Суперфосфат що це таке? Характеристики і правильне застосування

Суперфосфат що це таке? Характеристики і правильне застосування

А щоб перед тим як купити суперфосфат ви змогли зважити всі нюанси, далі ми більш детально поговоримо про те, що таке суперфосфат, яка його характеристика, фізичні властивості, які позитивні впливи на рослини здійснює, а також що і як удобрювати з його допомогою.

Характеристики

Мабуть, опис зазначеної речовини варто почати з визначення. Суперфосфат – це одне з найбільш популярних фосфоровмісних добрив, значення якого для городництва і садівництва не переоцінити. Це просте мінеральне добриво, азотно-фосфорний сірковмісний матеріал. Водорозчинний фосфор у ньому, головним чином, перебуває у вигляді кальцію фосфорнокислого однозаміщеного і вільної фосфорної к-ти. Також структурою передбачається наявність гіпсу та інших домішок: діоксиду кремнію, фосфатів Fe і Al, сполук фтору та ін.

Випускається цей продукт у розсипчастій формі порошку і у вигляді гранул зі сірим забарвленням. Небезпеки пожежі й вибуху не несе. Точний вміст фосфору вказується на упаковці та/або в супровідній документації.

суперфосфат купитиТермін «суперфосфат» застосовується для позначення декількох різновидів, у кожного з яких – свій хімічний склад, вміст діючої речовини, ефективність і широта задіяння. Ось основні види цього добрива:

  • простий суперфосфат, або монофосфат. Порошок сірого кольору середньої розсипчастості. Якщо дотримуватися необхідного рівня вологості при зберіганні, злежуватися не буде. Має до 30 % оксиду фосфору. Отримання виглядає як обробка фосфоритів сірчаною к-тою. У плані дієвості цей матеріал дещо обмежений, якщо порівнювати з вдосконаленими варіантами. Але має незаперечний плюс у вигляді більш доступної ціни. Тому сьогодні активно використовується в промисловому землеробстві;
  • суперфосфат гранульований. Створюється з простого шляхом зволоження фракції і пром. скачування в гранули діаметром по 2-4 мм в барабані, що крутиться. З якою метою це робиться? Для підвищення зручності використання. Так досягається збільшена розсіюваність. Кількість оксиду фосфору доходить до половини від загальної маси, 30 % припадає на сульфат кальцію. Найбільшу цінність ця підживка представляє для хрестоцвітих культур;
  • суперфосфат подвійний. Як правило, гранульований. Багатий на добре розчинний у водному середовищі монокальційфосфат. Рідким стає важко. Містить 45-48 % P2O5. Баластних компонентів у своєму складі має небагато (обсяги гіпсу невеликі), завдяки чому досягається висока концентрація, а використання несе економічну вигоду. Отримують цей різновид при обробці фосфориту фосфорною к-тою, видобутою з апатиту, і сірчаною к-тою.

Також існують амонізований, марганізований, борний і молібденовий суперфосфати. Вони покликані насичувати рослини не тільки фосфором, а й відповідними мікроелементами: марганцем, бором та молібденом, а також аміаком.

Сумісність суперфосфату. Щоб результат задіяння не приніс негативних сюрпризів, необхідно розібратися в питанні сумісності цього агрохімікату з іншими.

Якщо говорити про порошковий монофосфат, то не рекомендується його змішування з аміачною селітрою і карбамідом, інакше утворяться небажані грудки. Крім того, змішувати його неприпустимо з такими хім. продуктами, як вапно, крейда, доломіт, натрієва і кальцієва селітри. А ось з хлоридом калію, сульфатом калію і амонію – будь ласка.

Гранульований матеріал (як простий, так і подвійний) не змішують з вапном, крейдою і доломітом. З такими речовинами, як селітри (аміачна, натрієва і кальцієва), хлористий калій, сірчанокислий калій та амоній, сумісність реалізується.

Можлива шкода. Чи характерна токсичність суперфосфату – важливе запитання, на яке слід знайти відповідь. Цей матеріал не отруйний, але використовувати його потрібно з обережністю, оскільки, розсипавшись на підлогу, він може принести небезпеку дихальній системі людей і тварин. Найкраще працювати з ним у респіраторі й окулярах. Зберігати необхідно на віддалі від джерел вогню в сухому закритому приміщенні без доступу для дітей і тварин.

Застосування як добриво

Розкриємо основні питання, пов’язані з цією підтемою.

Для чого рослинам суперфосфат як джерело фосфору?

Фосфор – ключовий компонент формули добрива, що розглядається. Його кількість може становити 20-50 % від загальної маси. P2O5 входить до складу в водорозчинній формі, завдяки чому Р швидше потрапляє до кореневої системи рослин, реалізовуючи повноцінне живлення.

