Лабораторні сушильні шафи
Використання першокласної сировини і виконання робочих процесів у бездоганній якості – одні з пріоритетних аспектів діяльності будь-якого успішного підприємства. Відповідно, і лабораторне обладнання, зокрема сушильні шафи, повинне бути сучасним і технологічним. Добротна сушильна шафа, що забезпечує або природну, або примусову конвекцію, просто зобов’язана бути передумовою високої якості та безпеки роботи.
Сушильна шафа – це економічна електропіч компактних розмірів, призначена для сушки, прожарювання і стерилізації значного переліку матеріалів при t до 600 ºC, а також для здійснення аналітичних робіт.
Загалом, призначення цього виду техніки можна розділити на такі пункти:
- термічна обробка вологої продукції в порошкоподібній формі;
- термообробка твердих матеріалів (зерна, напівфабрикатів та ін.) для визначення їх вологості;
- висушування різних лабораторних ємностей після миття;
- вивчення, наскільки термостабільними є зразки, за досить тривалий часовий період;
- стерилізація інструментів хірургів, стоматологів і т.д., у зв’язку з високоефективним знищенням різних мікроорганізмів (зокрема бактерій, спор, грибів) за допомогою високих температур;
- підготовка проб у харчопромі, фармацевтиці та хімічній галузі;
- підсушування фруктів та інше.
Все це здійснюється під час переміщення повітряних мас усередині робочого простору. Повітряний вентилятор, який розташовується в шафі, забезпечує рівномірне розповсюдження температури по камері. У зв’язку з тим, що пристрій повністю нейтральний до оброблюваних матеріалів, з його допомогою можна сушити практично будь-які продукти. Можлива комплектація шаф обертовими столиками, що забезпечують рівномірне прогрівання і прискорене сушіння.
Важливий момент – контроль процесу, що відбувається в шафі. Його надійність і точність досягається за допомогою мікропроцесорного регулювання температури.
У наш час сушильні шафи випускаються вітчизняною та зарубіжною промисловістю в різних виконаннях. Особливою популярністю користуються моделі СНОЛ, серії СП UOSLAB з примусовою конвекцією повітря і LFN з можливістю нагрівання внутрішнього простору до максимальної t 600 C.
Різні вироби маютьві експлуатаційні характеристики, що важливо враховувати при виборі. Тип, потужність, обсяг завантажувальної камери, температурний діапазон, інтервал визначення вологості, матеріали виготовлення, вид терморегулятора (аналоговий, мікропроцесорний, програмований) – все це важливо підібрати з максимальною відповідністю подальшій специфіці роботи. Крім того, необхідно зупинити вибір на оптимальній кількості камер. Найпростіші моделі мають один завантажувальний відсік. Більш технологічні – кілька незалежних камер, кожна з яких оснащена власним терморегулятором. Таким чином, різні завдання можна виконувати одночасно, економлячи загальний час роботи.
Багатофункціональність і практичність сушильних шаф, можливість виконання з їх допомогою значної низки операцій пояснює популярність їх застосування в лабораторіях медичного, ветеринарного, санітарного, харчового, мікробіологічного та науково-дослідницького характеру, в сільському господарстві (для просушування зерна) і у важкій промисловості (для плавлення/випалу виробів).