Метронідазол для тварин
Метронідазол – це синтетичний лікарський препарат протипротозойної та антимікробної дії, що випускається для застосування у ветеринарії найчастіше в порошкоподібній (білий/жовтий порошок) і таблетованій (білі або з жовто-зеленим відтінком пігулки) формах. Як правило, основної речовини в складі – 25 % або 50 %.
Фармакологія
Найбільша активність цієї сполуки відзначена щодо анаеробних бактерій і збудників протозоози. Бактерицидний вплив здійснює на значну кількість найпростіших (трихомонади, амеби, лямблії, балантидії, гістомонади, а також на анаеробні бактерії, що утворюють і не утворюють спори). На інші анаероби і патогенні грибки вплив не спостерігається.
Цей ветеринарний препарат назначають для різних тварин, дорослих і молодняка: коней, биків, корів і телят, свиней, кіз, овець та ягнят, сільськогосподарської птиці (гусей, качок, індиків), хутрових звірів (норок і лисиць), котів, собак та декоративних рибок.
У великої рогатої худоби та овець при внутрішньому введенні (самостійно або разом з кормом) він покликаний боротися з трихомоніазом і хворобами, спровокованими анаеробами, з післяпологовими недугами і пов’язаними з акушерським втручанням, з міонекрозом, некробактеріозом, гангренозним маститом та злоякісними набряками. У телят, ягнят, овець і кіз метронідазол допомагає в лікуванні ентеротоксемії, а у хутрових – анаеробних інфекцій, що виникли через клостридії. У свиней – балантидіозу і дизентерії. У птиці лікує гістомоноз, а у собак і котів – лямбліоз, виразковий гінгівіт й діареї. В желеподібній формі і у вигляді мазей задіюється зовнішньо при гінгівітах і недугах шкіри, джерелами яких є найпростіші анаероби.
Поведінка в організмі
Метронідазол оперативно всмоктується з шлунково-кишкового тракту, поширюючись по всіх тканинах і органах, проходячи крізь плаценту і гематоенцефалічний бар’єр. Накопичення цієї речовини відбувається в печінці. Виведення з організму – разом з молоком, уриною і частково з калом приблизно протягом доби-двох після прийому.
Дозування
Щоб правильно розрахувати необхідну дозу, необхідно відштовхуватися від ваги тварини. На кожен кг маси тіла знадобиться 10 мг цієї субстанції. Схема лікування (тривалість курсу, кількість прийомів на добу) визначається ветеринаром, відповідно до діагнозу та тяжкості хвороби. Зазвичай задіюється лікування в два прийоми за день (зранку та ввечері). Курс для жуйних становить три-п’ять днів, для м’ясоїдних – від десяти до двадцяти днів, для свиней – три-чотири дні (по 25 мг/кг один раз на добу), для птиці – 10 днів (тричі на день по 10 мг на 1 кг ваги птиці або раз на день по 1,5 г на 1 кг корму). Якщо знадобиться, курс лікування може бути повторений через тиждень.
Побічні ефекти, обмеження й протипоказання
Якщо дотримуватися прописаних доз, то переносимість цього засобу, швидше за все, буде доброю. Іноді, якщо у тварини є підвищена чутливість до діючої речовини, можуть проявитися алергії, дуже рідко – розвинутися кандидоз.
Вагітним самкам і при збільшеній індивідуальної чутливості цей ветпрепарат протипоказаний.
Молоко стає придатним для вживання в їжу не раніше, ніж через півтори доби після останнього введення препарату, м’ясо – не раніше, ніж через п’ять днів.
Дотримуйтеся рекомендованих дозувань – і метронідазол швидко поставить ваших тварин на ноги без будь-якої шкоди для організму!