Нітратоміри лабораторні
Визначення нітратів у харчових продуктах, ґрунті, воді та інших середовищах/матеріалах – дуже актуальне у наш час завдання. А виконують його за допомогою таких вимірювальних пристроїв, як нітратоміри (нітрат-тестери, дозиметри нітратів). Вони бувають побутовими, які можна використовувати вдома і на ринку, а також професійними лабораторними. За допомогою перших, зазвичай, аналізують тільки їжу, головним чином, свіжі фрукти та овочі. Вони невибагливі в експлуатації, характеризуються незначними розмірами і вагою, як правило, дають приблизні результати. Однак там, де не потрібна висока точність, вони – те, що треба. Якщо ж є необхідність досліджувати продукти, що пройшли кулінарну обробку (соки, маринади, ковбасу, сири тощо) і отримувати точні дані, не обійтися без лабораторних пристроїв.
Нітратоміри для лабораторій – це професійні прилади, які дозволяють вимірювати вміст нітратів майже в будь-яких речовинах, розчинах, продуктах харчування з максимальною точністю. Вони комплектуються іоноселективними електродами, що вимагає ретельного дотримання умов зберігання і температурного режиму при виконанні досліджень. В основі – трудомісткий потенціометричний метод, який і передбачає залучення тих самих іон-селективних електродів. Аналізувати можна тверді й рідкі середовища, причому в різних точках. Однак не обійтися без витратних матеріалів та періодичних калібрувань. Проби до початку аналізу повинні готуватися спеціальним чином. Ще один нюанс: у випадку з лабораторними приладами є потреба в повірках, тоді як побутові повірці не підлягають.
У деяких випадках установки для лабораторій можуть бути оснащені додатковим функціоналом, чого не скажеш про більшість моделей домашніх нітрат-тестерів, які визначають лише обсяг нітратів. Серед додаткових функцій: вимірювання температури, енергетичних характеристик джерел та ін.
Дані, які вимірюються, виводяться на екран. Для наочності сприйняття результатів може бути задіяна колірна індикація. Колір змінюється, залежно від нітратної концентрації.
Нічого дуже складного в застосуванні лабораторних пристроїв немає. Все ж для здійснення якісних вимірів і отримання точних результатів необхідні додаткові навички та знання.
Коштують лабораторні дозиметри нітратів дещо дорожче, ніж побутові. Це логічно, адже вони більш технологічні, точніші й можуть застосовуватися для досліджень значно більшого переліку матеріалів.
Вже ніхто не сумнівається, що нітрати можуть стати причиною згубного впливу на людський організм. Однак відмовитися від них повністю немає можливості. Навіть якщо взяти до уваги хоча б добрива, то нітрати входять у велику кількість комплексів, що підвищують врожайність різних культур. Що ж робити? Аграріям дотримуватися дозволених доз внесення підживлень з тим чи іншим обсягом нітратів, а споживачам цікавитися їх концентрацією в продуктах, виміряною за допомогою лабораторних нітратомірів.