Сульфіт натрію – консервант, відбілювач, антиоксидант

Сульфіт натрію – консервант, відбілювач, антиоксидант

Сульфіт натрію (натрій сірчистокислий) – це сіль Na і H2SO3. На вигляд це біла порошкоподібна маса (якщо мова йде про технічну речовину, то з легким жовтим відтінком). При контакті з водою розчиняється; також розчиненню піддається в спирті, але не в жирах. Не горить, небезпеки пожежі та вибуху не несе. Молярна маса – 126,037 г/моль, густина – 2,63 г/см³. Формула: Na2SO3.

Ця речовина є надважливим продуктом хімічної галузі. Сама ж використовується не тільки в хімії, але й у металургії, медицині, фармацевтиці, легкій промисловості, водообробці, харчопромі, фото- та кіносправі.

Для отримання сірчистокислого натрію кристалізують концентровані сульфітні розчини або зневоднюють кристалічний натрій сульфіт. Крім того, є й інші способи синтезу цієї сполуки.

Сульфіт натрію – це синтетична добавка до їжі Е221, дозволена до застосування в Євросоюзі, Україні та Росії. Але дозволена за однієї умови: з обов’язковим дотриманням використовуваних дозувань. Добова норма для людини не повинна перевищувати 0,7 мг/кг ваги. Допустима тимчасова концентрація в повітряному середовищі – 0,1 мг/м³.

У харчовій галузі ця добавка використовується, головним чином як консервант, але не тільки. Це також відбілювач, антиоксидант, холодоагент та відновник.

Ось основний перелік продуктів і напоїв, при виготовленні яких задіюють сульфіт натрію:

- овочі, фрукти і ягоди, що піддаються консервації, сушінню й заморожуванню;

- ягідні, фруктові, овочеві (зокрема картопляне) пюре та напівфабрикати;

- грибні напівфабрикати;

- желе, варення, повидло, джем, мармелад, пастила, зефір;

- рідкий пектин;

- риба, що проходить соління або в’ялення;

- консерви з морепродуктів;

- ковбасні вироби;

- суміші спецій;

- кондитерка, зокрема цукерки;

- соки з фруктів і прохолодні напої;

- пиво та вино. Виноробство, до речі – дуже активний напрямок застосування цієї речовини. Тут вона сприяє зв’язуванню молекул етаналю, як результат, вино не окислюється і не темніє. А ще перешкоджає розвитку згубної мікрофлори, що вкрай важливо для вин бюджетного сегменту.

Ця добавка дарує впевненість у тому, що харчовий продукт не буде зіпсований під час реалізації споживачеві під впливом високих температур, не згниє і не покриється цвіллю, не піддасться колірним змінам і не втратить товарний вигляд. Тому і набула такого широкого застосування в харчопромі.

Відбілювачем сірчистокислий натрій служить також у текстильному виробництві, а антиокислювачем – у фотографічній промисловості.

Маючи справу з таким реактивом, важливо пам’ятати про можливу небезпеку. При розкладанні не є винятком утворення токсинів і їдких оксидів сірки. Він небезпечний при вдиханні, ковтанні, контакті зі шкірними покривами та очима. У гарячому стані призводить до термоопіків. Тому використовуйте в роботі ЗІЗ, дотримуйтесь техніки безпеки, ну і, звичайно, не забувайте, про рекомендовані дозування. В такому випадку позитивний ефект від застосування буде максимізований, а негативний зведеться до мінімуму.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.