Фосфору характерні численні корисні для рослин властивості, зокрема:

  • прискорення сходження;
  • сприяння розвитку потужних коренів і здорових бульб;
  • стимуляція цвітіння;
  • поліпшення якісних і смакових властивостей плодів (фрукти і ягоди стають більш цукристими, насіння – маслянистим, а в бульбах підвищується вміст крохмалю);
  • уповільнення старіння рослин;
  • ефективне живлення насаджень;
  • зниження обсягу нітратів у плодах;
  • допомога в насиченні магнієм, як результат – підвищення стійкості до вірусів і захворювань (в тандемі з азотом).

Фосфор необхідний абсолютно всім рослинам (як дорослим, так і саджанцям, розсаді), але різною мірою. Найбільшу потребу в цьому макроелементі відчувають картопля, капуста, морква й огірки. Середню – томати, перець, баклажан. Дещо меншу – буряк, цибуля, редис, салат. Потреба у фосфорі збільшується у всіх культур при нестачі вологи, особливо в період посухи. А позаяк у ґрунті кількість цього елементу не перевищує 1 %, і вже тим більше в природному середовищі немає надлишку легкодоступних фосфорних сполук, використовувати продукти, що містять фосфор, як ось суперфосфат, вкрай важливо.

Коли застосовувати суперфосфат?

Цьому добриву характерна тривала післядія. Тобто якщо ввести його великі обсяги в ґрунт, вони не будуть використані одразу ж. Рослина візьме стільки фосфору, скільки їй потрібно, а потім буде поповнювати запаси зазначеного макроелемента з ґрунту в міру необхідності.

Досвідчені городники вміло розраховують час і кількість внесення добрива. Новачки ж можуть керуватися ознаками, що свідчать про нестачу фосфору. Це, зокрема, набуття листям темно-зеленого, синюватого забарвлення, поява іржавого відтінку та ін. Часто подібне може спровокувати похолодання, але якщо температура налагодилася, а стан рослин не нормалізувався, без підживлення суперфосфатом не обійтися.

Загалом, його застосування можливе такими способами: основне передпосівне внесення, припосівне і у вигляді підживлення. Варто зазначити, що до планового внесення (в установлені інтервали часу розвитку рослини або відповідно до сезону) вдається лише частина городників. Ті, хто надають перевагу органіці, використовують це МД лише при появі ознак нестачі фосфору. Який з варіантів вибрати, кожен повинен визначитися самостійно.

Для яких ґрунтів можна використовувати?

Суперфосфат можна застосовувати на будь-яких типах ґрунтів. Особливу ефективність проявляє, якщо в родючому ґрунті здійснюються лужні і нейтральні реакції.

На кислих ґрунтах рекомендовано використовувати високоякісний суперфосфат. Якщо при виготовленні туку застосовується не чиста сировина, це не погано, навпаки, це добре позначається на вартості продукту. Але для кислих ґрунтів, на відміну від всіх інших, це не варіант, оскільки при відповідних їм реакціях ця речовина буде трансформуватися в недоступні для рослин фосфати заліза і алюмінію.

Щоб додатково підвищити ефективність добрива на кислих ґрунтах, можна змішати його з іншими сполуками, зокрема з фосфоритним борошном, крейдою або вапняком. Це підвищить фосфорозасвоєння (важкодоступний фосфор під їх дією стане легкозасвоюваним).

Найкраще фосфор набуває доступної форми при кислотності ґрунту 6,2-7,5 рН. Реальний цей параметр відрізняється від рекомендованого? Розкисліть землю заздалегідь за допомогою попелу, вапна чи доломітового борошна приблизно за місяць до використання фосфорного добрива.

Якими способами може вноситися в ґрунт?

добриво суперфосфат застосуванняЯк застосовувати суперфосфат, щоб він давав найкращий результат? Перш за все, вносити потрібно якомога ближче до коріння рослин. Фосфор малорухомий, тому розміщувати його по поверхні, не закладаючи, недоцільно. Вносити удобрювальний матеріал восени під оранку або при передпосівній обробці потрібно, обов’язково змішуючи його з ґрунтом. При цьому варто враховувати, як цей хім. елемент взаємодіє з тією чи іншою рослиною, яка потреба в ньому у конкретної культури.

І простий, і подвійний суперфосфат можна використовувати при посадкових заходах. Якщо взяти озимий ріпак, соняшник і сою, то найкраще додавати зазначений матеріал у ряд при посіві. В результаті покращиться розвиток кореневої системи, рослини будуть більш стійко переносити несприятливі впливи, обмінні процеси в них прискоряться.

