Пропіленгліколь: міфи і реальність

Пропіленгліколь: міфи і реальність

Пропіленгліколь - основні характеристики

Як харчова добавка E1520 є в'язкою рідиною, яка є безбарвною, але має слабкий характерний запах і солодкуватий смак. Має гігроскопічні властивості, закипає при 187-188 оС, температура замерзання -60 оС. Реактив отримують з нафтопродуктів, шляхом застосування методу дистиляції, очищення і подальшої апробації на сумісність з клітинами тваринного походження.

Пропіленгліколь входить до складу вівсяного печива, безалкогольних та слабоалкогольних газованих напоїв, енергетичних напоїв, цукерок, бісквітних рулетів і деяких інших кондитерських виробів. Пропіленгліколь також використовується при моментальному заморожуванні ягід, фруктів, м'яса птиці. Інші галузі застосування пропіленгліколю: використовується у вигляді водного розчину в різних галузях промисловості, в якості холодоносія (завдяки своєму низькому ступеню токсичності); у виробництві косметики (шампунів, помад, еліксирів та ін); у фармацевтичній промисловості; при виробництві пластмас. ПП “Система Оптимум” імпортує пропіленгліколь (виробництво Німеччина) з наступними якісними характеристиками:

Вміст основної речовини 99,5 %. Кислотність, макс 0,002 %. Зовнішній вигляд: прозора рідина. Вміст хлоридів, макс 1,0 ppm. Вміст води, макс 0,2 %. Вміст заліза, макс 0,5 ppm.

Пропіленгліколь для систем опалення та кондиціонування

Одним з найпоширеніших теплоносіїв на сьогоднішній день є пропіленгліколь для систем опалення, який здійснює процес теплообміну і вважається найбільш безпечною і нетоксичною речовиною. Спеціальний розчин виготовляється з рівних частин пропіленгліколю і води, тобто в приблизній пропорції один до одного. У його складі присутня невелика кількість карбоксилатних присадок — в межах 5 % від загального обсягу. Завдяки такому складу рідина здатна витримувати температури від +100 °С до -40 °С, що робить її найбільш надійним теплоносієм в умовах нашого мінливого клімату. При виборі пропіленгліколю в якості основного теплоносія необхідно враховувати його технічні характеристики, хімічний склад та інші параметри, які помітно відрізняються від звичної для людини води. Теплоносій на основі пропіленгліколю більш хімічно активний і швидко вступає в реакцію з поверхнями та іншими речовинами. Саме тому до складу розчину завжди входять спеціальні присадки, які нейтралізують процес окислення, а також наступні функціональні добавки:

  • антикорозійні;
  • стабілізуючі;
  • антинакипні.

Чим вища концентрація діючої речовини в розчині, тим густішим стає теплоносій і тим вище значення максимальних температур кипіння і кристалізації. Даний параметр варіюється від 30 до 55 %, що найчастіше зазначено в назві теплоносія: пропіленгліколь 30, пропіленгліколь 40 тощо. Температура також впливає на густину рідини:

Температура замерзання, t°С -40 -30 -20 -10 0
Густина субстанції, кг/м3 1040 1037 1031 1019 999,3

Окремі види теплоносіїв на основі пропіленгліколю здатні не замерзати при погодних умовах до -60 градусів і не руйнувати труби до -80 градусів.

Пропіленгліколь і гліцерин - рідини для електронних сигарет

Любителі електронних сигарет і ті, хто лише тільки замислюється над придбанням даної новинки, часто задаються питанням: Яка рідина для електронної сигарети краща:пропіленгліколь чи гліцерин?. Для того, щоб знайти відповідь на це запитання, потрібно ретельно проаналізувати і винести на загальний огляд переваги і недоліки цих хімічних субстанцій. Цим ми і займемося. Пропіленгліколь кілька десятиліть є поширеною добавкою в харчовій промисловості. Він допомагає вберегти продукти харчування від бактерій і зберегти їхню свіжість. Цей спирт використовується в медицині у складі інгаляційних розчинів. Пропіленгліколь схвалений і названий безпечним для здоров'я людини більшістю організацій охорони здоров'я у всьому світі. Десятки дослідів показали, що він не завдає шкоди людському організму. Можна зробити висновок, що пропіленгліколь в електронних сигаретах абсолютно безпечний. Проте один мінус у нього все ж є. У великої кількості людей хімічна субстанція для електронних сигарет пропіленгліколь може викликати алергійну реакцію, що, як правило, виражається в відчутті важкості у грудях. У цьому випадку його потрібно замінити гліцерином.

