Оснащення харчової лабораторії
Жорсткий і ретельний контроль якості на харчовому виробництві – явище, обумовлене часом. Зараз, коли конкуренція, без перебільшень, приголомшлива, виробники харчових продуктів не можуть дозволити собі не турбуватися про те, яку сировину використовують і якої якості продукцію випускають. Інакше бажаного попиту серед споживача товар не матиме – інші запропонують краще. І це тільки одна сторона медалі.
Є ж іще необхідність у відповідності робочих процесів, сировини, характеристик продукції вимогам законодавчої бази і забезпечення відсутності шкоди здоров’ю споживача, збереження, так би мовити, і примноження репутації підприємства, без якої в наші дні побудувати успішний бізнес практично нереально. Тому лабораторний контроль на кожному підприємстві, що спеціалізується на виготовленні харчових продуктів, чи то в хлібопекарні, пивоварні, на м’ясопереробному, кондитерському або будь-якому іншому виробництві, повинен бути присутнім і здійснюватися на найвищому рівні.
З чого складається повний спектр контролю якості на підприємстві?
Це, по-перше, санітарний контроль виробничих площ і обладнання. По-друге, перевірка якості вхідних сировинних матеріалів. По-третє, відстеження якісних показників (мікробіологічних, органолептичних та фізико-хімічних) готових продуктів.
Як великі, так і малі компанії вважають за краще мати власні лабораторії для здійснення перерахованих вище завдань. Перевірки ззовні також мають місце бути, але щоб перебувати в курсі всього, що відбувається на виробництві, без власної лабораторії не обійтися. Адже якщо пробувати оцінювати якість компонентів перед їх застосуванням «на око» і керуватися особистим досвідом технолога, нехтуючи об’єктивними методами контролю, що часто буває на малої та середньої потужності виробництвах, стабільної кінцевої якості досягти не вдасться.
Можна організувати лабораторію, за допомогою якої ви зможете виконувати весь спектр контрольних заходів, або ж таку, яка дасть можливість контролювати окремі, найбільш значущі в конкретному випадку, аспекти виробництва. Так, вузько спрямована мікробіологічна лабораторія буде спеціалізуватися на оцінці санітарного стану. Лабораторія, яка контролює технологічні параметри і/або фізико-хімічні показники – на якості сировини і продукції. Другу, до речі кажучи, організувати дещо простіше, але на неї знадобляться спеціальні дозволи.
Як би там не було, який би контроль ви не зібралися запровадити на своєму харчовому виробництві, вам знадобиться комплектувати лабораторію всім необхідним дослідним устаткуванням та інвентарем. Яким саме? Розгляньмо далі по кожному з важливих напрямків харчопрому окремо.
Оснащення кондитерської лабораторії
Основні роботи, які проводяться в лабораторіях кондитерської промисловості, націлені на відстеження первинної обробки сировини і приготування різних виробів. Тут важливе місце відводиться переліченій нижче техніці.
Ваги аналітичні та технічні. І ті, й інші призначені для визначення маси, можуть бути механічними і електронними. Діапазон вимірювань залежить від моделі ваг. Але якщо технічні представляють собою переважно настільну платформу і підходять, перш за все, для обчислення ваги проб, зразків та готового продукту, то другі з метою досягнення максимальної точності комплектуються спеціальними скляними ковпаками, що захищають продукт, вага якого вимірюється, від коливань повітря і пилу. Варті уваги моделі: Radwag серій AS.../C, AS.../X, AS.../Y, XA.../X, XA.../Y.
Сушильні шафи з терморегулятором. Вони бувають різних параметрів, можуть відкриватися вниз або в бік і на вигляд є пристроями з камерами для термообробки (нагрівання, сушка, стерилізація, випал, затвердіння і т.д.) різних матеріалів. Наявність терморегулятора дозволяє задавати необхідний температурний режим і тим самим забезпечувати максимально бажані результати кожного конкретного процесу. Примітна в цьому плані модель LFN з робочою температурою до 600 ºC.
Муфельні печі. Устаткування, що нагріває матеріали до потрібної температури. Його особливість серед інших печей – наявність муфеля, який виступає основним робочим простором і захищає поміщений матеріал. Серед вартих уваги моделей: муфельна чотирьохкамерна електропіч LFN з мікропроцесорним терморегулятором, універсальні високоточні печі SNOL 8,2/1100, L і LZ з нагрівачами на трубках або впресованими у волокно.
