Обладнання для виноробства
Виноробство – процес різнобічний, якщо розглядати його і в великих виробничих масштабах, і в ракурсі домашнього створення. І в тому, і в іншому випадку необхідна сировина для приготування вина, особливі знання та вміння, а також якісне спеціальне обладнання. Преси, насоси, дробарки, ягодовіддільники, ємності для бродіння, пристосування для закупорення тари (укупорочні машини) та ін. Техніка – це те, без чого не обійтися на різних етапах виробництва.
Як і будь-яка інша галузь, що спеціалізується на виробництві напоїв, виноробство вимагає ретельного контролю якості продукту. Тут має значення не тільки зовнішній вигляд, але і смак, хімічні властивості самого вина і вихідної сировини. Тому, крім перерахованого вище обладнання, виноробні підприємства мають потребу і в лабораторних пристроях.
Лабораторне обладнання для виноробства поєднує аналізатори, рефрактометри, ебуліометри, дистилятори, вимірювачі кислотності, мікроскопи, гідрометри, афрометри, змішувачі, парогенератори, титратори та багато іншого, що дозволяє своєчасно аналізувати різні характеристики і мати в розпорядженні всі необхідні дані про якість вина. Одні пристрої допомагають визначити об’ємну частку спирту в напої, другі – його густину, треті – в’язкість, інші – каламутність, кольоровість, наявність певних речовин у складі і т.д. Без чого не обійтися і з якими саме завданнями допомагають упоратися конкретні пристосування – читайте далі.
Огляд лабораторного обладнання для вина
Аналізатори вина і виноматеріалів (сусла, рідини, що бродить). Пристрої, призначені для оперативного визначення основних параметрів: процентного вмісту етилового спирту, цукру, летких кислот, сірчистого ангідриду, рівня pH, загальної кислотності, густини тощо. Що саме можна аналізувати, залежить від моделі аналізатора.
Ебуліометри. Лабораторні інструменти, розроблені для обчислення кількості спирту у винах, перш за все, в сухих, нормальних та ігристих.
Дистилятори. Завдання цієї техніки – створення дистиляту за допомогою мантійної системи опалення. Отриманий дистилят опісля використовується для того, щоб дізнатися кількість спирту в напої. Підігрівання системи може бути електричним, газово-паровим і змішаним, залежно від модифікації пристрою.
Гідростатичні ваги. За допомогою гідростатичних ваг у виноробстві визначають питому густину, вміст спирту і цукру. З їх залученням виконують спиртометрію та зважування, зокрема, напіваналітичне. Діапазон вимірювань, автоматичність процесів, а також наявність додаткового функціоналу залежить від моделі ваг.
Електронні ваги. Призначаються безпосередньо для зважування зразка. Більшість сучасних моделей ваг – це універсальні прості в роботі та високоточні пристрої, часто з посиленою конструкцією, автоматичним калібруванням, оснащені зручними для зчитування інформації екранами.
Вимірювачі кислотності (pH). Це такі переважно портативні прилади, за допомогою яких визначають летку кислотність у вині та суслі. Їх принцип дії заснований на виділенні дистиляту в потоці пари.
Дигестори (мінералізатори). Спалюють зразки продукту при високих температурних показниках у присутності концентрованої сірчаної кислоти та каталізаторів. У наш час неабиякою популярністю користуються як автоматичні, так і напівавтоматичні моделі, кожна з яких має свої переваги.
Рефрактометри. Стаціонарні або портативні пристрої, які застосовуються для вимірювання концентрації виноградного сусла. Більшості моделей властиві висока точність і компактність.
Мікроскопи. Мікроскопічні дослідження стану вина, зокрема, на етапі бродіння – один з найважливіших процесів. Їх результати дають впевненість в якості кінцевого продукту. Моделі мікроскопів можуть застосовуватися найрізноманітніші.
Вимірювачі густини сусла. Назва говорить сама за себе. Це компактні та портативні пристрої, що дозволяють швидко і точно визначити густину сусла, дізнатися, чи готовий напій для розливу по пляшках або ще потрібно зачекати.
Цукроміри. Одні з основних учасників виноробства. Пристрої, виконані зі скла, призначені для вимірювання кількості цукру, а відтак – для визначення вмісту алкоголю у вині. Бувають професійними і для домашнього застосування. Вимірювальні шкали можуть відрізнятися, залежно від моделі.
Спиртоміри. Скляні ареометри, що визначають кількість алкоголю (в % при 20 °C) в рідині або дистиляті. Аналогічно до попереднього виду пристроїв, бувають професійними та домашніми.
Гідрометри. З їх допомогою можна вимірювати густину, кількість цукру і алкоголю у вині. Таким чином вдається відстежувати завершення приготування напою.
Афрометри. Визначають вміст вуглекислого газу всередині пляшки. Низка моделей може використовуватися тільки для ємностей з корковими пробками, інші – універсальні, для всіх типів корків, зокрема, й пластикових.
Термометри. У виноробстві можуть застосовуватися найрізноманітніші види цих пристосувань: інфрачервоні та цифрові, з рідкими кристалами і підвищеної точності тощо. Завдання у всіх них спільне – вимірювання температурних показників продукту.
Спектрофотометри. Їх використовують, коли необхідно визначити наявність різноманітних домішок, а також для того, щоб з’ясувати, чи відповідає колір напою еталону.
Є ще лабораторні центрифуги і магнітні мішалки, ультразвукові очищувачі, інкубатори, стерилізатори та інші важливі учасники процесу виготовлення вина. Щось із переліченого вище обладнання для виноробства популярне більше, щось – менше. Без одних пристроїв взагалі не обійтися, інші ж можна замінити або в певних випадках залишити поза увагою (все залежить від специфіки процесу). При будь-якому розкладі потрібно знати, що дозволить виконувати роботу максимально ефективно і з досягненням потрібної якості вина, а також використовувати для цього все необхідне обладнання.
Якщо у вас виникли труднощі з цим питанням, звертайтеся до фахівців нашої компанії. Кваліфікований інформаційний супровід гарантований!