Корисні властивості тальку
Натуральний тальк – дуже поширений мінерал. Початково він не надто схожий на камінь: консистенція – м’яка та масляниста. Колір може варіюватися від білого до світло-зеленого + перлинний перелив. Перед застосуванням йому надають тої чи іншої форми. Ступінь помелу визначає сфери задіяння. У промисловості використовують тальковий порошок, матеріал великого чи дрібного помелу. У нашому випадку інтерес викликає фармацевтичний тальк. Який він і чим корисний – давайте розбиратися.
Фармацевтичним тальком називають натуральний мінерал у змеленому вигляді, який має форму білої розсипчастої маси збільшеної жирності й не має запаху. Розчиненню в рідких середовищах не піддається. Поєднуючись із кислотами, приводить до появи осаду. Наскільки якісний продукт, можна визначити за його забарвленням, а на термін придатності впливає ступінь очищення.
Головна користь цього матеріалу базується на особливостях кристалічної гратки. Вона щільна, складається з 3 шарів. У той же час, зв’язування кристалів один з одним слабке. Тальк легко піддається розщепленню і подрібненню. Він слизький, масний та м’який.
Найчастіше порошкоподібний тальк застосовується як присипка. Тут варто наголосити на його протизапальній дії, а також універсальності: підходить для дітей і дорослих, може використовуватися в стаціонарі (наприклад, для лікування пролежнів) і вдома при підвищеному потовиділенні.
Цей мінерал вводять до складу кремів. Він – популярний елемент дитячих присипок (часто слова «тальк» і «присипка» вживають як синоніми). Крім того, може додаватися до БАДів і таблетованих засобів як джерело кремнію й магнію. Виступає допоміжною речовиною при виготовленні не тільки ліків, але й косметичних засобів.
Переваги медичного тальку грунтуються на його характеристиках:
- ефективне вбирання, усунення запаху і вологи, висока адсорбція;
- антибактеріальні властивості;
- полегшення прийому таблеток пероральним способом;
- виконання ролі інертного й м’якого наповнювача;
- тривалий термін придатності;
- можливість застосовувати вдома.
Тальк проти пітливості
Присипки, виготовлені з тальку, задіюють для обробки тіла. Вони запобігають надмірній пітливості, усувають неприємний запах і підсушують шкірні покриви. Існують різні види таких присипок: одні можуть використовуватися для всього тіла, інші – тільки для ступнів. У чому відмінність останніх? У тому, що для їх створення береться тальк більш грубого помелу, а тому менш якісний. Але в запобіганні появі тріщин на шкірі ніг (лікування грибкових проявів), формуванню мозолів та натоптишів йому не дорікнути.
Високоякісним продуктом пом’якшують шкіру, вбирають надлишок вологи і запобігають подразненням. Найменших він захищає від пітниці, попрілостей і натирань. Закономірно, що актуальність використання тальку максимально підвищується у спекотний літній період.
Обережно! Тальк – чудовий матеріал, але застосовувати його потрібно з обережністю. Не вдихайте, інакше може розвинутися талькоз (найчастіше трапляється у працівників талькових виробництв і медиків).
Ще одна небезпека існує при постійній обробці жіночих статевих органів тальковмісними засобами: підвищується ризик появи раку матки. Мікрочастинки проникають всередину статевих органів, накопичуючись і перебуваючи в них протягом тривалого періоду. Як результат, виникають хронічні запальні осередки – сприятливе середовище для трансформації клітин ендометрію в пухлину.