Виробництво косметичних засобів

Виробництво косметичних засобів

Косметичні засоби (косметика) – це різні продукти, призначені для вдосконалення зовнішнього вигляду людини, для догляду за шкірою, волоссям і нігтями, надання свіжості й здоров’я різним частинам тіла.

Спочатку косметична галузь позиціонувалася спільно з фармацевтичною, потім відбулося розмежування цих двох напрямків. Сьогодні ж вони знову дуже близькі між собою, оскільки популярність косметики залежить безпосередньо від її позитивного впливу на організм і безпеки для нього.

Види косметики

Відразу хочемо зазначити, в різних країнах до косметичних зараховують різні засоби. Тому для наведеної нижче класифікації допустиме внесення корективів.

На загал, всю косметику можна розмежувати на дві об’ємні групи:

  1. Для догляду. Покликана доглядати за шкірою обличчя, тіла, нігтями і волоссям, підтримувати їх красу та молодість, вирішувати косметичні недоліки широкого спектру, наприклад: підвищена сухість/жирність, втрата еластичності, швидке старіння і т.д. Основні види засобів для догляду:

- мила, гелі, пінки і молочко. Використовуючи їх, вмиваються, очищають обличчя і тіло від бруду різної природи. Застосування таких засобів регулярне, щоденне. При цьому тут важливо враховувати, що різні склади, зазвичай, підходять для різних типів шкіри;

- пілінги, скраби і гомажі. Глибоко очищають шкірні покриви. При цьому перші два засоби незамінні при жирній та комбінованій шкірі, третій – при чутливій та сухій;

- креми. Композиції зі значним переліком важливих функцій: живлення, зволоження, пом’якшення, боротьба з ознаками старіння різного ступеня;

- лосьйони і тоніки. Не тільки видаляють залишок засобів, які були використані при вмиванні, але й тонізують шкіру;

- шампуні, бальзами та маски для волосся.

При виборі будь-якого з видів косметики для догляду важливо керуватися основним правилом: брати той засіб, який підходить типу шкіри, волосся. Це не рекламні трюки, це дійсно відповідність тих чи інших умов застосування. Так, склади для сухої шкіри характеризуються підвищеною щільністю текстури, часто мають серед інгредієнтів олії, які для сухої шкіри корисні, а для жирної, наприклад, можуть бути небезпечні запаленнями. Все, по суті, навпаки відбувається з косметикою для жирної та комбінованої шкіри: тут текстури найчастіше більш легкі, вони не здатні впоратися зі сухістю, при якій важливе інтенсивне живлення, а при жирності – те, що треба.

  1. Декоративна. Її завдання – максимально ховати вади зовнішності, трансформувати їх в переваги, підкреслювати хороші риси, акцентуючи увагу саме на них. До найпоширеніших засобів цієї групи належать:

- пудри, тональні креми, бази під макіяж, консилери, коректори, рум’яна. Призначені для вирівнювання шкіри, надання їй доглянутості, матування, маскування незначних дефектів (кіл під очима, прищів, розширених пор тощо);

- туші для вій, тіні та олівці для повік. Їх завдання – підносити у всій красі очі, роблячи погляд більш глибоким і виразним. Туші подовжують вії, роблять їх об’ємнішими, деякі з них є водостійкими, тому нафарбованою можна піти навіть у басейн. Тіні, в свою чергу, можуть бути компактними, розсипчастими і на кремовій основі;

- помади і блиски для губ. Акцентують увагу на губах, допомагають коригувати форму та об’єм, зволожують.

При виборі декоративних косметичних засобів необхідно враховувати не тільки специфіку шкіри, але й сезонний фактор. Суха косметика краще переносить спеку, з кремоподібною текстурою міцніше тримається в зимовий період і захищає від морозу.

Як правило, у будь-якої жінки є певний набір косметичних засобів з двох описаних груп. Всю наявну косметику важливо зберігати в правильних умовах і використовувати тільки до того часу, доки не закінчиться термін придатності. Інакше не виняток – алергійні реакції.

