Ветеринарна дезінфекція. Як її проводити

Ветеринарна дезінфекція. Як її проводити

Ветеринарна дезінфекція – це комплекс заходів, покликаний забезпечити ВРХ, птиці та іншим домашнім тваринам здорові умови проживання. Приміщення, де мешкають тварини, і інші об’єкти сільгосппризначення потребують дезінфекції в двох випадках: коли є необхідність попередити появу хвороби і коли хвороба вже з’явилася і її потрібно позбуватися. У першому випадку виконуються попереджувальні, тобто профілактичні дії, у другому – ті, що є частиною лікування. Лікувальна дезінфекція, в свою чергу, ділиться на поточну і заключну.

Види дезінфекції

Профілактична. Її виконують з метою знищити патогенні мікроорганізми, які ймовірно могли занестися разом із зараженими предметами, з’явитися на підстилці тощо, а також ті, що виділяються організмом самих тварин, хворих, але без явних хворобливих проявів. Ні для кого не секрет, що багато хвороб (сап, туберкульоз, бруцельоз та ін.) можуть тривалий час перебігати в прихованих формах. Зовні тварина ніби здорова, а насправді хвора й заразна, виділяє збудників хвороби назовні. Заражені кров, кал, сеча виходять у середовище проживання, забруднюють приміщення і тим самим є загрозою для здорових особин. Профілактичну дезінфекцію, як правило, здійснюють двічі на рік: навесні та восени. Обробляють не тільки приміщення, а й інвентар, що використовується в процесі догляду за твариною.

Поточна. Цей вид дій повинен регулярно виконуватися там, де у фермерському господарстві перебуває або звідки вивели заразнохворе поголів'я, а також у ветлікарнях та ізоляторах. Щоб інфекція не розносилася, необхідно своєчасно знищувати її збудників. Тому обробки виконуються, як мінімум, кожного тижня. Як і в попередньому варіанті, дезінфікувати слід не тільки приміщення, а й інвентар, предмети догляду, одяг і взуття людей, які там працюють.

Заключна. Коли хворобу вдалося побороти і можна знімати карантин (при повному одужанні або виведенні останньої хворої особини), потрібно виконати цей вид дезінфекції. Обробка має бути значною та комплексною. Всім перерахованим видам дезінфекції повинна обов'язково передувати ретельна механічна очистка. Її завдання – максимальне видалення шкідливих мікробів. Застосовувані засоби: вила, лопати, скребки та інші механічні пристосування, плюс вода. Правильно виконана механічна обробка – це коли чітко видно колір і структуру всіх поверхонь (підлоги, стін, перегородок, годівниць, поїлок, гнойових каналів), до яких забезпечено вільний доступ використовуваних далі хім. засобів. Якщо її провести неналежним чином, препарати будуть взаємодіяти не зі збудниками інфекції, а із залишками органічного бруду. Бактерицидний і знезаражувальний ефект у потрібній мірі досягнутий не буде.

Важливі аспекти проведення дезінфекційних заходів

- дії повинні виконуватися вологим методом, у результаті чого буде знищена тільки патогенна мікрофлора;

- прийнятий порядок обробки поверхонь: підлога, канали для гною, щілинні решітки, перегородки, низ стін, інші площини, повторно гнойові канали, решітки та підлога;

- ефективний метод при застосуванні хлорного вапна або формальдегіду, котрі не потребують підігріву – дрібноструменеве обприскування. Лужні, фенол-крезольні та інші засоби, які проявляють активність тільки підігрітими, необхідно застосовувати іншими способами;

- для виконання дезінфекції в період, коли тварин у приміщенні немає, можна використовувати будь-які дозволені дезінфектанти без стійкого поганого запаху, здатного впливати на продукти забою. Якщо під час обробки тварини присутні, потрібно застосовувати засоби або взагалі без запаху, або із запахом, який відчутний слабо (хлорамін, карбонат або гідроокис натрію та ін.);

- хімічна дезінфекція після механічної обробки вимагає ретельної герметизації приміщення;

- постдезінфекційний період становить, зазвичай, до 6 годин.

Популярні засоби ветеринарної дезінфекції

Вибираючи дезінфектант, врахуйте вид збудника інфекції, ступінь його чутливості до різних речовин, а також обстановку і пору року виконання обробки. Передусім, розгляньте такі засоби, що користуються чималим попитом:

Алюмінієва пудра ПАП-1. Застосовується для аерозольної обробки сільгоспприміщень (спільно з однохлористим йодом) з метою попередження поширення респіраторних захворювань. Крім того, нею фарбують поверхні с/г об’єктів задля запобігання корозійних проявів і для захисту від атмосферних опадів.

