Газоаналізатор. Особливості експлуатації

Газоаналізатор. Особливості експлуатації

Газоаналізатори - це ручні або автоматичні вимірювальні прилади, призначені для аналізу якості газових сумішей, а також визначення кількості їх складових. Дія ручних основана на послідовному поглинанні компонентів різними реактивами. Автоматичні ж здійснюють вимірювання певної фізичної або фізико-хімічної характеристики суміші газів або її елементів безперервно. За принципом дії існує їх поділ на три групи:

1) В основі – фізичні методи + додаткові хімічні реакції. Це хімічні (об’ємно-манометричні) прилади, що визначають, як змінюється обсяг або тиск газової суміші під час хімічних реакцій її окремих елементів.

2) В основі – фізичні методи + додаткові фізико-хімічні процеси (термо- і електрохімічні, фотоіонізаційні, хроматографічні тощо).

3) В основі – винятково фізичні методи (термокондукто- і денсиметричні, магнітні, оптичні...).

У наш час найбільшою популярністю користуються електрохімічні та оптичні пристрої. За допомогою перших концентрація газу в суміші визначається за електропровідністю розчину, що поглинає. Другі вимірюють оптичну густину, спектри поглинання/випускання. Обидва види дозволяють контролювати газову концентрацію в реальному часі.

Також існують розподіли газоаналізаторів на:

- промислові та побутові;

- стаціонарні, портативні й переносні;

- одно- і багатокомпонентні;

- одно- та багатоканальні.

За призначенням є ще одна класифікація. Одні пристрої використовуються з метою гарантії безпеки, інші – для контролю технології процесу, треті контролюють промислові викиди, автомобільні вихлопні гази і здійснюють екоконтроль.

Як використовувати те чи інше обладнання, залежить від його виду, специфіки, виконуваного завдання і низки інших чинників.

Важливо знати! Окремі газоаналізатори не бувають універсальними. Один прилад може аналізувати тільки один-два компоненти газової суміші. Для загальної оцінки середовища необхідно використовувати комплексну систему, що складається, як правило, з декількох аналізаторів газу.

Перед тим, як проаналізувати газову суміш у комплексі, важливо підготувати середовище: очистити його від великих включень (пилу, важких смол тощо), в деяких випадках – здійснити фільтрацію сильно агресивних матеріалів.

Сфери застосування:

- екологія та охорона зовнішнього середовища;

- управління ДВЗ та регулювання горіння котлів на теплових електростанціях;

- хімічні, вибухо- та пожежонебезпечні підприємства;

- обстеження холодильних установок на предмет витоків;

- дослідження герметичності газової та вакуумної техніки;

- дайвінг (аналіз газосумішей у балонах для занурень);

- медицина (дослідження дихального контура перед анестезією);

- транспорт (виявлення вибухівки та наркотиків).

Як бачите, газоаналізатор – це прилад, незамінний у багатьох процесах. Без нього не обходяться в промисловості й побуті. Він дозволяє не тільки отримувати дані про якість і кількість компонентів газової суміші, а й часто стоїть на сторожі безпеки людини і зовнішнього середовища.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.