Окремо варто розглянути такий поділ косметичних засобів: для масового споживача і професійні.

Перші більш доступні як у плані ціни, так і в плані наявності в продажу в багатьох закладах торгівлі (супермаркети, ринок та ін.). Але з ними потрібно бути обережними, тут часто спрацьовує принцип «фірма гарантії не дає». Як то кажуть, все на страх та ризик покупця.

Що стосується професійної косметики, то її не так просто знайти. Як правило, потрібно відвідати спеціалізований магазин або салон краси. Ні для кого не секрет, що коштують такі засоби дещо дорожче. Але також усі знають, що і якість у них вища, завдяки ретельному контролю на виробництві та використанню покращених компонентів.

Основні аспекти виробничого процесу

Виробництво косметики вимагає наявності спеціальної техніки для підготовки сировини (зважування, приготування водних розчинів, фільтрації, розплавлення твердих компонентів і т.д.), а також для варіння, фасування та пакування. Як і на будь-яких інших виробництвах тут не обійтися без складів для зберігання сировинної бази і готової продукції.

Дуже важливе значення має підготовка води як головного сировинного матеріалу в косметичній галузі. Вода повинна відповідати вимогам стандартів, містити зменшену кількість солей, домішок і флори бактеріальної природи. Важливо досягти її прозорості, безбарвності та відсутності запаху. У деяких випадках, проконтролювавши мікробіологічну чистоту і фізико-хімічні параметри, можна задіяти додаткові очисні прийоми.

Загалом, створення емульсійних косметичних засобів складається з таких етапів:

- підготовка водної фази;

- нагрівання і розплав олійної фази;

- компонування (емульгування) води і жиру при перемішуванні на високих швидкостях;

- структурування в процесі охолодження;

- внесення біоактивних компонентів та вітамінів;

- парфумування;

- фасування й пакування.

Робота може протікати періодично, бути безперервною або частково безперервною. Низка операцій може відбуватися послідовно: наприклад, підготовка, внесення сировини і вивантаження напівфабрикату йдуть один за одним у чіткій послідовності, необхідній для цієї технологічної стадії. Також враховуються часові рамки і температурний режим, відповідно до рецептури.

Яке обладнання може знадобитися? Варильний казан для води, казан для створення водної фази, змішувач та ін. При цьому повинна бути можливість очищати техніку і виконувати її санітарну обробку.

У виробництві косметики можуть бути задіяні механічний та ультразвуковий методи. Другий вважається більш прогресивним, тому що дозволяє отримати стабільнішу емульсію, яка довго не буде розшаровуватися, а її частинки при цьому будуть більш однорідними.

Можливе застосування двох технологій: стандартної та низькотемпературної. Перша передбачає формування емульсій за допомогою гарячого методу: водна і жирова фази змішуються, маючи кожна температуру 75-80 °С. При другій з метою економії часу та електроенергії в гарячу олійну фазу вводиться вода кімнатної температури частинами.

З чого роблять косметику?

Для створення косметики задіюють різну сировину з тими чи іншими функціями. При цьому в одного інгредієнта можуть бути цінними відразу кілька властивостей. Ось перелік груп косметичних компонентів, які необхідні: абразиви, абсорбенти, речовини, що усувають лупу і мікроби, видаляють волосся, антиоксиданти, антистатики, елементи-зв’язки, біологічні добавки, відбілювачі, сировина рослинної етимології, буферні компоненти, хелатоутворювачі, барвники, пігменти та денатурати, емоленти і емульгатори, плівко- та піноутворювачі, ароматизатори і вологоутримувачі, контрастери та окислювачі, консерванти, гази, шкірні регенератори, розчинники, ПАР, УФ-фільтри, добавки, що регулюють в’язкість.

