Підживлення помідорів бурштиновою кислотою: корисні поради для вирощування томатів
Як застосовувати бурштинову кислоту як добриво для помідорів
Гарний урожай помідорів вдається виростити не у всіх і далеко не завжди. Що тільки не роблять городники: підгортають і мульчують землю для зміцнення кореневої системи, сприяють вдалим умовам запилення, видаляють нижнє листя і прищипують пасинки, висаджують поряд на грядці правильних сусідів, використовують органічні та мінеральні добрива тощо. Але все одно буває, щось десь не доопрацюєш, і врожай томатів не виходить таким, як хотілося б. Смачні та численні плоди отримати не так вже й просто, але можливо. І якщо ви шукаєте дієві способи посприяти цьому, рекомендується дізнатися, навіщо потрібна бурштинова кислота для помідорів.
Правильне використання бурштинової кислоти – один із важливих аспектів успішного вирощування помідорів. Цей природний органічний компонент сприяє здоровому зростанню та розвитку рослин, збільшує врожаї, покращує плодоношення та якість плодів. У цій статті ми розглянемо, як ефективно застосовувати бурштинову кислоту для досягнення оптимальних результатів. Беріть на замітку!
У чому полягає користь бурштинової кислоти для розсади та плодів?
Бурштинова (янтарна, бутандіова, етан-1,2-дікарбонова) кислота – це слабка органічна кислота, що представляє клас карбонових кислот. Смаком схожа на лимонну кислоту, запаху не має. Її застосовують у промисловості, медицині, аналітичній хімії та хімічному синтезі, харчовій і парфумерній галузях. Важлива вона й для сільського господарства, оскільки стимулює ріст різних с/г культур. Нерідко використовується городниками та садівниками для покращення смаку і стимуляції врожайності овочів, фруктів та ягід. Ще з метою активізації росту може задіюватися для кімнатних рослин. Позаяк належить до слабких кислот, розумне внесення в ґрунти не змінює їхню реакцію, а через кілька днів речовина піддається розкладанню ґрунтовими мікроорганізмами. Це пояснює можливість застосування для будь-яких рослин.
З переваг продукту хочемо відзначити його натуральність, невисоку вартість, безпеку для організму людей та тварин, легкість придбання в аптеці, садівничому магазині/відділі або на спеціалізованому ресурсі з продажу хімічної сировини. Так, до ваших послуг компанія «Система Оптимум», котра пропонує купити янтарну кислоту та інші кислоти для сільського господарства, а також інші хім. продукти, добрива для доброго росту й розвитку рослин, для отримання якісних, смачних та рясних урожаїв. Великий асортимент продукції дозволить вам замовити все необхідне в одному місці. А доступні ціни лише посприяють придбанню.
Бурштинова кислота – це цінний природний реактив, який має чимало позитивних впливів на рослини, особливо на помідори. Вона важлива для росту та розвитку, оскільки здійснює такі впливи:
- покращує схожість насінин та приживаність розсади при пікіруванні й пересадці, посилює її життєстійкість;
- нормалізує коренеутворення, стимулює ріст кореневої системи, надає їй сили;
- сприяє формуванню міцніших стебел, пагонів і листя;
- інтенсифікує зростання, розвиток рослини загалом та дозрівання плодів зокрема;
- покращує обмінні процеси, бере участь у синтезі деяких орган. сполук у рослинних тканинах;
- допомагає рослинному організму краще переробляти корисні речовини (багато мікро- та макроелементів) з ґрунту і добрив;
- добре впливає на ґрунтовий склад та нормалізує мікрофлору (робить так, щоб кожен мікроорганізм вів благотворну для рослин життєдіяльність);
- зміцнює імунну відповідь, підвищує стійкість до стресів та хвороб;
- прискорює адаптацію до нестабільних/несприятливих умов довкілля (температурних перепадів, високих та низьких температур, недостатньої вологості тощо);
- сприяє відновленню пошкоджених клітин і тканин, перехворілої або ослабленої розсади помідорів;
- опосередковано підвищує врожайність, покращує якість плодів, робить їх більшими, соковитішими, більш солодкими і смачними.
Зверніть увагу: розчин янтарної кислоти не вважається добривом, але це не зменшує його значення. Так, він не постачає в рослинні структури поживні речовини, зате допомагає рослинам краще засвоювати живлення, і то суттєво краще. Тож сприймати його слід як чудовий біостимулятор, ефективне енергоджерело для рослин, а не добриво.
