Сульфат марганцю в промисловості

Сульфат марганцю в промисловості

Сульфат марганцю (марганець сірчанокислий, марганцевий купорос) – це сполука неорганічної етимології, сіль металу Mn і H2SO4. Має вигляд білої/блідо-рожевої кристалічної порошкоподібної маси з гірким смаком. Розчинення у воді – добре (52 г/100 мл при 5 °C), в спирті не розчиняється. Формує кристалогідрати. При прожарюванні піддається плавленню і розкладанню. Вступає в реакції з лугами та аміачною водою, як слабкий відновник – з типовими окислювачами. Під впливом діоксиду свинцю окислюється.

Молярна маса – 151 г/моль, густина – 3,25-2,107 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 710 ° C, t кипіння – 850 °C. Формула: MnSO4.

Отримання цієї речовини здійснюють, розчиняючи піролюзит в концентрованій сульфатній кислоті, нагрітій до високих температур, або прожарюючи діоксид марганцю разом з безводним сірчанокислим залізом.

Сульфат марганцю активно використовують у сільському господарстві як мікродобриво. Він має велике значення для комбікормової та аграрної галузей. Ним удобрюють овочі, ягоди і квіти шляхом кореневих і позакореневих підживлень, а також обробляють насіння перед сівбою.

Серед промислових напрямків застосування одні з головних місць займають виробництво феритів (зокрема для радіотехніки, радіоелектроніки, обчислювальних пристроїв і автоматики) та створення свинцево-марганцевих сикативів. Ферити – досить тверді, відносно тугоплавкі речовини, які не підлягають розчиненню у воді й органічних розчинниках, однак вступають у реакції з кислотами. При нормальній температурі марганцеві ферити стійкі на повітрі, але варто враховувати, що при збільшенні t до 1000 °C можливе їх окислення. Як сикатив марганцевий купорос впливає на окислення, особливо спровоковане киснем атмосфери: він, будучи розчиненою в певному матеріалі, наприклад, в оліфі, інтенсифікує окислювальні процеси, сприяючи тим самим оперативному висиханню.

Також сірчанокислий марганець – популярний елемент барвників, які використовуються в текстильній і фарфоровій галузях. З його участю синтезують інші сполуки (солі) марганцю. Є складовою частиною електроліту, необхідного для створення оксиду марганцю і самого металу. В органічному синтезі та хімічній промисловості виступає каталізатором при створенні синтетичних жирних кислот і мікродобрив.

Ще одна сфера використання – виробництво біоактивних добавок. У складі таких сульфат марганцю заповнює дефіцит цього елементу в організмі. Допомагає у формуванні та поліпшенні діяльності опорно-рухової системи. Бере участь у переробці білків, вуглеводів і холестерину. Такі біологічно активні добавки знайшли застосування в тваринництві (їх згодовують худобі та птиці). Ці БАДи також додають до кормів для собак і котів.

Для багатьох промислових галузей важливо, щоб сульфат марганцю постійно і без перебоїв надходив на виробництво. Завдяки виготовленню цієї сполуки у великих обсягах і наявності її у вільному продажу, зокрема і в Україні, все так і є. Тож жодних форс-мажорів бути не повинно.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.