Для досягнення різних косметичних ефектів можуть бути задіяні і незвичайні сировинні матеріали:

- використана рослинна олія (для регенерації клітин шкіри й омолодження);

- екстракт перцю (використовується у виробництві помад);

- курячий кістковий мозок (для інтенсифікації вироблення шкірою нових клітин і вдосконалення структури наявних, виконання протизапального ефекту);

- риб’яча луска (для надання декоративній косметиці, зокрема, губним помадам, лакам для волосся та нігтів, блиску і мерехтіння);

- кошенільна пудра (для отримання яскравого червоного кольору);

- біла амбра (для подовження часу перебування молекул запаху на шкірі);

- мушлі водоростей (для очищення шкіри обличчя);

- солов’їний послід (для очищення шкіри, відбілювання і боротьби з бактеріями);

- плацента (для зволоження шкіри, надання їй пружності, постачання клітин киснем і інтенсифікації їх регенерації);

- зміїна отрута (для боротьби з мімічними зморшками);

- чорна ікра (для зміцнення судин, зволоження і розгладження шкірних покривів);

- продукти життєдіяльності равликів (для позбуття шрамів, розтяжок і вугрів, а також для досягнення молодильного ефекту).

Хімічний склад косметики

Хімічний склад косметичних засобів може містити:

- ліпіди (насичують шкіру поживними компонентами);

- кераміди (захищають від сухості й перешкоджають виникненню зморшок);

- рослинні екстракти (є джерелом натуральних вітамінів і мікроелементів);

- біоактивні компоненти, серед яких – лікарські трави, ферменти та ензими (для інтенсифікації бажаного ефекту).

Основа будь-якої косметики – жир/олія натуральної (риб’ячий жир, ланолін, какао-масло) або синтетичної (желатин, хітозан) природи. Вона потрібна для того, щоб створювати єдине ціле з різних компонентів.

Щоб засоби довше зберігалися і не псувалися після відкриття упаковки, в них вносять консерванти. Чим більше консервантів, тим довше косметика годиться для застосування. Однак тут важливо враховувати, що такі речовини не тільки знищують патогенні бактерії, але й можуть негативно вплинути на здорову мікрофлору шкіри.

Що стосується ароматичних добавок та віддушок, то в їхніх функціональних обов’язках – надання приємного аромату. Часто для цього використовується синтетична сировина, не є винятком і застосування натуральної.

Особливу роль у косметичних засобах відіграють вітаміни та кислоти. Це, зокрема, такі субстанції:

Вітамін А. Природний компонент з яскраво вираженою протизапальною дією. Сприяє позбавленню від висипань, пігментних плям, куперозу і чорних точок, зменшенню кількості зморшок, а відтак і досягненню ефекту омолодження, покращує колір обличчя і допомагає відновити рум’янець на щоках, вирівнює рельєфність і тон шкіри, зволожує і забезпечує еластичність. Підходить для шкіри будь-якого типу. Є частим компонентом різних масок.

Вітамін Е. Унікальний природний матеріал. Антиоксидант з хорошим молодильним ефектом: гальмує процеси старіння, допомагає клітинам регенеруватися, розгладжує зморшки, підтягує шкіру, робить її пружною та еластичною, прибирає подвійне підборіддя, нормалізує кровообіг, завдяки чому обличчя набуває здорового вигляду і красивого кольору. Як антидепресант знімає втому, бадьорить, надає щокам рум’янцю і збільшує силу стінок клітинних мембран. Як антиоксидант виводить токсичні сполуки і виконує захист клітин від вільних радикалів, а як компонент проти запалень локалізує осередки, прибирає прищі та вугрі, сприяє позбавленню від чорних точок. Крім того, відбілює (освітлює веснянки й пігментні плями) і зволожує, регулюючи водний внутрішньоклітинний баланс і вироблення шкірного сала. Входить до складу масок, призначених для повернення краси зрілій шкірі.

Вітамін К. Активно застосовується при виготовленні косметики для:

- освітлення пігментних утворень і цілісного відбілювання шкіри;

- догляду за шкірою з розширеними судинами і полегшення ознак розацеа;

- усунення негативних моментів при сонячних опіках;

- зменшення сонячної пурпури і темних кіл навколо очей;

- розсмоктування синців та невеликих гематом.

