Цинк фосфорнокислий однозаміщений: застосування та властивості

Цинк фосфорнокислий однозаміщений: застосування та властивості

Цинк фосфорнокислий однозаміщений (монофосфат цинку, цинк фосфат 1-заміщений) – це хімічний реагент, кисла сіль H3PO4 та Zn, чи не найбільш відома як пігмент, що добре протистоїть корозії.

Властивості

Зовні – білосніжний або сіруватий порошок, сформований кристалами. Запаху не має. Розчиненню у воді піддається легко. Крім того, розчиняється в кислотах неорганічного походження (зокрема в хлористоводневій та оцтовій), а також в лужних середовищах і NH3 (аміаку). Примітна ця речовина в плані безпеки: не є токсичною, пожежо- та вибухонебезпеки не несе.

Молярна маса – 295,3874 г/моль, густина – 3,998 г/см3. Термовластивості: t плавлення – 100 °C, t кипіння – 160 °C. Формула – Zn(H2PO4)2•2H2O.

Отримання

Синтез цього хімічного продукту виглядає як реакція між ZnO і H3PO4 (ортофосфорною кислотою) при t 110 °C і більше. Промислове виготовлення регламентує стандарт.

Застосування

1-заміщений цинк фосфат використовують у різних сферах і процесах. Ось тільки деякі з них:

- Хімія. Передусім, ця сіль задіюється в полімерному виробництві. Також з її участю синтезують різні важливі сполуки і використовують її як реактив, що не в останню чергу забезпечує функціонування хімічних лабораторій.

- Гальванотехнічний сегмент. Є популярною добавкою до гальванічних ванн. Задіюється в протикорозійному фосфатуванні металовиробів. Забезпечує в гальванічних елементах добрий захист від корозії. Завдяки йому на металевих поверхнях утворюються фосфатні плівки з поліпшеними характеристиками, а саме плівки, яким властива мікрокристалічна або аморфна побудова.

- Лакофарбове виробництво. Використовується для формування основи (іншими словами, ґрунту) перед нанесенням лаку або фарби, з метою збільшення адгезії, мінімізації тертя і забезпечення покриттю захисних характеристик.

- Металургійна галузь. Застосовується, головним чином, у виробництві кольорових металів.

- Керамічний напрямок. Служить реактивом при обробці поверхонь виробів з металу. Також використовується при фарбуванні.

- Автопром. Сприяє оптимальності підготовчих заходів, які необхідно виконувати з автомобілями перед фарбуванням і емалюванням.

- Виробництво побутової техніки. Застосовується з тією ж метою, що й в автомобільній індустрії – для підготовки металів перед фарбуванням.

Запобіжні заходи

Розглядаючи застосування і властивості цинку фосфорнокислого однозаміщеного, не можна хоча б кількома словами не зупинитися на питанні безпеки/небезпеки. Так, вище було сказано, що ця речовина нетоксична, пожежі та вибухи не провокує. Тим не менш, це хімічна сировина, і певна обережність у будь-якому разі не завадить. При роботі з нею варто використовувати ЗІЗ для захисту очей і шкірних покривів, а також дотримуватися стандартних правил гігієни.

Монофосфату цинку характерний значний вплив проти корозії і низка інших важливих для промисловості ефектів. Притому однією з головних його рис є малотоксичність. Такий тандем характеристик і пояснює широту, різноплановість й активність застосування цього матеріалу.

 

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.