Бурштинова кислота – це стимулятор, що підвищує імунітет та інтенсифікує зростання, благотворно впливає на рослини сільськогосподарського значення на всіх етапах їх розвитку, починаючи з замочування посівного матеріалу та пророщування розсади й закінчуючи обприскуванням дорослих рослин. Незамінний для підживлення під час росту і перед висадкою розсади на постійне місце. Може використовуватися як стимулятор окремо і в поєднанні з комплексними добривами. Саме комбінації зі збалансованими добривами – запорука найбільшої ефективності.
Оптимальна концентрація бурштинового розчину та як його приготувати
Якою має бути концентрація розчину? Скільки потрібно янтарної кислоти на літр води? Як приготувати корисний розчин? Який рецепт найкращий? Ці запитання дуже поширені. Отримання відповідей них має величезне значення. Тож давайте розбиратися.
У різних випадках оптимальна концентрація варіюється, як правило, в діапазоні 0,01-0,2 % (0,1-2 г на 1 літр води). На її значення впливають стан ґрунту, особливості розвитку рослин, їх вік та цілі підживлення. Для насінин та розсади, для молодих рослин розчин повинен бути більш розбавленим, ніж для дорослих. Як би там не було, не слід намагатися дати насадженням більше янтарної кислоти. Не можна використовувати сильний концентрат, щоб не спровокувати фізіологічні порушення й не обпалити коріння чи зелену масу. Оптимальність концентрації є вкрай важливою.
Візьміть на озброєння такі орієнтири щодо концентрації:
- 0,01 % – для підтримуючих поливів та замочування посівмату;
- 0,1 % – для періодичних підживлень;
- 0,2 % – перед висаджуванням розсади в землю та у відновлювальних цілях.
Якщо використовуються таблетки бурштинової кислоти (актуальні для обробок посадок мінімальних масштабів), то на літр води часто доводиться брати 1 таблетку (0,5 г). Діючої речовини в ній – якраз 0,1 г, решта припадає на домішки. Якщо необхідна підвищена концентрація, слід використовувати більше штук. Однак у різних виробників і вага самих таблеток, й об’єм у них чистої бурштинової кислоти можуть відрізнятися, тому потрібно звертати увагу на ці характеристики конкретного препарату, і вже на основі необхідної концентрації розраховувати правильну кількість штук.
З порошком, позбавленим домішок, легше розрахувати концентрацію. І саме порошок – єдино вдалий варіант, якщо томатів висаджено багато, якщо здійснюється промислове вирощування томатів. Що в таких масштабах 1 г бурштинової кислоти, а тим паче 0,1 г? Правильно, нічого. Тож таблетки тут не підійдуть. Знадобиться купити стимулятор оптом у порошковій формі.
Для приготування розчину використовуйте теплу воду, що сприяє оперативному розчиненню речовини. Якщо потрібно посилити дію, можете скомпонувати бурштинову кислоту з аміаком як азотоджерелом для формування амонійної солі кислоти, що розглядається. Цій солі характерна підвищена антистресова й оксидантна активність, порівняно з кислотою.
Врахуйте: приготований розчин можна зберігати максимум 3 доби, але найкраще відразу використовувати, поки він свіжий. Так вдається досягти максимальної ефективності. Якщо ви розвели більше матеріалу, ніж потрібно для помідорів, кількість, що залишилася, не відправляйте на зберігання, а залучайте для інших культур, наприклад, для перців або баклажанів. Також, щоб не вийшла необґрунтована перевитрата, початково не робіть багато розчину. Не потрібно брати відразу 10 л води та відповідну кількість кислоти, якщо помідорів посаджено небагато. Зробіть на літру-дві, а знадобиться більше, так зможете повторити процедуру, вже добре орієнтуючись у витраті.
Використання бурштинової кислоти: особливості та застереження
При використанні бурштинової кислоти необхідно дотримуватися певних правил і запобіжних заходів. По-перше, перед застосуванням слід ретельно ознайомитися з інструкцією виробника та рекомендаціями спеціалістів. По-друге, необхідно точно дотримуватися рекомендованих доз і концентрацій розчину.
Бурштинова кислота – нешкідливий, не сильно діючий матеріал. Але щоб отримати максимальну ефективність, важливо враховувати особливості використання й не нехтувати деякими рекомендаціями:
- не треба перевищувати дозування та частоту підживлень, оскільки це може негативно позначитися на здоров’ї рослин та якості врожаю, підвищити кислотність ґрунту;
- розчин не повинен містити грудок (таблетки треба спочатку подрібнити і розвести в невеликій кількості води, а потім довести до потрібного об’єму);
- перед поливом розчином речовини слід подбати про добре зволоження землі;
- не змішувати готовий розчин з іншими підживленнями, якщо не встановлена їхня сумісність;
- за кілька днів до бурштинового підживлення можна виконати азотне для посилення ефектів;
- використовувати весь розчин, як уже було сказано, відразу після приготування;
- захищати очі та слизові під час роботи зі стимулятором;
- уникати контакту кислоти з відкритими ранами на шкірі, щоб не спровокувати подразнення чи алергії.