Крім того, завдяки вітаміну К, а точніше його протизапальній дії, реабілітація після пластичних операцій відбувається швидше і комфортніше. Він – частий компонент професійної косметики. Щоб його ефект був максимально високим, до засобів додатково вводять жири й фосфоліпіди.

Вітамін РР. Це захисник молодості та краси. Антиоксидант з благотворним впливом на капіляри (зокрема, зміцнює їх і регулює проникність). Захищає шкірні покриви від впливу вільних радикалів, бактерій і гальмує старіння. Сприяє засвоєнню шкірою вітаміну С.

Вітамін В1. Ще один матеріал, який перешкоджає старінню, розгладжує зморшки і усуває в’ялість. Допомагає справлятися зі сухістю шкіри, авітамінозом, лущенням, прищами, вуграми і пігментацією. У складі масок однаково добрий і для сухої, і для жирної шкіри.

Вітамін В2. Дає аналогічний до попереднього вітаміну ефект: протистоїть в’ялості, млявості й сухості. У косметиці, призначеній для проблемної шкіри, допомагає зволожувати, збільшує еластичність, загоює рани, прибирає жирний блиск і перешкоджає старінню. Крім того, нейтралізує вплив токсинів.

Аскорбінова кислота (вітамін С). Сильний антиокислювач, що поліпшує колір шкірних покривів, підвищує пружність і освіжає. Примітно, що цей компонент легко засвоюється шкірою, не провокує жодних побічних проявів і не має протипоказань. Тому часто його можна побачити в дитячих кремах і лосьйонах.

Саліцилова кислота. У компетенції цього сировинного матеріалу:

- зменшення запалень (ефективна боротьба проти бактерій, запобігання утворенню прищів, видалення гнійників, інтенсифікація загоєння подряпин);

- очищення (відлущування відмерлих клітин, позбуття надмірного жиру голови, вилучення бруду та жиру з пор, підсушування, зменшення вироблення шкірного сала, зниження пітливості);

- омолодження (активізація клітинної регенерації, оновлення шкіри, вирівнювання рельєфу, зменшення товщини рогового шару, позбавлення від зморшок);

- відбілювання веснянок та пігментації.

Широта дії пояснює активне застосування цієї кислоти при виготовленні лосьйонів, тоніків, пінок, сироваток, кремів, скрабів, масок, пілінгів та інших засобів для жирної, проблемної шкіри, а також антиперспірантів.

Бурштинова кислота. Повертає шкірі колишні сяяння і пружність, відновлюючи клітини, покращує колір обличчя, виводить токсичні речовини, зв’язує радикали, прибирає набряки. Завдяки їй, шкіра стає здоровою і гладкою, молодою й красивою на вигляд.

Лимонна кислота. Коригує рН косметики, в основному, призначеної для догляду, виступає консервантом і антиоксидантом, що прибирає ознаки старіння. Сприяє злущуванню шкіри, видаляє старі відмерлі клітини, даруючи тим самим шкірі гладкість і сяяння, також освіжає колір, розгладжує невеликі зморшки і шрами, допомагає при акне та розширених порах. До того ж, входить до складу фарб для волосся для забезпечення насиченості кольору після фарбування.

Якщо раніше для виробництва косметики застосовували тільки натуральні компоненти, то сьогодні поряд з ними активно задіюють і речовини синтетичної природи. Це великий прорив у плані варіативності функцій косметичних засобів, але при неправильному використанні, дозуваннях і т.д. може призвести до зворотного від позитивного ефекту.

Підходьте до виготовлення косметики з усією відповідальністю, щоб ваші покупці завжди залишалися задоволені не тільки результатом, але й ціною, й нешкідливістю. Тоді популярність вашої продукції, а отже, і прибуток будуть тільки збільшуватися.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.