Виготовлення утеплювача: борна кислота і бура як компоненти антисептика

Виготовлення утеплювача: борна кислота і бура як компоненти антисептика

Целюлозний утеплювач (целюлозна вата, ековата) – це популярний у наш час ізоляційний будівельний матеріал для утеплення, якому характерні легкість, рихлість, волокнистість і сіре забарвлення. Основа складу – макулатура/газетний папір. На неї припадає близько 80 % від загальної маси. Що становить інші 20 %? Антисептики, нелеткі вогнегасні речовини, в якості яких найчастіше виступають бура і борна кислота.

Тема цієї статті – виготовлення і застосування утеплювача, а також роль, яка в ньому відведена антисептику. Давайте ж без зайвих передісторій перейдемо до її розгляду.

Ековата як утеплювач

борна кислотаТе, що целюлоза має теплоізоляційні властивості, відомо давно. Тому зовсім не дивно, що виготовлення утеплювача з вторинної целюлози (переробленої газетної макулатури) активно ведеться багато років по всьому світу. Великий попит на якісний целюлозний утеплювач пояснює постійне вдосконалення технологій виробництва, утеплення, а також обладнання, яке використовується в цих процесах. З часом були розроблені нові способи виготовлення, монтажу та задіяння цього утеплювального матеріалу. США, Канада, Європа, Японія та інші світові території все частіше надають перевагу целюлозному утепленню, у зв’язку з його технологічністю, універсальністю, екологічністю та оптимальною вартістю.

Ековата = вторцелюлоза + антисептик (борна кислота) + антипірен (бура). Волокна містять лігнін, який пов’язує їх і конструктивні деталі в єдине ціле під час зволоження. Всі компоненти цього матеріалу нелеткі і не здійснюють токсичного впливу. Це природний будматеріал, безпечний для людини. Крім того, він здатний досить тривалий час протистояти відкритому вогню, не піддається гниттю, має високі тепло- і звукоізоляційні параметрами, що ставить його в один ряд з найкращими зразками ізоляційних матеріалів.

Целюлозному утеплювачу характерна здатність утримувати до 20 % вологи в своїх верхніх шарах (досить великі обсяги води, з урахуванням слабкого пропускання вологої пари і повітря). Це практично унеможливлює вплив на теплоізолюючі якості. Маючи капілярну структуру, вологу назовні віддає з легкістю. При цьому висихання не приводить до втрати властивостей. Поглинання і віддача вологи відбуваються без будь-яких наслідків, що є ключовою відмінністю від мінеральної вати.

Ековата може належати до матеріалів різних груп горючості, залежно від виробника. Еталонною вважається, якщо вона є помірно горючою (Г2), помірно займистою (В2), помірно димоутворювальною (Д2) і з нульовим поширенням вогню по поверхні (РП-1). Також вона повинна мати низьку повітропроникність, але таку, щоб стіни могли дихати (кількість повітря, що пропускається, має бути відповідною при нещільному утрамбуванні). Оптимальна проникність пари – 0,3 мг/(мчПа). Сорбційне зволоження не повинне перевищувати 16 % за три доби. Що стосується рівня pH, то його належне значення – в межах 7,8-8,3. Відтак целюлозний утеплювач – це хім. пасивне середовище, що не провокує корозійного впливу на метали, з якими контактує.

Для чого до складу цього матеріалу вводиться борна кислота і її натрієва сіль – бура? Перша речовина служить антисептиком (чудово справляється з різними бактеріями), друга – вогнезахисною складовою, потужним антипіреном, який відтерміновує час займання, запобігає горінню. Тобто їх призначення полягає в тому, щоб утеплювач не горів і щоб в ньому не з’являлися мікроорганізми.

Що можна утеплювати ековатою? Стіни, дахи, підлогу, мансарди житлових будинків як зсередини, так і зовні, дачні будиночки та гаражі. Підвали, цокольні поверхи та інші приміщення, де передбачається високий рівень вологості, в той же час, утеплювати нею не варто. Що стосується дерев’яних котеджів, то целюлозне утеплення для них підходить. Але в такому випадку важливо подбати про створення правильних умов, щоб вологість могла безперешкодно виводитися. В інакшому випадку в приміщенні може порушитися мікроклімат.

Целюлозна вата: переваги і недоліки

Систематизуючи наведену вище інформацію, вкажемо плюси і мінуси цього матеріалу.

