Що таке рефрактометр?

Що таке рефрактометр?

Рефрактометрами називають оптико-механічні безінерційні прилади прямої дії, призначені для вимірювання показника заломлення світла в різних середовищах. Рефрактометрія, в свою чергу – це дуже популярний метод ідентифікації хімічних сполук, аналізу кількості та структури, визначення фізико-хімічних властивостей речовин.

Рефрактометр працює без джерела живлення. Він може зчитувати результати з мінімального обсягу зразка всього за кілька секунд, вимірювати концентрацію компонентів, розчинених у рідкому середовищі, використовуючи лише промінь світла. Функціонування основане на вимірюванні заломлення світла в різних середовищах. При збільшенні густини субстанцій пропорційно зростає і її індекс рефракції.

Основні переваги приладу: простота застосування, надійність вимірювань, компактність і незначна вага, доступність.

Типи рефрактометрів

Сучасні вимірювальні пристрої цієї групи діляться на портативні, лабораторні та промислові. За допомогою промислових контролюють технологічні процеси на виробництвах. Лабораторні використовують для аналізу речовин у лабораторіях. Портативні ж набули найширшого розповсюдження, оскільки підходять для застосування і в лабораторіях, і в польових умовах. Вони, в свою чергу, поділяються на ручні та цифрові. Перші компактні й портативні, що в жодному разі негативно не впливає на їх точність. Особливість других – наявність РК екрану, на який виводяться результати вимірів. Додатково можуть мати такий функціонал: обчислення густини, коефіцієнта заломлення, конверсія результатів, підтримка температури досліджуваного зразка та ін.

Де може знадобитися рефрактометр?

Сфери використання цього пристрою – найрізноманітніші. Одна з основних – хімічна промисловість. Тут його задіюють для визначення концентрацій розчинів. З його допомогою аналізують кислоти, солі, органічні розчинники, фунгіциди та добрива, контролюють полімеризацію при виготовленні пластику і штучної смоли.

Не обходяться без рефрактометрів і в текстильній галузі, де вони дають можливість контролювати концентрації прядильних розчинів, вимірювати кількість вихідної речовини при створенні поліамідів і т.д.

У харчопромі вони дуже важливі при роботі з цукровою сировиною та виготовленні цукровмісних напоїв, кондитерських виробів. Аналіз пива, вина, пектину, молокопродуктів, пастоподібних продуктів (меду, джемів, сиропів, пюре та ін.) – все це відбувається за участю рефрактометра.

Сьогодні цей прилад вкрай активно використовують і в офтальмології для визначення заломлювальної сили людського ока. Це дозволяє достовірно діагностувати такі хвороби, як міопія, гіперметропія та астигматизм.

Інші сфери задіяння:

- газо- і нафтопром;

- целюлозно-паперове й клейове виробництва;

- фармацевтика;

- науково-дослідна практика;

- обслуговування автомобілів, тракторів, суден;

- аналіз стоків.

Замість висновку. Маючи справу з рефрактометром, важливо своєчасно, обережно і правильно виконувати калібрування. Від цього безпосередньо залежить точність вимірювань.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.