Пошук

Луги

Магазин

Луги

Луги – це сформовані кристалами речовини, що не мають кольору, гідроксиди лужних і лужноземельних металів, добре розчинні у воді основи (сильні та слабкі). Дисоціюючи в розчинах, формують у досить великій кількості аніони OH- і катіон металу. При цьому процес відбувається з утворенням тепла (підвищується температура).

До лугів належать гідроксиди металів з підгруп Iа і IIа таблиці Менделєєва, що йдуть від Ca (гідроксиди натрію, калію, барію та ін.). Поза цією системою до них можна зарахувати гідроксид талію – сильну основу, що добре розчиняється у воді. Для деяких гідроксидів металів (літію, натрію, калію, цезію і рубідію) застосовують назву «їдкі луги».
Луги – це складні, добре розчинні у воді речовини, до складу яких входять лужні метали та гідроксильні групи. Луги беруть участь у ряді важливих хімічних реакцій, без яких неможливо уявити собі будь-яке хімічне виробництво. До лугів належать розчинні у воді основи.
Луги та кислоти. Якщо порівняти ці два класи сполук, то при дотику луги більш слизькі. А в цілому, за силою і руйнуванням обидва не надто відрізняються один від одного. Однаково легко роз’їдають дерево, пластмасу, текстиль та ін. матеріали.

Сфери застосування лугів

Ці речовини застосовують у різних галузях промисловості та в побуті. Так, їдкий натр входить до складу великої кількості побутової хімії, оскільки чудово розчиняє жири. Також його задіюють при створенні целюлози (паперова промисловість), виконанні хімічних реакцій в якості реактиву або каталізатора (хімія), виготовленні мастил (нафтопереробка), екологічного біодизельного пального (паливна галузь), борошняних і шоколадних виробів, морозива та напоїв (харчопром).

Гашеним вапном користуються в будівельній індустрії (побілка і штукатурка).

Розчином аміаку пом’якшують вовну при пранні, прибирають молочні, смоляні й жирні плями, без зайвих зусиль відмивають скло, чистять золоті та срібні вироби.

Знаходять застосування луги і в рибництві (підгодівля риби та дезінфекція водойм). Вони входять до складу деяких батарейок і виконують роль електролітів у лужних акумуляторах.

Ще одна галузь, де без них не обходяться – медицина (мають антисептичну, припікаючу і подразнювальну дію). Застосовуються при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, органів дихання, подагри, стоматиту тощо.

Луги беруть участь у виробництві мила, скла, штучних волокон, каучуку, барвників, вітамінів. Ними очищають металеві поверхні і обробляють деревину. У холодильних установках вони є холодоагентами.

Фізичні властивості лугів

Луги є твердими речовинами білого кольору. Вони дуже гігроскопічні та відмінно розчиняються у воді. Під час взаємодії лугів з водою відбувається бурхливе виділення теплоти.

Коефіцієнт розчинності у воді залежить від радіусу катіону. Луги, що мають їдкі якості, також можуть добре та швидко розчинятися у метанолі та етанолі.

Хімічні властивості лугів

Луги у твердому стані інтенсивно поглинають вуглекислий газ та водяну пару з повітря. Внаслідок цього луги перетворюються у карбонати.

Луги відмінно взаємодіють з кислотами з утворенням води та солі. Це є однією з найважливіших хімічних властивостей лугів. Найпростішим прикладом такої реакції є наступне рівняння:

NaOH + HCl —-> NaCl + H2O

Робочі розчини лугів добре взаємодіють з розчинами солей, у тому випадку, якщо внаслідок реакції утворюється нерозчинна сіль або нерозчинна основа.

Цей процес можна описати таким рівнянням:

2NaOH + CuSO4 —-> Cu(OH)2 + Na2SO4

Лугам характерно взаємодіяти з металами, які можуть утворювати гідроксиди та аморфні оксиди.

Таку взаємодію можна відобразити наступними рівняннями реакцій:

Zn + 2NaOH —-> Na2ZnO2 + H2

2Al + 2KOH + 2H2O —-> 2KAlO2 + 3H2

Робота з лугами

Маючи справу з цими речовинами, слід бути уважними і обережними, оскільки контакт зі шкірними покривами може призвести до чималої сили опіків. Приміщення повинно провітрюватися, вдихати пари не рекомендовано. Захиститися від негативного впливу допоможуть спецодяг, окуляри і рукавиці.

У процесі застосування лугів спочатку потрібно вливати в ємність воду, а опісля безпосередньо луг. Ємність повинна бути не скляною (різке тепловиділення може призвести до її руйнування), а з порцеляни або спеціальною.

Хім. обробка металів вимагає використання спец. пристосувань при поміщенні і вилученні виробу з розчину. Не можна виконувати ці дії руками навіть при наявності гумових рукавиць.

Важливо: якщо хімічних опіків уникнути не вдалося, необхідно їх оперативно промити проточною водою і нейтралізувати 1 %-им розчином оцтової кислоти.

Зберігати луги необхідно в тарі з пластику, оскільки вони без проблем здатні роз’їдати навіть порцелянову і скляну. Крім того, важливо враховувати їхні високі вологопоглинаючі характеристики.
Отож, особливістю лугів є висока реакційна здатність щодо найрізноманітніших матеріалів. Луги спричиняють руйнівний вплив на скло, порцеляну, вовну, шовк та шкіру. Під час роботи з лугами необхідно застосовувати засоби індивідуального захисту, а також дотримуватися загальних правил з техніки безпеки. Зберігати луги варто у спеціальних пластмасових упаковках. Купити луги за дуже вигідною ціною вже сьогодні Ви зможете, звернувшись до фахівців компанії Система Оптимум у Львові.