Головні переваги ековати такі:

  • екологічність і безпека. Всі складники утеплювача, не тільки сама целюлоза, але й борна кислота, бура – екологічно чисті продукти, які, до того ж, не провокують алергій. Тому ековата абсолютно безпечна для людей;
  • тривала експлуатація без втрати початкових високих якісних параметрів;
  • можливість наносити на різні площі, як маленькі, так і великі, із застосуванням спец. установок;
  • належні поглинання і випаровування вологи. Целюлоза абсорбує вологу і звільняється від неї без найменших наслідків. Завдяки цьому в будинку підтримується оптимальна вологість внутрішнього простору в тих межах, які комфортні для життя;
  • безшовна теплоізоляція. У зв’язку з рихлістю та однорідністю утеплювача, його монтаж виглядає як насип в підготовлені відсіки каркаса. Як результат, формується безшовний утеплювальний шар, який за умови якісного укладання абсолютно заповнює весь призначений для нього обсяг. Жодних пустот, здатних нашкодити теплоізоляційному рівню;
  • значна звукоізоляція. Позаяк повітропроникність зазначеного матеріалу менша, порівняно з мінватою, оскільки він еластичний і здатний з легкістю амортизувати будь-які звукові хвилі, що відрізняє його від пінополістиролу, це гарантує покращений захист внутрішнього простору споруди від зовнішніх шумів;
  • швидкий і безперешкодний монтаж;
  • безвідходність;
  • універсальність;
  • доступна ціна.

Щодо недоліків. Якщо коротко, то вони мінімальні. Зупинити від покупки ековати може хіба що той факт, що вона в деяких випадках вимагає задіяння спеціальної дорогої техніки і кваліфікованих майстрів. Іноді спрацьовує і такий нюанс: цей утеплювач довше висихає. Це пояснюється тим, що саме по собі целюлозне волокно здатне під впливом високих температур швидко загорятися. Доводиться використовувати буру – кристалогідрат з десятьма водними молекулами в кожному кристалі. При загорянні вогонь нагріває ековату, молекули води випаровуються, що перешкоджає поширенню вогню. Так, напевно ж, краще трохи довше почекати, поки утеплювач висохне при укладанні, ніж при дії високої температури під час експлуатації моментально спалахне, як пінопласт, чи не так?

Виробництво утеплювача

Цікаво дізнатися, як створюють ековату? З радістю розповімо вам про це!

Передусім, хочемо сказати, що цей продукт виробляють на заводах різної потужності: на великих, середніх і малих спеціалізованих підприємствах з виробничою потужністю від 100 кг/год до 5-10 т/год.

Виробничий цикл стартує з такого процесу, як розфасування макулатури, що супроводжується відділенням загальної маси від великих непотрібних тут предметів. Крім того, відбираються невідповідні сорти паперу. Після цього йде подача сировини на конвеєр для абсолютно автоматизованої переробки.

Спочатку реалізується первинне змішування, папір подрібнюється, з нього за допомогою магніту забирають невеликі металеві деталі, зокрема скріпки і дужки. Потім йде ще одна порізка, в результаті якої виходять фрагменти розміром 5 см. Ця маса переміщається в ємність, в яку вносяться також бура і борна кислота. Далі здійснюється ще одне подрібнення до 4-5 мм з додаванням ще невеликої кількості борної кислоти. Весь процес займає приблизно стільки часу, скільки ви витратили на прочитання його опису – максимум п’ять хвилин.

Після цього відбувається відбір зразків, які ретельно вивчаються і випробовуються в незалежному центрі. Якщо все добре, здійснюється упакування в мішки по 5-15 кг з щільністю трамбування матеріалу в три-чотири рази більшою, ніж в неупакованому вигляді. Це пояснює необхідність розпушувати утеплювач перед роботою.

Укладання ековати

Створена на підприємстві ековата виглядає як сипка маса волокон целюлози. Перед тим, як приступити до утеплення, матеріал, як вже було сказано, потрібно розпушити і зволожити. Після цього розпорошити на поверхні, яка попередньо була підготовлена для нанесення утеплювача. Як варіант – залучення в сухому вигляді із заганянням у каркас спец. пристосуваннями. Що стосується розпушення перед укладанням, спрямованого на досягнення максимальної ефективності збереження тепла, а також пропускання вологи з непоглинанням, то тут важливо не перестаратися. Оптимальна щільність утеплювача для обробки вертикальних конструкцій – до 50 кг/м3, для стелі – не більше 35 кг/м3.

Вологе утеплення (з видувними установками і комплектом для вологого нанесення). Задіюється здебільшого для стін цегляних будівель. Виглядає як нанесення на конструкції з водою або сукупністю вода + клей. Передбачає застосування спец. форсунки і установки для подачі під тиском води/клею.

На самому початку необхідно створити обрешітку з дерева або металу і на неї розпорошувати утеплювач. Деревина в цьому сенсі краща, оскільки ековата до неї приєднується міцніше. Примітно, що якщо утеплювач виступить за каркас, його можна позрізати, підсушити і взяти в роботу повторно. Так реалізується безвідходне застосування.

