Борна кислота для рослин
Те, що рослини мають потребу в добривах, зрозуміло, мабуть, усім. А ось з тим, чим і як удобрювати, часто виникають труднощі. Давайте розбиратися. Сьогодні поговоримо про таку речовину, як борна кислота, і про її значення в житті рослин.
Борна кислота – це тверда маса, що складається з безбарвних кристалів. Запаху не має, колір не виражений. Кислотні властивості – слабкі, а розчинення в холодній воді – порівняно незначне (в гарячій – легке).
Борна кислота як інсектицид і фунгіцид дуже важлива для рослин, через це і здобула неабияку популярність серед фермерів. Кількість бору впливає на розвиток квітів, дерев і чагарників. Від нього, не в останню чергу, залежать фотосинтез та обмінні процеси. І саме борна кислота є тим джерелом бору, яке є найкращим, завдяки своїй доступності та ефективності.
Вона може бути задіяна як самостійно, так і в комплексах мінеральних добрив для того, щоб плодові культури ставали багатими на суцвіття, а отже збільшувалася врожайність, щоб з’являлися нові корені та стебла, щоб насіння добре проростало, шкідники не турбували, а плоди містили більше цукру і були смачнішими. Достатня кількість доступного бору в ґрунті – запорука високоврожайності, лежкості плодів та підвищення загальної стійкості рослин до несприятливих умов.
Хороший ефект дає застосування борної кислоти на різних типах ґрунту, зокрема, на дерново-підзолистому, сірому та бурому лісовому. Потребують її і легкі чорноземи. Особливо важлива тоді, коли в ґрунті міститься багато карбонатів, на темноколірних і заболочених ділянках та для кислого ґрунту, на якому було здійснено вапнування.
Ознаки дефіциту бору:
- - змінена форма листків та відмирання їх по краях у полуниці;
- - потовщення листків плюс передчасне їх опадання у яблуні;
- - відмирання верхніх гілок дерев, а також дуже швидке засихання цвіту і дефектність плодів (при сильній нестачі цього елементу);
- - поява хлоротичних плям і мінімальна кількість зав’язей, а відтак і незначний урожай, у винограду.
Скільки бору необхідно рослинам? По-різному. Він – фіксований елемент, тобто потрібен протягом усього вегетаційного періоду. Погано не тільки тоді, коли його занадто мало, але й при надмірних обсягах. Надлишок бору в ґрунті загрожує опіками нижніх листків, набуттям листям форми куполів та висиханням їх по краях (пожовтінням, відмиранням і обпаданням). Якщо бору занадто багато в кормових культурах, то це небезпечно для тварин – не виняток важкі хронічні хвороби. Тому важливо використовувати правильні дози борної кислоти.
Всі культури з урахуванням їх потреби в борі можна розділити на три групи: з високою (яблуні, груші, буряк, бруква), середньою (помідори, салати, морква) та малою (картопля, квасоля, горох, полуниця) потребою.
Борна кислота і безпека. Ця речовина належить до четвертого класу небезпеки. Контактуючи зі шкірою, небезпеки не становить. Однак її надлишок може накопичуватися в організмі, у зв’язку з повільним виведенням нирками.
Потрібна борна кислота для рослин? Звертайтеся! Доставку здійснюємо по всій Україні в оптимальні терміни!