Замочування насіння: початок застосування бурштинової кислоти
На запитання, коли купити бурштинову кислоту для томатів, відповідь однозначна: купуйте разом із придбанням посівного матеріалу, щоб, як то кажуть, двічі не ходити. І, до речі, можете відразу купити із запасом, адже надалі вона теж неодноразово знадобиться. Але про все по порядку.
Використовувати бурштинову кислоту можна і потрібно від самого початку, коли йдеться про вирощування помідорів. Ба більше, замочування насінин томатів у розчині бурштинової кислоти є надважливим аспектом вирощування цієї культури. Якщо все зробити правильно, вдасться прискорити проростання посівмату, стимулювати запуск ключових природних механізмів, поліпшити схожість і життєстійкість вирощуваної розсади.
Для замочування насінин слід використовувати розчин кислоти слабкої концентрації (0,01-0,05 %). Час витримки в цьому корисному рідкому середовищі – 12-24 години. Потім насінний матеріал необхідно дістати, промити проточною водою, просушити й можна висаджувати.
Наступним етапом може бути застосування бурштинової кислоти для розсади відразу після пікірування чи пересадки на город. Полив розчином допомагає рослинам легше пережити характерний у цей період стрес і в рази покращує приживання.
Кореневе підживлення: що дає і як правильно виконувати?
Кореневі підживлення помідорів янтарною кислотою сприяють поліпшенню поживного обміну, укоріненню рослин та стимуляції їхнього здорового росту. Завдяки їм у томатів своєчасно та повноцінно формується коренева система, прискорюються ростові процеси, імунна система стає міцнішою і навіть в ослаблених сіянців з’являються всі шанси на відновлення. Але щоб отримати бажані ефекти, полив під корінь розчином бурштинової кислоти слід виконувати грамотно.
Як має застосовуватися янтарна кислота для розсади томатів для кореневого підживлення? Спочатку необхідно здійснити полив рослин звичайною водою, щоб не обпалити сухе коріння. Далі слід розбавити кислоту водою у співвідношенні, оптимальному для конкретного етапу розвитку рослин. Як правило, схема розведення у цьому випадку виглядає так: один грам речовини розбавляється в склянці теплої води, поки кристали повністю не розчиняться, а потім виливається у десятилітрове відро води і перемішується. Розведений розчин акуратно внести в землю поблизу кореневої зони, уникаючи потрапляння на листя та стебла.
Вже через тиждень після такого підживлення буде видно результати. Повторити процес можна ще через тиждень. Зазвичай для помідорів, як і для перців, огірків та інших овочів, дво-триразового проведення таких заходів за час їхнього перебування в домі достатньо. Останнє з кореневих підживлень розсади повинне виконуватися за два-три дні до того, як буде виконане висаджування у відкритий ґрунт, для отримання рослинами достатньої енергії для зростання на новому місці. А у випадку пікірування помідорів полив розсади янтарною кислотою доцільно виконувати через день-два після пересадки.
Не слід забувати, що ця кислота сприяє кращому засвоєнню рослинами поживних компонентів. Відповідно, потрібно зробити так, щоб ці компоненти опинилися в зоні доступу. А для цього добре за 3-4 дні до поливу розчином стимулятора внести в землю необхідні добрива.
Також пам’ятайте, що бутандіова кислота – хороший помічник від хвороб та шкідників. Тому, якщо дали про себе знати якісь із цих негативів, котрийсь несприятливий аспект, аналогічно здійснюйте полив, сприяючи тим самим прискореному відновленню рослин.
Листове підживлення (обробка по листю): методика й переваги
Крім кореневих підживлень, янтарна кислота застосування для томатів може мати у вигляді обробок по листю. Такий варіант дозволяє швидко та ефективно доставляти корисні речовини прямо до місця фотосинтезу, що сприяє покращенню процесів обміну речовин та підвищенню врожайності. Листові обробки хороші тоді, коли у вегетаційний період активно утворюється зелена маса, коли розсада перебуває на підвіконні і є ризик сильних нічних заморозків у першій половині весни, а також коли висаджується на постійне місце. Якщо так підгодувати рослини, вони краще приживаються та сприймають нові для них умови, активізуються ростові процеси, реалізується непогана профілактика захворювань, збільшується стійкість до температурних стрибків, недостатньої кількості тепла та світла.