Взагалі суперфосфат підходить для основного, передпосівного, припосівного внесення, а також може слугувати підживленням. Використання восени або ранньою весною – чудовий варіант, щоб фосфор добре поширився ґрунтовими пластами. А такий спосіб застосування, як 1-2-разовий полив фосфорним матеріалом за сезон, дозволить задовольнити додаткову потребу рослин у фосфорі.

Які оптимальні норми внесення?

Застосування добрива не може здійснюватися на око. Необхідно враховувати, який різновид суперфосфату використовується, яким способом, на якому ґрунті і для якої культури.

Загальні норми внесення простого/подвійного суперфосфату такі:

  • на окультурені ґрунти під будь-які рослини під перекопування в осінній період або навесні – 40-50/15-20 г/м2;
  • на неокультурені ґрунти під різні культури під перекопування восени або навесні – 60-70/25-30 г/м2;
  • для тепличних рослин під перекопування в комплексі з добривами, що містять калій та азот – 40-50/20-25 г/м2;
  • під дорослі плодові дерева навесні та після цвітіння – 40-60/10-15 на 1 м2 пристовбурного кола.

Специфічні норми використання монофосфату:

  • при висаджуванні плодових дерев навесні, перемішуючи з ґрунтом посадкової ями – 400-600 г для кожного дерева;
  • при посадці малини – 80-100 г в яму;
  • при посадці смородини і аґрусу – 25-30 г/м2;
  • при висаджуванні хвойних культур – 60-70 г на яму;
  • під картоплю при посадці – 3-4 г в лунку з перемішуванням з ґрунтом;
  • при висадці розсади овочів і посіві коренеплодів – 20-30 г/м2.
  • для помідорів при посадці – 20 г під кожну рослину.

Норми внесення подвійного суперфосфату:

  • при посіві овочевих, квіткових і декоративних насаджень – 2-3 г на метр погонний;
  • при висаджуванні розсади овочів та квітів – 0,5-1 г на кожну рослину;
  • в якості підживки овочів, квітів та декоративних культур – 10-20 г/м2 з розсипанням і загортанням в землю або 20-30 г/10 л води з поливом приготовленим р-чином.

Витяжка зі суперфосфату – як приготувати?

Оскільки цей агрохімікат, що випускається одним виробником, може дещо відрізнятися від аналога іншого виробництва в плані розчинності, нерідко доводиться робити з нього витяжку. У рідкому вигляді фосфор краще проникає до кореневої системи, тож візьміть наведений нижче рецепт на замітку:

  • засипте 2 кг продукту в емальоване відро, додайте 3-4 л окропу і періодично помішуйте до охолодження;
  • дайте осаду осісти і перелийте розчин в інше відро;
  • те, що не встигло розчинитися, змішайте ще з 3-4 л окропу і залиште на ніч;
  • потім з’єднайте вміст обох відер, довівши загальний обсяг до 10 л;
  • відфільтруйте і помістіть в обприскувач. Витяжка готова для роботи!

Як варіант – купити суперфосфат і приготувати робоче середовище, за допомогою біобактерій (компостування з різними розчинами фітоспоринів). Основні процеси: змішування, розчинення у воді кімнатної температури з помішуванням, витримування протягом 24 годин.

Чим загрожують дефіцит і передозування?

Якщо плоди при оптимальному запиленні зав’язуються слабо, якщо не дозрівши обсипаються або стають в результаті маленькими, якщо стебла ростуть пригнічено, листя деформується, має невеликі розміри, некротичні плями і темніє (стає синім, багряним або фіолетовим) – все це говорить про термінову потребу в фосфорному підживленні. Ці ознаки сповіщають, що коренева система зупинилася в рості з усіма подальшими негативними для насаджень наслідками. Якщо вчасно не вжити заходів, про бажаний врожай доведеться забути.

Чи несе небезпеку передозування фосфором? Різні культури реагують на це по-різному. Так, якщо в ґрунті занадто багато фосфору, листовий салат передчасно стрілкується, дерева, кущі, овочі та квіти пригнічено ростуть, зелена маса всихає і т.д. Загалом, рослини починають хворіти, кінчики листя вигорають, нижні листки скручуються і покриваються плямами, молоді стають занадто тонкими, виникає міжжилковий хлороз, врожайність значно зменшується.

Якщо відхилення за вмістом фосфору в ґрунті незначні в той чи інший бік, нічого страшного. Невеликий дефіцит можна з легкістю заповнити, якщо звернути увагу на проблему і своєчасно вжити заходів. Передозування не більше ніж удвічі від встановлених норм теж небезпеки не несе. Якщо ж фосфору буде занадто мало або надмірно багато і ви не станете вирішувати проблему, як слід, нічого доброго з цього не вийде.

admin admin
Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.