Йодат калію як добавка
Йодат калію (калій йоднуватокислий) – це сполука неорганічної етимології, сіль К і HIO3. Твердий білий розсипчастий матеріал, сформований безбарвними кристалами. Смак – гірко-кислий. Запах або відсутній, або відчувається, але не сильно. У воді розчиняється добре, розчинам характерна нейтральна реакція; в етанолі розчиненню не піддається.
Молярна маса – 214,00 г/моль, густина – 3,93 г/см³, t плавлення – 560 °C (з розкладанням). Формула: KIO3.
Отримання можливе кількома способами:
- розчинення I2 в гарячому розчині KOH або поташу високої концентрації;
- окислення KI за допомогою Cl2;
- окислення I2 бертолетовою сіллю або броматом калію;
- розчинення окису йоду в гідроксиді калію;
- розкладання KIO4.
Застосування
Цю речовину задіюють у різних галузях (гальваніці, хімії, косметології, фармакології, ветеринарії та ін.). Одна з основних – харчопром. Тут йодат калію виступає добавкою до їжі Е917.
З його допомогою, в основному, створюють йодовану кухонну сіль. Йодування полягає у внесенні в сіль 40±15 мкг/г йоду.
Також він виступає покращувачем борошна і хлібобулочної продукції з окислювальним впливом. Він не дає сировині злежуватися і перешкоджає появі грудок, покращує якість тіста і запобігає розпливанню. Завдяки йому м’якуш має пористу структуру, а готові продукти – збільшений розмір.
Е917 в Україні дозволена для застосування в харчовій індустрії. Її завдання – заповнення дефіциту йоду в організмі людини за допомогою їжі. У різних країнах її для цього додають до різних продуктів: сирів, ковбас, молочки тощо. У нас же це, переважно, кухонна сіль, йодування якої дуже важливе. Адже якщо норма споживання йоду на добу становить 150 мкг, то зі звичайною їжею людина отримує не більше 80 мкг. А це загрожує порушеннями роботи щитовидної залози. Звичайні фрукти, овочі й тваринницька продукція не завжди здатні поставляти йод в потрібних обсягах.
Кухонна сіль – найкращий продукт, який варто насичувати цією добавкою. Використання в якості покращувача борошна може призвести до збільшення добової дози до 2000 мкг. І якщо малі кількості небезпеки не становлять, то великі можуть стати причиною таких негативних наслідків: шкода для шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок і кровоносної системи, а також алергійні прояви.
У кухонну сіль з аналогічною метою можуть додавати і йодид калію, але йодат має перед ним важливі переваги: не випаровується при термообробці їжі і не впливає на її смак та колір, також майже не реагує з іншими хімічними складниками солі і може зберігатися в ній до року.
Ще за допомогою йоднуватокислого калію промивають технологічні трубопроводи на підприємствах харчового напрямку.
Примітно, що йодат калію безпечний для людини. Раніше, коли він використовувався в слабо очищеному вигляді, ще можна було говорити про якусь небезпеку. Сьогодні завдяки ретельному очищенню турбуватися немає про що. Серйозний негативний вплив можливий тільки при регулярному вживанні цієї добавки у великих обсягах.
Необхідний йодат калію? Є запитання з приводу придбання? Звертайтеся! Наші фахівці допоможуть вам у цьому!