Стіл лабораторний: опис та призначення
Стіл – невід’ємна частина будь-якої лабораторії. Найчастіше ці предмети меблів у межах одного закладу використовуються далеко не в єдиному екземплярі. І в медичних, і в дослідницьких, хімічних, харчових, і в інших лабораторіях для здійснення різних завдань потрібні різні види столів. Що до чого, потрібно розібратися.
Проведення експериментів, оптимізація внутрішньолабораторного простору, розміщення і зберігання техніки та інвентарю, посуду, реактивів, робочих паперів – все це і багато чого іншого не обходиться без задіяння столів. Вони, як і обладнання, що застосовується в лабораторії, впливають на результати досліджень. Не завжди такий вплив прямий, але в будь-якому випадку дуже важливий. Від них залежать продуктивність, комфорт, легкість роботи і безпека лаборанта. Вони дозволяють ефективно економити корисний простір, відбиваються на швидкості виконання тих чи інших завдань.
Кожен лабораторний стіл, як і інші меблі цього сегменту, має виготовлятися з урахуванням специфіки застосування і відповідати певним вимогам, серед яких:
- стійкість до впливу агресивних середовищ, високих температур та інших несприятливих факторів;
- можливість підключення комунікацій;
- витримування підвищених навантажень;
- продумана конструкція й ергономічність;
- пожежна безпека.
Досягти цього дозволяє, головним чином, застосування правильних матеріалів. У цьому ракурсі примітний каркас, виконаний з анодованого алюмінієвого профілю з меламіновим наповненням. Добрі матеріали для виготовлення стільниці, яка, до речі, повинна бути місткою: постформінг, бурт, граніт і деякі інші. Завдяки їм, вироби відповідають високому якісному рівню, мають значні міцнісні характеристики, довгий термін експлуатації, не створюють жодних незручностей лаборанту, ба більше, підвищують комфорт у процесі роботи. Що стосується дерева, то до таких елементів столу для лабораторії варто підходити з обережністю. У більшості випадків вони не підходять, оскільки лабораторний мікроклімат часто специфічний, а дерев’яні деталі можуть розмокнути і зруйнуватися.
Розміри, комплектація – аспекти другорядні, але теж важливі. Їх обов’язково потрібно підбирати з урахуванням площі приміщення і передбачуваного застосування, щоб потім не довелося підшуковувати більш відповідну альтернативу.
Які столи можуть знадобитися в лабораторії?
У наш час випускаються найрізноманітніші лабораторні столи, тож купити ту модель, яка по-максимуму задовольнить запити і потреби, не є проблемою. Головне, орієнтуватися в асортименті.
Отже, сучасні столи для експлуатації в лабораторіях, відповідно до призначення, бувають таких видів:
- власне лабораторні. Проектуються і виготовляються з урахуванням роботи з хімічним посудом, реактивами і приладами. Їх форма нагадує звичайні офісні варіанти. Однак є суттєва відмінність, яка полягає в застосовуваних матеріалах. Каркас повинен бути посиленим і чітко виставленим за рівнем, а стільниця захищеною від агресивних середовищ.
- приладові, або столи для приладів. Це свого роду робочі поверхні для всіляких пристосувань, приладів і техніки. На них можна розміщувати хроматографи, електроплити, автоклави, спектрофотометри і т.д. Тут же можна працювати і з документами. Важливо стежити, щоб встановлення цього виду меблів було рівним, оскільки чимале значення має строго горизонтальне розташування. Вітається додаткова комплектація такими елементами, як шухляди і захищені від бризок розетки;
- хімічні. На них можна працювати не тільки з хімічними речовинами, а й з обладнанням, посудом та ін. Обов’язковий захист від хімічного впливу реактивів. Часто комплектуються мийками;
- столи-мийки. Призначені для миття посуду. Без них не обійтися там, де потрібно використовувати хімічні речовини;
- вагові. Спеціально розроблені для розміщення аналітичних ваг. Передбачається, щоб обладнання було ізольоване від механічних впливів. Максимальна рівність стосовно підлоги досягається впровадженням конструкції «стіл на столі», суцільним каркасом і регульованими ніжками. На відповідальності вагового столу – не лише власна довговічність, а й ефективність функціонування вагового обладнання;
- острівні. Покликані максимально економити корисний простір. Конструкцією багатьох моделей передбачена спільна робота за такими столами декількох лаборантів. Відповідно, можуть використовуватися загальний посуд, інвентар, реагенти. Це ідеальний варіант для приміщень з обмеженою площею. Можлива комплектація лампами, розетками та вмикачами;
- титрувальні. Якщо один з напрямків лабораторії – титриметричний аналіз, без такого виду меблів не обійтися. Він спеціально конструюється і обладнується, відповідно до специфіки експлуатації. Форма, матеріали, розміри і комплектація можуть відрізнятися. Однак обов’язковим елементом всіх титрувальних столів є титрувальна надставка;
- комп’ютерні. Сьогодні нерідко в лабораторній практиці задіюється комп’ютерна техніка. Тому і столи, призначені для роботи за комп’ютером, користуються величезною популярністю. Серед визначних особливостей таких меблів: наявність каналу для прокладки кабелів, а також підставок під клавіатуру і системний блок. Але і загальних вимог ніхто не відміняв: вироби не повинні боятися контакту з агресивними матеріалами (кислотами, лугами), збільшеної вологості й навіть температури.
Якщо підібрати стіл лабораторний, як слід, врахувати матеріали виготовлення, конструктивні особливості, габарити і призначення, то він не тільки буде відповідати умовам експлуатації, не тільки комфорту і продуктивності посприяє, про безпеку подбає, але й прослужить в початково високій якості довгі роки.
І не забувайте про належне застосування. Перш за все, правильними повинні бути збірка і монтаж. Також під час роботи слід враховувати, які саме матеріали все ж здатні пошкодити меблі, і запобігати контакту з ними. А у випадку поломки не варто самостійно вирішувати проблему – існує набагато більша ймовірність, що сервісний центр упорається з нею краще, саме так, як належить, що без досвіду та спеціальних знань зробити неможливо.