІЗ – захист від забруднень. Загалом, актуальність застосування окреслюється тими випадками, в яких безпеку не здатні забезпечити конструктивне виконання обладнання, організація виробництва, архітектурно-планувальні рішення й засоби колективного захисту.
Крім виконання основних функцій, ці вироби несуть і додаткове функціональне навантаження. Йдеться про рекламу, маркетинг. За допомогою правильно оформленого спецодягу (колірна гама, фасон, логотип, слоган...) можна забезпечити не тільки потрібний психологічний настрій співробітників, але й загальне процвітання підприємства. Тому, підбираючи захисну продукцію, орієнтуватися не тільки на практичність і безпеку, а й на брендовість – 100 % продуманий хід.
Категорія продукції, що розглядається – невід’ємний атрибут управлінської системи, сконцентрованої на професійних ризиках, а також реалізації безпеки і охорони здоров’я працівників. Якщо роботу супроводжують шкода й/або небезпека, зокрема специфічний температурний режим, забруднення та інше, працівникам повинні видаватися засоби індивідуального захисту, які пройшли сертифікацію. При цьому процес має супроводжуватися відповідністю нормам, які затверджені українським законодавством, чинним у цьому сегменті. Купівля ЗІЗ і видача їх співробітникам підприємства, згідно з вимогами охорони праці – прямий обов’язок роботодавця.
PPE затребувані в різних виробничих сферах та процесах:
- при виконанні будівельних і монтажних робіт;
- на хімічних підприємствах;
- у машинобудуванні різних профілів;
- у медицині та фармацевтиці (зокрема при виготовленні ліків);
- на металургійних підприємствах;
- у харчопромі...
Тобто, якщо розглядати застосування в цілому, то мова йде не тільки про робочі костюми в технічних напрямках, не тільки про одяг для співробітників сфери послуг, форму медичного персоналу й працівників аптек, а й про корпоративний стиль бухгалтерів, одяг для представників системи правосуддя, релігії та ін.
З наведеної вище інформації можна зробити кілька висновків, відповівши на основні запитання:
- Що таке ЗІЗ? Це всілякі розроблені за спец. технологіями вироби, пристрої та системи, що надягаються для роботи або використовуються по-іншому, з метою максимізації власної безпеки, захисту від згубних факторів виробництва/довколишніх умов.
- Які їх призначення? Головне – запобігання негативному впливу на людей одного/низки факторів ризику найчастіше при виконанні ними професійних обов’язків, але не тільки. З додаткових – виконання рекламної функції.
- Споживачі ЗІЗ – хто вони? Переважно це юридичні особи, тобто працедавці різних галузей, що забезпечують захист працівників на кошти підприємства. У деяких випадках ця робота може бути довірена спеціальним співробітникам. А ще зазначеною захисною продукцією користуються в побутових умовах, у приватних фермерських господарствах, при занятті низкою ремесел і в певних інших напрямках.
- Чи можна говорити про абсолютну ефективність засобів індивідуального захисту? Фахівці вважають, що першочергове забезпечення безпеки на підприємствах з несприятливими факторами праці залежить від застосовуваних технологій (при необхідності їх змін у кращий бік), автоматизації шкідливих виробництв, дистанційного керування, забезпечення герметизації техніки, організації належної вентиляції і т.д. Що стосується значення і застосування ЗІЗ, їх місця в наведеному переліку, то вони актуальні, коли неможливо реалізувати щось із згаданого або це не вдається зробити в потрібному вигляді (для зниження шкідливого впливу до безпечного рівня). Тобто, щоб ефективність ЗІЗ була забезпечена максимально, дуже важливо поєднувати їх використання з іншими заходами, спрямованими на безпеку співробітників. Комплексний підхід – запорука найкращого результату.
Класифікації ЗІЗ, короткий опис кожного з видів
Вагомий аспект, на якому одразу ж тут акцентуємо увагу – це наявність величезної варіативності ЗІЗ, що відповідає сучасним реаліям і споживчим запитам. Різні види, типи, класи, моделі та інше – закономірне явище для цієї категорії продукції. Давайте ж спробуємо розібратися у всій різноманітності.
Основні групи засобів індивідуального захисту:
- Спецодяг + спецвзуття. Запобігають забрудненню, механічним травмам, перегріванню і переохолодженню, впливу агресивних рідин. Це, перш за все, комбінезони, робочі костюми, берети, чоботи, валянки та ін.
