Папір універсальний індикаторний для визначення рH і кислотності розчинів
Якщо розглядати різного роду аналітичні та виробничі процеси, хімічні реакції і трансформації, то скрізь мають значення певні чинники. Йдеться про компоненти реакційних сумішей, температуру, тиск та ін. У певних ситуаціях дуже важливий і такий параметр, як кислотність, основність середовища (іншими словами рН). Для вираження термінів «кислотність» і «лужність» використовують концентрацію іонів Н+. Щоб оцінювати показники було зручніше, на практиці для цього застосовують значення рН.
Водневим показником рН називають міру активності іонів водню в розчині, яка виражає у кількісному плані його кислотність. Якщо робота ведеться з розведеним розчином, то кислотність рівнозначна концентрації.
Загалом, розчини можуть бути:
- нейтральними (рН=7);
- кислими (рН<7). Чим кисліший розчин, тим менше значення рН;
- лужними (рН>7). Чим більше розчин лужний, тим більшим є і значення рН.
Тобто невелике значення рН свідчить про значну кількість іонів Н+, а відтак і про високу кислотність середовища. У тому випадку, якщо рН велике, число іонів Н+ менше, а лужність середовища значніша.
Як же визначити рівень рН? За допомогою рН-метра, кислотно-основних індикаторів або індикаторного паперу, який, власне, зазначеними індикаторами і просякнутий.
Індикаторний папір – це простий в роботі спосіб визначення розглянутого параметра, оснований на принципі «занурюй і читай».
У наш час промисловістю налагоджений випуск індикаторного паперу, що має форму спеціальних смужок (тест-смужок), які і допомагають дізнаватися кислотність або рН різних середовищ. На їх упаковки можуть бути нанесені кольорові шкали. Показники рН можуть розташовуватися на смужці. Крім того, індикаторна шкала також може бути нанесеною на саму смужку. Інші популярні форми індикаторів: рулонні, відривні, в коробках, тубусах, пеналах тощо. Як бачите, випускається індикаторний папір у різних виконаннях.
Що стосується діапазону вимірювань, то він може бути широким (0-14) або вузьким (1,7-3,8). А точність варіюється від одиниць до десятих часток у певних випадках. Все ж важливо розуміти, що таким способом виходить визначити значення рН тільки наближено. Однак він є найшвидшим і доступним. Підходить не тільки для лабораторій, а й для побуту.
Сфери застосування
Визначити рН – така потреба виникає часто і повсюдно. Ось кілька основних сфер використання універсального індикаторного паперу:
- хімічна галузь;
- харчопром;
- косметологія;
- садівництво та вирощування квітів;
- медицина;
- мікробіологія;
- миловаріння та інші.
Також з його допомогою аналізують воду в басейнах, акваріумах тощо.
Принцип роботи
Вище ми згадували про просочення паперу хімічними реактивами. Так ось, саме вони забезпечують колірні зміни в кислотних і лужних середовищах.
Найпопулярніший матеріал для просочення в наші дні – лакмус. У кислотних розчинах він набуває червоного забарвлення, в лужних – синього. Лакмус є натуральним матеріалом, сировиною для його отримання служать рослини, зокрема лишайники. Помилково можна подумати, що це моносклад. Насправді ж лакмус – це композиція з п’ятнадцяти компонентів. Його популярність пояснюється просто: максимально точні результати, порівняно з іншими індикаторами, легкість використання й оперативність отримання потрібної інформації.
Потрібно визначити рН? Скористайтеся універсальним індикаторним папером!