Йод однохлористий. Ефективний проти стригучого лишаю. Використовується для обробки коров’ячого вимені і яєчної шкаралупи, часто – для дезінфекції (поточної та профілактичної). З його участю виконують аерозольну обробку тваринницьких приміщень, обладнання та інвентарю при відсутності тварин у приміщенні.

Формалін 37 %. Універсальний і один з найкращих дезінфекційних препаратів. Застосовується в приміщеннях, де присутні неспороформуючі збудники як у вигляді водного розчину, так і в аерозольній формі, як самостійно, так і спільно з іншими хім. засобами. Як дезінфектант ефективний при ящурі, пастерельозі, псевдосказі, пулорозі птиці і рожі свиней та інших хворобах.

Параформ. Також один з найкращих засобів. Виявляє ефективність і при споровій мікрофлорі, грибах, вірусах, і при неспороформуючих збудниках. При приготуванні водних розчинів для дезінфекції необхідно враховувати, що ця речовина в концентрації 4 % і більше погано розчиняється у воді кімнатної температури. Щоб поліпшити розчинення, воду необхідно підігріти до 50-60 °С.

Хлорамін Б. Засіб з потужними протимікробною та окислювальною якостями. З його допомогою, найчастіше, дезінфікують ветлікарні і операційні, де є потреба у надійній обробці. Також ним знезаражують упряж, спецодяг та предмети догляду за тваринами, шкіру, волосся і щетину, шкури (козячі й овечі) при бруцельозі. Для підвищення бактерицидної здатності до цієї речовини іноді додають аміак, сульфат/хлорид амонію.

Хлорне вапно (хлорка). В основі його дезінфікуючої дії лежить наявність активного хлору і виділення кисню при реагуванні з різними речовинами. Застосовується, головним чином, для очищення тваринницьких об’єктів, складів, де зберігається сировина тваринного походження, води, гною, а також вагонів, в яких перевозиться худоба. Можливі форми використання: суха, висвітлені розчини, водосуспензії, аерозоль (хлорне вапно + формалін/аміачна селітра). Робоча температура матеріалу – 16-20 °С. Ця речовина ефективна при таких хворобах: ящур, пастерельоз, лістеріоз, паратиф, чума і багато інших.

Гашене вапно. Дезінфікує тільки у свіжогашеному вигляді. Застосовується для побілки стін і стель, перегородок і годівниць, інших поверхонь сільгоспприміщень. Відзначається надійним знезараженням при захворюваннях молодняку, бруцельозі та інших хворобах, спровокованих неспоровими мікроорганізмами. Популярне використання гашеного вапна з метою профілактичної дезінфекції.

Мурашина кислота. Примітна її роль у бджільництві. Метанова кислота сприяє боротьбі з кліщами-збудниками вароатозу. Застосовується для профілактики і лікування. Використання її з метою дезінфекції вимагає чіткого контролю концентрації розчину, щоб уникнути ефекту роз’їдання.

Оцтова кислота. Її роль в якості дезінфектанту полягає в аерозольній обробці приміщень м’ясокомбінатів, в яких виявлено вірус ящура.

Каустична сода (гідроксид натрію). Бактерицидність цієї сполуки обумовлена її лужними властивостями і відзначається досить великою інтенсивністю. Додатково ефект можна ще підсилити, додавши до розчину їдкого натру трохи хлориду натрію. Дезінфекція відбувається на значну глибину оброблюваних поверхонь. Цей засіб допомагає впоратися зі сибіркою, туберкульозом і хворобами, що виникли через стафілококи.

Характеристики хорошого засобу, або Замість висновку

Якщо необхідно виконати дезінфекцію тваринницьких приміщень, ретельно підійдіть до вибору засобу. Сьогодні в широкому доступі є багато високоефективних препаратів (частина з них перелічена вище), тому проблем з придбанням бути не повинно. Головне, пам’ятайте, що хороший дезінфектант – це той, який:

- має широкий спектр дії;

- не шкодить тваринам, персоналу та довкіллю;

- не викликає побічних явищ на перспективу; 

- ефективний при досить великому діапазоні температур;

- має високу активність при незначних концентраціях;

- випускається в зручній для застосування формі.

Використовуйте хороші засоби для ветеринарної дезінфекції – і вони обов’язково потішать вас результатом!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.