- Технічні вироби. Захищають ніс, вуха, очі й інші органи відповідних систем від вібраційного впливу, електроструму, механічних та інших небезпечних впливів. Респіратори, навушники, калоші, каски, окуляри, маски і напівмаски, рукавиці – лише мала частина представників цієї групи.
- Засоби для змивання і знезараження. Усілякі мазі, пасти й мийні композиції, розроблені для миття та знешкодження негативних середовищ, хім. сполук і бруду, з метою піклування про шкіру рук і обличчя.
Можливий також поділ на спецодяг (халати, фартухи, штани, рукавиці...), спецвзуття (валянки, калоші, черевики...) і все інше, тобто захисні запобіжні пристосування (каски, респіратори, окуляри тощо). А якщо відштовхуватися від способу виготовлення, то всі засоби діляться на ті, які вироблені промисловістю, і ті, що створені населенням з підручних матеріалів. На підприємствах повинні застосовуватися винятково перші, другі – як варіант для побутового індивідуального задіяння.
Відповідно до конструкції та захисної специфіки, ЗІЗ бувають розраховані для захисту:
- основної частини тіла (загальний спецодяг, зокрема халати, фартухи, накидки, кожухи, пальта);
- тіла повністю (ізолюючі костюми, як от пневмокостюми і скафандри);
- всього тіла при падінні з висоти (страхувальні монтажні пояси, жорсткі та гнучкі анкерні лінії, стропи з і без амортизаторів, пристрої-блокатори);
- рук (рукавиці, нарукавники, наплічники...);
- ніг (чоботи, черевики, тапочки, бахіли...);
- обличчя та очей (головним чином, окуляри і щитки);
- голови (шоломи, каски, шапочки та інше);
- органів дихання (маски, напівмаски, протигази, респіратори...);
- органів слуху (навушники, беруші, вкладиші);
- шкірних покривів.
Групи ЗІЗ за призначенням (в основі класифікування – захисні якості):
- Вироби, що захищають від впливів механічної природи (тертя, проколів, дряпання, вібрацій, ударів, захоплення деталями, які перебувають в русі), від шуму, загальних забруднень на виробництві, нетоксичних рідин, води, олій, жирів, р-чинів ПАР, пилу, а також запобігають слизькості поверхнями, обмерзанню і падінню.
- Засоби для протистояння хім. впливам. Запобігають згубній дії твердих токсинів, різноконцентрованих кислотних і лужних розчинів, органічних розчинників і лакофарбової продукції на їх основі, ароматичних і неароматичних субстанцій, олій і жирів рослинного і тваринного походження, хлорованих вуглеводнів, нафти, легких і важких нафтових продуктів.
- Продукція, покликана протистояти біофакторам, а точніше усіляким мікробам, комахам і тому подібному.
- ЗІЗ для захисту від радіації (зокрема, від радіоактивного та іонізуючого випромінювання).
- Засоби, покликані захищати від несприятливих (занадто великих або малих) температурних параметрів, металевих розплавів, що іскрять і бризкають. Тут приділяється увага умовам, визначеним кліматом, тепловипромінюванню, відкритому вогню, окалинам, конвективній теплоті. Ця група важлива, якщо робота передбачає необхідність мати справу з ділянками, t яких становить до 45 °С і більше, або функціонувати при t повітряного простору від -20 до -50 °С, в т.ч. у вітряну погоду, і контактувати з холодними поверхнями.
- Вироби, що запобігають терморизикам електродуги, негативам неіонізуючих випромінювань, ураженням електрострумом та впливам статичної електрики. В такому випадку може бути актуальне запобігання дії електричного або електромагнітного поля, струму з напругою +/- 1000 В.
- Спецодяг, що забезпечує збільшену сигнальну видимість.
- Комплексні ЗІЗ.
- Дерматологічна група, вироби, завдання яких – захист від впливів гідрофільної, гідрофобної та комбінованої природи, плюс від підвищених і знижених температур, вітрів, негативного УФ випромінювання, від укусів комах і уражень мікроорганізмами, а також продукти-очисники, регенератори і відновники.
