Колби конічні
Колба конічна (колба Ерленмеєра) – популярний, використовуваний повсюдно тип лабораторного посуду, застосовуваний для аналітичних процесів, зокрема, титриметричного аналізу. Виступаючи приймачем при дистиляції, бере участь у перекристалізації речовин органічної природи з легколетких розчинників. Крім цього, бездоганно підходить для зберігання хімічних розчинів. Тобто, є активним учасником багатьох лабораторних завдань: фільтрування, відгін, розгін, випарювання, синтез, зберігання хімічних реагентів тощо. Конічна колба була винайдена в 1861 р. німецьким вченим-хіміком Емілем Ерленмеєром, ім’ям якого часто називається й донині.
Форма. За нормативними документами ці колби належать до категорії конічних плоскодонних, адже на вигляд є посудинами з плоским днищем, корпусом-конусом і шийкою у формі циліндра. Таке виконання дна запобігає перекиданню. Конічна форма сприяє легкому і зручному перемішуванню вмісту в процесі роботи безпосередньо вручну або за допомогою спеціального лабораторного обладнання (шейкера, магнітної мішалки). Тому саме конічні колби вибирають, якщо органічний синтез передбачає інтенсивне перемішування. А завдяки вузькій горловині поміщений реактив не розливається, краще захищений від випаровування, ніж у лабораторній склянці. Краї заливного отвору, як правило, заокруглені, що дозволяє просто і швидко закривати колбу ватою або корком з гуми. Додатково ємність може комплектуватися матовим з’єднувачем, що робить можливим застосування скляних корків. Роль спеціального виготовлення під шліф – установки синтезу.
Матеріали. Класично колба Ерленмеєра виготовляється зі скла з різними характеристиками. Воно може бути як звичайним лабораторним, так і володіти вогнетривкістю, хімічною стійкістю (група скла ТС). Сьогодні можна також часто побачити колби, виготовлені з полімерів.
Градуювання. Стандартне виконання передбачає наявність бічної шкали вимірювання для приблизного визначення обсягу розміщеної речовини. Особливістю є спеціальна пляма, на якій можна залишити мітку олівцем. Виконується вона з заґрунтованого скла або з грубої емалі білого кольору.
Модифікації. Головні різновиди конічних колб – це моделі зі шліфом і без нього. Номінал – від 25 мл до 5000 мл.
Застосування конічних колб
Титрування. Хімічні лабораторії не обходяться без колб Ерленмеєра при титруванні, особливо, якщо мова йде про визначення рівня кислотності або лужності. Найчастіше ці процеси здійснюються за участю індикаторів.
Нагрівання. Якщо необхідно підігріти (на пальнику Бунзена, олійній або водяній бані) рідку речовину, кращого пристосування для використання в лабораторії, ніж цей тип ємностей, не вигадати.
Створення чистих культур. Мікробіологія активно застосовує конічні колби для формування колоній бактерій.