Аналізатор якості молока: особливості застосовування
Аналізатори якості молока – це спеціальні пристрої, покликані за незначний час визначати якісні показники молока і молокопродуктів. З їх допомогою можна дізнатися таке: густину, частку жиру, білка, лактози, солей, води, кількість сухих компонентів і сухий знежирений молочний залишок, а також кислотність, температуру, провідність і точку замерзання. Це максимальний перелік вимірюваних показників. Він може варіюватися, залежно від моделі.
Ці прилади користуються надзвичайною популярністю в фермерських господарствах, пунктах прийому молока і ветеринарних лабораторіях, на підприємствах харчової промисловості, заводах, що спеціалізуються на молокопереробці, і т.д. Крім того, у наш час вони активно беруть участь у науково-дослідних процесах. Дослідження з їх допомогою не менш поширені, ніж класичні лабораторні методи. Однак, у порівнянні з останніми, в аналізаторів є одна незаперечна перевага: вони функціонують без задіяння будь-яких хімічних реактивів. Завдяки цьому досягаються екологічна та гігієнічна складові процесу аналізу продукції.
Більшість сучасних аналізаторів є малогабаритними приладами, легкими і зручними в користуванні, а ще надійними. Можуть бути переносними й стаціонарними. Характеризуються високоточністю вимірювань і дають можливість виконувати значну кількість аналізів в обмежені терміни.
Моделям різних виробників властиві свої особливості та специфіка застосування. Давайте розглянемо це питання на основі аналізаторів молока «Ekomilk» («Екомілк»).
«Екомілк» – це ультразвукові пристрої болгарського виробництва. Крім основного переліку функцій, в них передбачена низка додаткових можливостей, зокрема:
- підключення рН-електрода для визначення іоноводневої активності в пробі, яка піддається вивченню (відображення результатів відбувається не тільки в рН, а й в значеннях титрованої кислотності молока ºТ);
- контроль фальсифікату цільного молока за обсягом провідності;
- коригування градуювання приладу способом внесення правок у величини.
Крім того, в ці аналізатори впроваджені чудові системи:
- самодіагностика (відповідні помилки після виявлення виводяться на дисплей);
- автоматичний забір проб;
- промивання із задіянням помпового насоса (якщо ж раптом станеться поломка, це можна буде легко зробити в ручному режимі).
За допомогою RS-232 роз’єму є можливість підключати прилад до ПК і компактного термопринтера. Синхронізація з комп’ютером, у свою чергу, дозволяє накопичувати і систематизувати дані, а з принтером – виводити необхідну інформацію на папір.
Зверніть увагу, що аналізатори «Ekomilk» запам’ятовують більше сотні вимірювань, а точніше цілих 120. Час, необхідний для одного вимірювання, становить всього 3 хвилини. Похибки в результатах – мінімальні, а сфера використання – найширша.