Ще одна часто застосовувана на практиці класифікація виглядає так:
- засоби захисту органів дихання. Головним чином, фільтруючі та ізолюючі протигази. Вони найбільш надійно захищають дихальну систему, обличчя і слизові оболонки очей від згубних компонентів у повітряному просторі. Також сюди належать респіратори, ПТМ і ВМП. Всі згадані ЗІЗ мають постійно перебувати в справності й завжди бути готовими до застосування;
- вироби для захисту шкіри. Покликані захищати шкірні покриви, одяг, взуття та екіпірування від паро- і краплеподібних субстанцій, які несуть ризики ураження радіоактивними елементами і біоматеріалами. Повною мірою здійснюють затримку a-частинок і роблять значно слабшим вплив b-частинок. Як і у випадку з протигазами, ці засоби (якщо ґрунтуватися на захисному ефекті) бувають ізолюючими та фільтруючими. Це спецодяг, загальнозахисні комплекти, плащі, рукавиці та інше. Застосування може бути доповнене підручними шкірозахисними засобами;
- медичні захисні матеріали (наприклад, аптечки, перев’язувальні медичні та протихімічні пакети). Засоби спец. профілактики та першої мед. допомоги. Особливо важливі ті, які задіюються в порядку само- та взаємодопомоги. Загалом це ліки, матеріали та засоби спец. призначення, покликані запобігати ураженням або ж мінімізувати вплив згубних факторів і не допускати ускладнення.
Наведений вище поділ ЗІЗ ґрунтується на необхідності мінімізувати негативні впливи на населення в тих умовах, які передбачають залучення зброї масового ураження. В такому випадку до уваги, перш за все, приймаються вироби, що запобігають потраплянню всередину, на шкіру і одяг радіоактивних продуктів, отрут, бактеріальних токсинів і подібного. Тобто ця класифікація засобів індивідуального захисту стосується вже не виробничих аспектів, а належить до системи цивільної оборони. Знати про неї теж нікому не завадить.
Класи ризику ЗІЗ:
- Перший клас, до якого належать прості вироби, застосовувані в умовах найменших ризиків отримання мікро- або легкого ступеня травм. Підлягають декларуванню відповідності. Це, наприклад, захисні костюми та халати, що запобігають загальним забрудненням і механічним впливам.
- Другий клас об’єднує засоби з більш складною конструкцією. Їх роль набагато серйозніша – захист від смертельних ушкоджень, нещасних випадків, супроводжуваних тяжкими наслідками, наприклад, присвоєнням групи інвалідності. Покликані захищати від падіння з висоти, ураження електрострумом тощо. Підлягають сертифікації.
Загальновстановлені вимоги до ЗІЗ, контроль якості
Засобам індивідуального захисту відводиться величезне значення, тому їх якісний рівень не може характеризуватися навіть найменшими негативними нюансами. Від якості цієї продукції залежить не тільки комфорт користувача, але й в більшості випадків, що виступає на перший план, безпека. Тому закономірно, що до ЗІЗ пред’являється низка вимог, яким вони повинні відповідати в обов’язковому порядку. Йдеться про такі пункти:
- бездоганні якісні параметри, висока міцність, стійкість до усадки і стирання;
- застосування відповідних матеріалів (наприклад, стійких до розриву, термостійких, армованих ниток для складних виробництв);
- виготовлення, що унеможливлює ризики при застосуванні за призначенням, при дотриманні правил експлуатації, встановлених виробником;
- відсутність будь-яких сумнівів у надійності;
- запобігання негативному впливу на здоров’я користувача;
- збереження функціональності та зовнішнього вигляду протягом довгого часу (мова не йде про одноразові вироби);
- повна відповідність виконуваному завданню, робочому процесу, сфері діяльності та специфіці роботи;
- можливість застосування як в штатному, так і в аварійному режимі;
- відповідність спецодягу клімату і сезону;
- ергономічність і зручність застосування;
- нетоксичність, невипромінювання радіації;
- відсутність травмуючих компонентів і шкідливих хімічних речовин у складі;
- складнозаймистість + несильна горючість + непровокування іскроутворення;
- відповідність зросту, розміру, об’єму грудей та іншим параметрам користувача, врахування ростовочно-розмірних артикулів;
- дотримання гендерних відмінностей (для жінок – жіночий спецодяг, для чоловіків, відповідно – чоловічий);
- висока гігієнічність, повітропроникність і гігроскопічність;
- можливість виконання ремонту при необхідності, податливість до відновлення;
- естетичне виконання (важливе не тільки для спецодягу офісних варіантів, але й призначеного для будівельників, ремонтників, зварювальників та інших технічних професій).