Гліцерин дуже схожий за властивостями на пропіленгліколь. Він також прозорий та без запаху, і має такий самий легкосолодкий присмак. Гліцерин набуває рідкого стану при температурі вище 18°С, а це звичайна кімнатна температура, завдяки чому ця речовина завжди знаходиться у вигляді рідини. Гліцерин за властивостями дуже схожий на пропіленгліколь, а тому застосовується в тих же сферах і для тих же цілей. Гліцерин з успіхом використовується в харчовій промисловості і входить до складу алкогольної продукції, кондитерських виробів, медичних препаратів, косметики тощо. Навіть улюблені всіма шоколадні батончики нерідко містять в собі частку гліцерину. Гліцерин безпечний для людини.

Але прийнято розділяти гліцерин технічний, що виробляється з нафтопродуктів, і гліцерин овочевий (харчовий), котрий виділяється з природних олій і використовується в якості пароутворюючої рідини в електронних сигаретах. Є у гліцерину і один мінус. Вважається, що він забиває атомайзер електронної сигарети швидше, аніж пропіленгліколь. Зате ніяких алергійних реакцій при його застосуванні не виявлено. Отже, обидві рідини для електронних сигарет пропіленгліколь і гліцерин – схвалені для застосування в харчовій промисловості (пропіленгліколь – харчова добавка Е270, гліцерин - E422). Їхні пари безпечні при вдиханні, а, значить, дані рідини можна сміливо використовувати для заправки електронних сигарет. Звичайно, говорити про повну безпеку цих сполук ми не будемо, оскільки будь-яка речовина на нашій планеті може завдати шкоди людині при великій концентрації. Щодо пропіленгліколю та гліцерину, мова йде як мінімум про 30 л рідини в день. Вдихнути і навіть випити таку кількість цих речовин неможливо, тому негативні наслідки застосування даних рідин неможливі.

Застосування пропіленгліколю у якості теплоносія та холодоагента

Сама субстанція пропіленгліколь це безбарвна густа хімічна речовина зі слабким характерним запахом, змішується з водою і спиртом, має гігроскопічні властивості.

Його температура кипіння 187,4°С, температура замерзання - мінус 60°С, густина при 20°С - 1,037 г/см3. Температура самозаймання 421°С. Водні розчини пропіленгліколю до 65 % не є займистими.

Пропіленгліколь у вигляді водного розчину використовується в різних галузях промисловості в якості холодоагента холодильного обладнання при охолодженні різних харчових продуктів до температур в інтервалі від +10°С до -60°С, а також при миттєвому заморожуванні ягід, птиці тощо. Харчова добавка пропіленгліколь дозволений до застосування у всіх країнах (Е 1520). Завдяки низькій токсичності пропіленгліколю, при потраплянні невеликої кількості його на харчовий продукт внаслідок протікання, цей реактив не викликає псування товару, що виготовляється. Корозійна активність пропіленгліколю є нижчою, аніж у більшості відомих водних розчинів солей і спиртів, що дозволяє ставити невисокі вимоги до сорту сталі, з якої складається обладнання, і знизити вартість використовуваного устаткування і трубопроводів у вторинному контурі холодильного обладнання. Відносно невисокий рівень теплофізичних властивостей пропіленгліколевого холодоносія компенсується його високою стабільністю, яка забезпечується здатністю пропіленгліколю розчиняти накип і продукти корозії на стінках обладнання і трубопроводів. Пропіленгліколь не проявляє агресивності до неполярних гум і полімерів. Холодильні системи, що працють на основі пропіленгліколю, мають гарантовані стабільні теплофізичні властивості і забезпечені мінімальним рівнем витрат цієї субстанції при експлуатації. Основні характеристики 15 %, 33 % та 39 %-них водних розчинів пропіленгліколю

 

Характеристика Значення при вмісті пропіленгліколю, %

15

33

39

Температура початку кристалізації, °С

-5

-15

-20

Теплоємність, Дж/(кг·К)

4090

3860

 3730
Теплопровідність, Вт (м·К)

0,492

 0,408  0,379
В'язкість динамічна, мПа·с

3,42

 14,9  46
Густина, кг/м3  1015  1038  1048

Якщо Вам потрібно купити оптом пропіленгліколь, зверніться до компанії Система Оптимум. Питання щодо ціни на пропіленгліколь, а також умов оплати та доставки по Україні Ви можете оперативно вирішити з фахівцями компанії телефоном або через e-mail.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.