Залучення клею рекомендоване при утепленні стель, підвісних конструкцій та інших складних елементів. Завдяки волого-клейовому способу можна контролювати, наскільки якісно здійснюється монтаж, і забезпечувати бездоганно рівну поверхню для подальших робіт. Якщо все правильно зробити, утеплювач висохне швидко, його можна буде закривати іншими матеріалами, вже через 12 годин. Використання тільки води без клею показує себе теж добре, у зв’язку з присутністю в складі целюлози клейкого компонента – лігніну. Ековата безперешкодно налипає на різні поверхні.

Сухий спосіб монтажу (за допомогою видувних установок). Якщо вирішите обійтися без води, просто заповніть відведений простір сухим волокном. Знадобиться нагнітання розпушеного матеріалу компресором. При цьому важливо зробити закривання обрешітки обшивкою, плівкою або крафтовим папером, залишивши отвір зверху конструкції для встановлення шланга подачі. Тиск і повітропотік зроблять свою справу: кожний відсік заповниться утеплювачем доверху. Вкінці потрібно буде лише закрити робочий отвір.

Два описаних варіанти монтажу можна об’єднати в механізоване укладання. З його допомогою утеплювач здатний проникати навіть у важкодоступні ділянки, формуючи безперервний і безшовний теплозвукоізоляційний шар. Ще одна перевага: не потрібно розбирати існуючі конструкції навіть тоді, коли утеплюються споруди, які вже експлуатуються.

Крім того, можливе утеплення вручну. Розпушення в такому випадку здійснюється за допомогою підручних інструментів. Ємність може використовуватися будь-яка. Сам процес укладання виглядає як розкладка ековати на підлогу, перекриття, горища або засипання в стіни, мансарди, покрівлі. Робота має відбуватися у такій послідовності:

  • розміщення утеплювача в тарі, наприклад, із пластику;
  • розпушування вмісту електродрилем зі спец. насадкою до збільшення обсягу приблизно в 3 рази;
  • засипання матеріалу в відділення каркасу;
  • щільне утрамбування до початку амортизації зусилля.

Для ручного монтажу необхідно більше часу і уваги, але немає потреби використовувати обладнання. Це чудовий економічно ефективний і виправданий варіант, якщо попереду – роботи невеликих масштабів. В інакшому випадку краще, все-таки, зупинитися на механізованому монтажі.

Екологічність утеплювача – за борною кислотою і бурою

Те, що ековата – екологічний матеріал, ключовий рекламний козир виробників. Чи відповідає це дійсності на 100 %? Целюлозне волокно екологічне, це зрозуміло. Що ж стосується інших компонентів, антисептиків і антипіренів, в якості яких можуть використовуватися сульфат амонію і/або діамонійфосфат, бура і борна кислота, то тут є нюанси. По-перше, без них не обійтися, позаяк сама по собі целюлоза легко займається і руйнується під впливом біофакторів, а тому вимагає компенсації цих якостей за допомогою ефективних засобів. По-друге, кожна з допоміжних речовин змінює загальну картину по-своєму.

Ідеальний варіант – бура + борна кислота. Натрій тетраборнокислий як супер антипірен, чудово мінімізує пожежонебезпеку. Для утеплення димоходів та опалювальних котлів, ясна річ, не варіант, а от для стін, покрівель і перекриттів підходить бездоганно. За борною кислотою – забезпечення всебічного і тривалого захисту целюлози від таких негативів, як гниль, грибки і гризуни. Завдяки бурі та борній к-ті, ековата добре протистоїть спалахуванню і різним ураженням мікроорганізмами, що зовсім не характерно мінваті й пінополістиролу.

Сульфатам і фосфатам амонію, порівняно з тетраборатом натрію, характерні істотні недоліки. Вони видають прикрий запах аміаку, виділяють шкідливі хім. речовини в сухій атмосфері та в умовах вологості при високій температурі, а також при тлінні. Ще слід зазначити, що через деякий час комбінація сульфатів/фосфатів амонію з борною кислотою знижує антипіренність матеріалу наполовину. Від придбання такого матеріалу краще відмовитися.

Висновок: не вся ековата екологічна і безпечна. При виборі обов'язково потрібно уточнювати склад. Купувати слід, якщо при виготовленні утеплювача в якості дезінфікуючих та консервуючих засобів були застосовані бура і борна кислота. Така ековата не поширюватиме неприємні запахи, а її якість не зменшиться з часом. Жодного шкідливого впливу на вас і ваших близьких не відбудеться!

Тепер ви знаєте все, що потрібно знати про целюлозний утеплювач: як він виготовляється і укладається, з чого складається і яке значення відведене допоміжним речовинам. Проінформовані, що не вся ековата має високі якісні параметри, але та, що з бурою і борною кислотою – поза конкуренцією. Якщо цікавить додаткова інформація, телефонуйте! Менеджери компанії «Система Оптимум» – до ваших послуг!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.