Центрифуги. Це пристрої, що дозволяють виконувати таку важливу справу, як центрифугування – розподіл неоднорідних систем у полі відцентрових сил. Вони можуть відрізнятися швидкістю обертання, кількістю гнізд, типом посуду, потужністю, обсягом, формою, габаритами та іншими параметрами. Якщо вам потрібна центрифуга, зверніть увагу на такі модифікації: ОПН-3.02, ОПН-3М, ОПН-8 та ЦЛУ-1 «Орбіта».
Фотоколориметри. Устаткування, призначене для визначення кількості складових компонентів (глюкози, холестерину, білків, лугів, фосфатів тощо) в розчинах. Також допомагає контролювати якість води, використовуваної на виробництві. Серед різних модифікацій, представлених на сучасному ринку, особливою популярністю користується фотоелектроколориметр (спектрофотометр) КФК-3-01-ЗОМЗ з високими техніко-експлуатаційними показниками.
Рефрактометри. Завдання цих приладів полягає у визначенні світлозаломлення в досліджуваних середовищах. На основі отриманих результатів вдається ідентифікувати хім. склад, зробити кількісний і структурний аналіз, визначити фізико-хімічні параметри матеріалу. Популярні моделі: портативний рефрактометр VBR32T, ІРФ-454 Б2М, ІРФ-464, РПЛ-3 і РПЛ-4, УРЛ-1, а також РР-1, РР-2 і РР-3.
Термостати. У функціональних обов’язках цієї техніки – підтримка сталої температури досліджуваного середовища за допомогою терморегулятора. При цьому можливий як підігрів, так і охолодження. Існують різні моделі термостатів, що відрізняються діапазоном температур, розмірами камер, точністю, наявністю таймера, який спрощує роботу оператора. Ось деякі з них, які заслуговують на першочергову увагу: TDB-120, TW-2, ТС-1/20 СПУ, ТС-1/80 СПУ, ТС-80, ТСО-1/80 СПУ.
Дистилятори. Застосовуються для отримання дистильованої води в результаті теплового відгону. Ви з легкістю зможете вибрати потрібний дистилятор, звернувши увагу на такі моделі: ДЕ-4, ДЕ-5, ДЕ-10 і ДЕ-25.
Це не повний перелік лабораторного оснащення кондитерських підприємств, але на найважливіших пристроях увагу було акцентовано.
Оснащення лабораторій хлібопекарської галузі
Головною сировиною для цієї галузі виступає борошно. Його найважливіші показники, які підлягають контролю: вологість, кількість і якість клейковини, автолітична активність та ін. Вологість впливає на консистенцію тіста, клейковина – на якість виробів, автолітична активність на стан м’якушки. Не можна залишати без уваги і такі складові, як цукор, дріжджі, маргарин, адже і вони відображаються на якості випічки. При виробництві необхідно контролювати масу тестових заготовок, кислотність тіста, що пройшло бродіння. Досліджуючи готовий продукт, потрібно вираховувати вологість, кількість жиру і цукрів.
Що може знадобитися в хлібопекарській лабораторії – далі.
Фотоколориметри. Оптичні агрегати, що вимірюють концентрацію компонентів у розчинах, незамінні у виготовленні хлібобулочної продукції. При виборі цього типу обладнання варто звернути увагу на такі варіанти: КФК-2, КФК-3 і КФК-3-01.
Рефрактометри. Пристрої, що визначають інвертний цукор і жир, шляхом дослідження заломлення світла. Для хлібопечення бездоганно підійдуть ті ж моделі, які були перераховані для кондитерської галузі.
Сушильні шафи. Ця техніка допомагає нагрівати, сушити, стерилізувати, обпалювати, робити матеріали твердими і виконувати низку інших значущих процесів. Тому без неї ніяк. А зупинитися на придбанні можна тієї ж сушильної шафи LFN з терморегулятором або ж моделей серії СП UOSLAB з примусовою конвекцією повітря.
Млини для лабораторій. Пристрої, що подрібнюють зразки перед подальшим їх аналізом. Якщо вам знадобився лабораторний млин, розгляньте моделі ЛМТ-2 і ЛЗМ-1, попит на які не тільки не зменшується, а й постійно зростає.
Термостати. Вони допомагають підтримувати певну температуру досліджуваного середовища, коли треба, підігріваючи його, а коли треба, охолоджуючи. Відповідні варіанти ті ж, що і для кондитерської сфери.