Обприскування розсади томатів, її позакоренева обробка бурштиновою кислотою – ефективний метод, позаяк речовина швидко потрапляє всередину листя. Але слід проявляти обережність, зокрема використовувати розчин слабкої концентрації, не лити його, а акуратно та рівномірно розпорошувати з пульверизатора. Виконувати обробку по листку найкраще вранці або ближче до ночі (як варіант – у похмуру погоду), коли на рослини не потрапляє пряме сонячне світло (і вимкнені фітолампи), інакше можна спровокувати опіки зеленої маси. Починати можна, коли на розсаді буде вже чотири-п’ять справжніх листків і рослини матимуть здатність отримувати повноцінну користь підживлення. Добре показує себе така процедура за пару днів до цвітіння і після нього, перед пересадкою й після. Помічна при реанімації пошкодженої/перехворілої розсади (після грибкових інфекцій і якщо була котрась інша хвороба, також після атак шкідників, перенесеного перезволоження, протягів або надмірного впливу сонця). А взагалі за сезон як може бути достатньо одного-двох листових підживлень, так і можуть знадобитися періодичні заходи кожні два тижні. Все залежить від конкретної ситуації, умов та цілей.
Ключові переваги підживлення томатів по листу:
- оперативне засвоювання рослинами та отримання швидких результатів (вже через 2-3 дні);
- відсутність впливу на хім. склад ґрунту;
- непровокування якихось побічок або негативів при дотриманні дозувань.
Профілактика: важливість регулярного догляду
Янтарна кислота для помідорів, окрім іншого, може ще й застосовуватися з профілактичною метою. Не для того, щоб вирішувати вже актуалізовані проблеми, а щоб запобігати їх виникненню. З її допомогою можна знизити ризик ураження фітофторозом, запобігти розвитку різних захворювань та негативних наслідків стресових ситуацій, зберігаючи рослини здоровими й активно зростаючими.
Згадані вище дворазові підживлення по листку до та після того, як пройде цвітіння – чудовий профілактичний варіант. Також препарат можна використовувати разом з добривами. А загалом завжди потрібно стежити за загальним станом рослин і дотримуватися регулярності підживлень.
Як би не задіювалася бурштинова кислота для томатів – для профілактики проблем або відновлення рослин, як кореневе або позакореневе підживлення – підхід має бути правильним і грамотним, а якість доглядових заходів – високою.
Насамкінець хочемо зазначити: янтарна кислота – не панацея, і тільки її застосуванням найкращих результатів не досягти. Вона є важливим компонентом успішного вирощування томатів, але не єдиним. Так, вона робить розсаду і дорослі рослини здоровішими та сильнішими, сприяє поліпшенню росту і розвитку, підвищенню врожайності й якості плодів, за що і цінується садівниками та городниками. Але щоб отримати максимум, її використання слід вміло поєднувати з поливальними заходами, внесенням удобрювальних матеріалів, захистом від хвороб та шкідників, а також із іншими аспектами догляду за рослинами. Саме вміння правильно підживити помідори, саме комплексний грамотний догляд за ними, до якого залучена бурштинова кислота – те, що потрібно!
Популярні запитання:
Скільки потрібно бурштинової кислоти на 1 л води?
Щоб забезпечити томатам гармонійне зростання та розвиток, необхідно не просто обробляти їх янтарною кислотою, а приділяти серйозну увагу правильним концентраціям розчинів.
Для підживлення помідорів може знадобитися використовувати розчин із різною концентрацією – від 0,01 % до 0,2 %. Точна кількість янтарної кислоти на 1 літр води залежатиме саме від обраної концентрації.
Слід враховувати, що на різних етапах розвитку і для різних цілей кислота для рослин може варіюватися в плані оптимальних об’ємів. Не треба використовувати розчин однієї концентрації на всі випадки життя.
Як розвести янтарну кислоту для підживлення томатів?
Якщо використовуються таблетки, їх попередньо потрібно подрібнити. Якщо порошок – можна приступати одразу до приготування розчину. Для цього слід взяти певну кількість кислоти та розвести її у необхідному обсязі води.
Досвідчені городники рекомендують спочатку з’єднати повну дозу твердого матеріалу з невеликою кількістю теплої води для повного розчинення, а вже потім доводити водою до потрібного об’єму.
Для точного дозування бажано використовувати вимірювальні інструменти, такі як мірна склянка або шприц-дозатор.
Коли можна обробити розсаду бурштиновою кислотою шляхом поливу?
Взагалі бурштинова кислота може застосовуватися від початку вирощування томатів для замочування посівмату. Щодо безпосередньо поливальних заходів, то початкові кореневі підживлення можна здійснювати після появи першого справжнього листя помідорів, а завершальні – за 2-3 дні до висадки на відкритому ґрунті.
При цьому протягом усього розсадного періоду слід зважати на загальний стан розсади та здійснювати полив бутандіовою кислотою з урахуванням стану й потреб рослин.