Відповідність ЗІЗ частині із зазначених вимог покладається на виробника, дотримання інших – справа працедавця.
Коли вироби надходять на підприємство, вони проходять перевірку якості, кількості, складу. Якщо це завдання належить виконувати комісії, то у функціональних обов’язках останньої:
- перевірити наявність сертифікату якості;
- здійснити зовнішній огляд;
- виключити невідповідність заявці, умовам праці, маркуванню, що вказує на захисні властивості;
- зіставити товар з вимогами нормативів і технічних документів.
Перевірку здійснюють в перші 10 днів після надходження в спеціально відведеному приміщенні із застосуванням необхідних вимірювальних приладів. Перевірятися повинна кожна партія виробів. Якщо обсяги поставок великі, контроль носить вибірковий характер, але перевіряється не менше 10 % виробів. На завершення заходів з контролю формується акт, який має встановлену форму. Якщо виявлені які-небудь невідповідності, товар повертається постачальнику. Якщо все добре, можна приступати до застосування. Якщо використовувати потрібно через деякий час, а до цього доведеться зберігати матеріали, слід орієнтуватися в оптимальних умовах.
ЗІЗ: зберігання та догляд
Основні правила зберігання та догляду за засобами індивідуального захисту на підприємствах:
- тримайте всі пристосування окремо, упакованими, без тісного сусідства з іншими предметами;
- дотримуйтесь належного температурного режиму (5-20 °С) і рекомендованих параметрів вологості повітря (50-70 %), стежте, щоб приміщення було затемненим, не зберігайте ЗІЗ поблизу теплових джерел;
- при прийманні спецодягу і спецвзуття на зберігання здійснюйте дезінфекцію, очищайте вироби від пилу і бруду, при необхідності виконуйте просушування;
- врахуйте, що чистку заборонено здійснювати стисненим повітрям, гасом, бензином, емульсіями і розчинювальними матеріалами;
- періодично виконуйте огляд і проводьте випробування в порядку і в терміни, які встановлені відповідними технічними умовами.
Прання, хім. очищення та ремонт спецодягу, спеціального взуття та захисного приладдя на підприємствах повинні здійснюватися в обладнаних пральнях або з залученням спеціалізованих організацій побутового обслуговування (на основі укладеного договору). Оптимальна періодичність очисних заходів при сильних забрудненнях – раз в 6 днів, при помірних – один раз в 10 днів.
Якщо вироби були зіпсовані або пропали не з вини працівника, видати заміну, всі необхідні для подальшої роботи ЗІЗ – обов’язок роботодавця.
Засоби індивідуального захисту від компанії «Система Оптимум»
Наостанок – кілька слів про спецодяг, спецвзуття та ЗІЗ від ПП «Система Оптимум». Наша компанія багато років працює у цьому напрямку і пропонує великий асортимент продукції зазначеної категорії оптовим підприємствам різних галузей з усієї України.
Зі спеціального взуття – антистатичні чоботи, з спецодягу – вологостійкі фартухи, робочі костюми, халати, із захисних виробів – окуляри, маски, напівмаски, респіратори і багато іншого (нарукавники, бахіли, рукавиці, шапочки, фільтри...). Все – в бездоганній якості, з повною відповідністю вимогам до кожного з видів цих виробів.
З додаткових переваг, які забезпечуються нами кожному клієнту: можливість замовити будь-які, навіть найбільші, обсяги необхідної продукції, оперативність поставок, доступні ціни на різнооб’ємні партії.
Тема спеціального взуття, одягу і засобів індивідуального захисту, як ви вже, напевно, переконалися, дуже широка і різнопланова. Тому ми могли не надати в статті відповіді на усі ваші запитання, хоча, чесно кажучи, старалися. Проте, якщо це так, просто зателефонуйте нам і дізнайтеся все, що потрібно. Захочете співпрацювати – будемо тільки раді!
Ознайомитися з асортиментом ЗІЗ для різних промислових галузей можна, відвідавши відповідний розділ сайту. Отримати відповіді на запитання – у менеджерів компанії телефоном або через емейл.
Не нехтуйте захистом своїм та своїх співробітників. Приділіть належну увагу підбору і придбанню спецодягу. Це важливо не тільки тому, що регламентується на законодавчому рівні. Це має значення передусім, у зв’язку з безцінністю людського здоров’я і життя.
«Система Оптимум» – експерт у сегменті засобів індивідуального захисту! Звертайтеся!