Печі. Аналогічно і з обладнанням, що нагріває матеріал до певної t. Муфельні печі, в тому числі, SNOL 8,2/1100, L і LZ – чудовий вибір.
Вологоміри. Прилади для обчислення вологості борошна та інших сировинних компонентів, а також тіста та готових виробів. Це, наприклад, ваги-вологоміри AXIS серії ADGS, Radwag серій МА.../Х і МА.../С.
Вимірювачі якості клейковини. Яскравий представник – прилад для визначення деформації клейковини ВДК. Це мегакомфортний у роботі пристрій з малими габаритами, що працює від автономного живлення.
Ваги електронні. Нескладні агрегати, призначені для високоточного зважування матеріалів. Моделі виробника Radwag, перераховані вище, добре підійдуть і для цієї галузі.
На дрібних пекарнях, які не мають у своєму розпорядженні лабораторій і відповідного обладнання, припустимий вхідний контроль сировини шляхом пробного випікання. Однак із застосуванням спеціальної техніки для аналізу ніщо не зрівняється.
Лабораторія пивовара
Пивоваріння хоч і належить до харчової промисловості, в цілому, але має свою специфіку задіяння лабораторного обладнання. Частина пристосувань – загальна, але є деякі апарати, які особливо важливі в лабораторії пивовара. Це лійки, заглибні чилери, млини для солоду, піпетки, зокрема, піпетка Мора, термометри, pH-метри, мікроскопи і гемоцитометри, а також рефрактометри і ареометри.
Рефрактометр. Пристрій, який дозволяє вимірювати питому вагу пива або сусла, а також контролювати ферментацію. Примітно, що для виконання аналізу досить кількох крапель зразка.
Ареометр. Це прилад, що також визначає густину і, крім того, градуси Баллінга та потенційну кількість спирту в рідкій речовині під час плавання в ємності з цією речовиною. Для виконання вимірювань скляну посудину ареометра комплектують дробом або ртуттю (в нижній частині), а також вимірювальною шкалою (у верхній, вужчій). У пивоварінні можуть бути використані ареометри для цукру (АСТ-2, АС-2 і АС-3), для спирту (АСП-1, АСП-3, АСП-Т) і загального призначення (наприклад, АОН-1, АОН-2 і АОН-4).
Лабораторії м’ясопереробного виробництва
Що стосується організації лабораторій цієї галузі, то вони повинні розташовуватися в спеціальних приміщеннях з окремим входом, недалеко від цехів, які обслуговують. Перевіряти на м’ясопереробних підприємствах належить м’ясо, м’ясні фарші та готові вироби (ковбаси, консерви, напівфабрикати). При цьому знадобиться такий перелік аналітичного і допоміжного обладнання: автоклави (як мінімум, два-три), апарат Коха, сушильні шафи, холодильні камери, термостати, ультратермостати, мікроскопи, дистилятори, центрифуги, рН-метри, ваги лабораторні, технічні та аналітичні, нагрівальні прилади (водяні бані, плитки), набори термометрів для вимірювання різних температур та ін.
Застосовуючи все це правильно і своєчасно, можна економити на витратах сировини, зменшувати енергетичні й фінансові видатки, здійснювати ефективну перевірку кожного інгредієнта, стабільно випускати високоякісну продукцію, оптимізувати момент безпеки для споживача. Варто також відзначити, що багатьма приладами для аналізу з перерахованих користуються не тільки в лабораторіях самих м’ясокомбінатів, але й інстанцій, що контролюють якість м’ясних виробів, які потрапляють на ринок.
Все зазначене вище обладнання підходить практично для будь-яких розглянутих виробництв. Загальний перелік пристроїв для сучасної лабораторії може бути доповнений мікроскопами, автоклавами, термостатами, сушильними шафами, центрифугами, дистиляторами, рН-метрами, колбонагрівачами, бактерицидними лампами тощо. Без чого саме не обійтися у вашій лабораторії, залежить від специфіки технологічних процесів і спектру продукованих вашим підприємством товарів.
Якщо у вас залишилися запитання стосовно теми «оснащення харчової лабораторії» і ви хочете отримати на них відповіді перед тим, як приступити до покупки техніки для лабораторного контролю, звертайтеся за роз’ясненнями до наших фахівців. З радістю допоможемо підібрати все необхідне!