Пластифікатор чи диспергатор, що краще використовувати?
Виготовлення виробів з бетоносумішей (дорожніх конструкцій, будівельних монолітів, тротуарної плитки тощо) вимагає застосування різних добавок, з-поміж яких – пластифікатори та диспергатори. Що вони собою являють? Чим відрізняються одні від одних? І якому із засобів найкраще надати перевагу? Давайте з’ясуємо.
І пластифікатори, і диспергатори – це хімічні речовини, покликані істотно підвищувати якість бетонів і бетонних сумішей, а також конструкцій, споруджених з їх участю. Їм характерна однакова природа, а відмінність полягає в тому, який обсяг діючого компоненту введений до їх складу. У диспергаторі, якщо порівнювати зі суперпластифікатором, активної речовини менше. Якщо ж проводити порівняння за широтою застосування, то суперпластифікатор може виступати диспергуючою добавкою, а диспергатор з метою пластифікації бетоносуміші використовувати немає сенсу, у зв’язку з ціновою недоцільністю.
Якщо ви роздумуєте, на якому варіанті зупинити вибір, радимо розглянути суперпластифікатори. Вони бувають різних видів і торгових марок. Особливою популярністю користується суперпластифікатор NS3-В, про який вважаємо за потрібне поговорити більш детально.
NS3-В – це один з найпопулярніших товарів цієї категорії. Характеризується значною ефективністю. Може вводитися як у бетони, так і в розчини широкої дії. Складники цієї добавки: солі натрію (поліметилен, нафталін) і сульфокислоти з різною молекулярною вагою.
Для чого підходить NS3-В?
Для цілої низки матеріалів. Це зокрема:
- стандартний і важкий високоміцний (В45) бетон, переднапружені конструкції з важкого бетону В15-В40;
- споруди з легкого (від В7,5) бетону на пористих заповнювачах;
- конструкції, створювані з важких ДЗБ (В10+);
- бетони, заповнені неспецифічними матеріалами;
- моноліти із задіянням НЦ;
- моноліти і збірні конструкції, в основі яких – жаростійкий бетон з різних видів цементу (портландцементу, шлакопортландцементу та глиноземистого цементу);
- високоміцні бетони, створювані з надрухомих і литих сумішей;
- дорожні бетони і ті, які призначені для зведення транспортних конструкцій.
Тобто суперпластификатор, що розглядається, найкраще використовувати при роботі з важким монолітним бетоном, не залежно від того спорудження якої конструкції передбачається. Хоча й для деяких інших матеріалів він також є чудовою добавкою.
Які результати забезпечує введення NS3-В?
Перелічимо основні з них:
- Збільшена рухомість бетонної суміші – від П1 до П5. При цьому жодного негативного впливу на міцність не відбувається.
- Знижена кількість води замішування в рівнорухомих сумішах – від 21 %.
- Підвищені кінцеві параметри міцності в рівнорухомих сумішах на 20 % і більше.
- Мінімізовані витрати цементу, порівняно з тими матеріалами, які використовуються без додавання додатків, на 22 %.
- Інтенсифіковане в півтора рази зчеплення між бетоном і арматурою.
- Поліпшені водонепроникність та морозостійкість.
- Необхідність витрачати менше часу й енергії на теплову і вологу обробку бетону, а також на вібрацію бетонної суміші. Ба більше, від останнього процесу, завдяки суперпластифікатору, в деяких випадках можна взагалі відмовитися.
- Збільшена оборотність конструкцій.
Ще одна перевага NS3-В, про яку не можна не згадати – це його безпечність. Ця добавка зарахована до речовин, що не несуть небезпеки, оскільки:
- не призводить до появи сполук-отрут в повітряному просторі і не є джерелом, розповсюджувачем токсичних компонентів у стічні води;
- абсолютно не відбивається на токсиколого-гігієнічних якостях бетону;
- не є причиною поширення токсинів вже затверділим бетоном.
Якщо ви вирішите зупинити вибір на суперпластифікаторі NS3-В, то, по-перше, приймете правильне рішення, а по-друге, не зайвим буде знати, як потрібно зберігати цю речовину, щоб запобігти небажаним явищам.
Якщо є добавка у вигляді водного розчину, то її потрібно тримати в закритій ємності при температурі від 10 °С, не допускаючи охолодження/замерзання. Чому це важливо? Ні, на якості негативно це ніяк не відіб’ється. Але в такому разі перед використанням цей матеріал буде необхідно привести до температури, яка становить як мінімум ті самі 10 °С.
Якщо зберігати передбачається речовину в твердій порошкоподібній формі, закритий склад, упаковка виробника, яка не має вад – ідеальні умови для зберігання протягом двох років з дня виготовлення.
Тепер ви знаєте, що таке пластифікатори і диспергатори, що у них спільного і чим вони відрізняються. А також знаєте про чудового представника цієї групи продукції – суперпластифікатора NS3-В. Вважаємо, далі ніяких складнощів з прийняттям остаточного рішення бути не повинно.