Призначення лабораторних водяних бань

Призначення лабораторних водяних бань

Жодну лабораторію, чи то виробничу, чи то дослідницьку, не можна уявити без різного устаткування, зокрема без водяної бані.

Значна кількість хімічних реакцій відбувається з виділенням/поглинанням теплоти, тому закономірною є необхідність підтримувати температуру на певному рівні під час випробувань. Є такі аналітичні методи, коли нагрівання неможливо здійснювати за допомогою сушильних шаф або печей, оскільки зміна температури в них відбувається  чимраз більше.

Що ж робити? Як тримати температуру на одному рівні, що не перевищує точку кипіння розчину? Вихід є. Трохи раніше на допомогу в такій ситуації приходили плити з азбестовими листками. Але нові вимоги до безпеки не передбачають можливості їх застосування. Досягти повільного нагрівання можна за допомогою дека з піском, однак отримати постійну температуру таким способом дуже складно. Та й пісок може нагріватися до t більше 100 °С, а робочий розчин відтак закипати.

Найкращим рішенням у наш час є водяна баня. Якщо необхідно здійснити дослідження з максимальною точністю, дотримуючись постійного нагрівання менш ніж до 100 °С, вона чудово, як ніщо інше, прийде на допомогу. Сталість температури без будь-яких стрибків забезпечується циркуляцією робочої рідини, тобто води.

Водяна баня – це пристрій, призначений для нагрівання речовин, коли необхідна t не перевищує 100 °C при нормальному атмосферному тиску. Працює за принципом нагрівання/охолодження речовини, поміщеної в колбу, шляхом омивання колби водою, нагрітою до потрібної температури.

Конструктивно в апараті передбачена наявність таких компонентів: нагрівальний елемент (зазвичай, спіральний і жаростійкий) + робоча ванна + накривка і, можливо, штатив (доповнює не всі моделі). Робочу ванну найчастіше роблять із нержавійки. Для накривки характерна наявність декількох отворів, щоб можна було розташувати ємності з розчинами. Збоку ванни розміщений кран для зливу рідини-теплоносія після застосування. Сама ванна може бути знімною, щоб при необхідності замість неї можна було встановити виріб іншого розміру. Але тоді навряд чи вдасться уникнути температурних стрибків і про високоточний аналіз говорити не доведеться.

Призначення водяних бань:

- підтримка стабільного температурного рівня;

- екстракція і поступове випарювання;

- повільне нагрівання до потрібної t;

- сприяння формуванню в середовищі малорозчинного осаду.

Сфери застосування:

- медицина (робота з біологічними матеріалами, зокрема вирощування флори);

- дослідні лабораторії (підтримка постійної в’язкості нафтових продуктів під час дослідів);

- випробувальні центри виробничого типу (визначення хлоридів при обчисленні загального об’єму сірки в твердому паливі);

- аналіз продуктів харчування (визначення pH хліба, якості молока, кисломолочної та іншої продукції).

Будете використовувати водяну баню, зверніть увагу, що вона повинна відповідати важливій вимозі: відхилення від потрібної температури повинні бути мінімальними, а сама t – однаковою в усьому об’ємі води.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.