Властивості та застосування ацетату свинцю

Властивості та застосування ацетату свинцю

Ацетат свинцю (свинець оцтовокислий, свинцевий цукор) – це хімічна сполука, свинцева сіль оцтової кислоти. На вигляд – біла тверда порошкоподібна маса, сформована прозорими безбарвними кристалами. Має легкий оцтовий запах і солодкуватий смак. Утворює кристалогідрати. Добре розчиняється у воді (44 г/100 мл при 20 °C) – в гарячій краще, ніж в холодній. Також розчиненню піддається в оцтовій кислоті, метанолі та гліцерині.

Молярна маса – 325,28 г/моль, густина – 3,25 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 280 °C (з розкладанням на свинець, вуглекислоту, воду й диметилкетон). Формула: Pb(CH3COO)2.

Найбільше вивчені властивості тригідрату цієї речовини – прозорих безбарвних кристалів моноклінної сингонії, що плавляться при t 75 °C в своїй же кристалізаційній воді, а при t 100 °C піддаються розкладанню.

Реакції на визначення оцтовокислого свинцю:

- в поєднанні з йодистим калієм випадає жовтуватий осад, що деякою мірою розчиняється при нагріванні і повторно трансформується в золотисті пластинки при охолодженні розчину;

- при компонуванні зі сірководневою водою утворюється чорний осад свинцевого блиску.

Способи отримання:

- взаємодія оцтової кислоти та карбонату/оксиду свинцю;

- розчинення в CH3COOH свинцю в процесі нагрівання і з залученням кисню повітря.

Під час випарювання розчину випадають кристали тригідрату. Щоб отримати цю сполуку в безводному стані, потрібно упарювати її при значній кількості оцтової кислоти.

Сфери використання:

- аналітична хімія і хімічний синтез. Найбільш часто ацетат свинцю використовують для створення інших свинцевих сполук;

- текстильна галузь. Цей реактив задіюють у фарбуванні текстилю. З його допомогою фіксують (закріплюють) деякі барвники. Використовують його і для наповнення шовку, і в ситценабивних процесах;

- виробництво прикрас;

- медицина. У зв’язку з в’яжучою і протизапальною дією цієї субстанції, з її участю створюють примочки (використовуючи 0,25-0,5 % водні розчини), що сприяють позбавленню від запалень шкіри і слизових. З її допомогою лікують удари і садна. Вона входить до складу свинцевої мазі та мазі від пролежнів. Дозволена тільки для зовнішнього застосування. Має протипоказання, зокрема при підвищеній чутливості до діючого компоненту, а також при гострих і хронічних отруєннях свинцем. Здатна викликати алергії.

Не так давно цей хімчний продукт використовували при лікуванні венеричних недуг і виготовленні косметичних засобів. Однак через високотоксичність застосування в цих напрямках було заборонено.

Маючи справу зі свинцевим цукром, необхідно бути обережними. Так, він потрібен для певних процесів, але токсичність ніхто не відміняв. ГДК дорівнює 0,01 мг/м³. Зберігати його  слід у прохолодному приміщенні в добре закритій тарі, запобігаючи контакту зі світлом.

Про отруєння свідчать такі ознаки: поява металевого присмаку в роті, болі в животі, блювота і діарея. Необережне поводження з цим матеріалом загрожує порушеннями координації, викиднями і комою. Пам’ятайте про це і не нехтуйте технікою безпеки.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.