Стрептоміцину сульфат. Застосування в ветеринарії

Стрептоміцину сульфат. Застосування в ветеринарії

Стрептоміцину сульфат – це сіль органічної основи, яку продукують мікроскопічні гриби. Популярний у ветеринарії препарат. Має вигляд білої порошкоподібної маси без запаху, з гіркуватим смаком. Цій речовині властиві гігроскопічність, легке розчинення у воді, фізіологічному розчині та розчині новокаїну. У слабокислих середовищах проявляє стійкість. При поміщенні в міцні кислотні, лужні розчини і нагріванні руйнується.

Випуск здійснюють у флаконах зі скла по 0,25, 0,5 і 1 г, які запечатують гумовими корками і доповнюють запобіжниками з алюмінію.

Фармакологія

Це антибіотик широкого спектру дії з групи аміноглікозидів. Він ефективно пригнічує синтез білка у бактерій (мікобактерій туберкульозу, більшості грамнегативних та грампозитивних). Добре показує себе при стафілококу, дещо гірше – при стрептококу. Не впливає на анаероби і віруси. Не використовується при гнійних осередках та абсцесах.

Серед інших особливостей, які важливо враховувати: швидкий розвиток стійкості бактерій до цього ветеринарного препарату, а також його роль як поживного середовища для деяких мікроорганізмів.

Показання

Ветеринари за допомогою стрептоміцину лікують менінгіт, інфекційну жовтяницю, запалення легенів, злоякісні катаральні недуги, вібріоз, актиномікоз та інші захворювання, у збудників яких спостерігається чутливість до діючої речовини. Використовують його також при інфекціях, що виникають після травм, і при післяпологових зараженнях крові. Призначають с/г тваринам і собакам.

Застосування

З порошку готують ін’єкційні розчини, розчиняючи його в стерильній воді/фізіологічному розчині/новокаїні в співвідношенні 0,25/1 г на 1 мл (чим більша концентрація, тим сильніші больові відчуття). Розчини глюкози для цього не підходять.

Введення ін’єкцій можливе під шкіру або глибоко в м’язи. Інші способи застосування: всередину вимені, черева, матки, порожнини, зовнішньо, інтратрахеально.

В приготовленому вигляді можливе зберігання в холодильнику протягом тижня. Уколи необхідно робити два рази на добу через 12 годин. Тривалість лікування становить, як правило, 4-7 днів.

Зверніть увагу! Позитивним є спільне застосування цієї субстанції разом з пеніциліном і сульфаніламідними засобами (наприклад, стрептоцидом). У такій сукупності інтенсифікується ефект і реалізується перешкода для виникнення стійких штамів бактерій.

Дозування

Дози різні для різних видів тварин:

- дорослій ВРХ (коровам і бикам) за раз вводять 5 мг/кг ваги, молодняку – 10 мг/кг;

- дорослій МРХ (козам і вівцям), а також свиням і собакам – 10 мг/кг, молодим особинам – 20 мг/кг;

- коням – 5 мг/кг, лошатам – 10 мг/кг;

- птиці (курям, качкам, індикам) – 30 мг/кг, а курчатам, каченятам та індичатам – 40 мг/кг.

У випадку лептоспірозу курс лікування становить до десяти днів з разовою дозою 25 мг/кг (при необхідності, тобто при важких формах, допустиме збільшення застосовуваної кількості цього ветпрепарату).

Важливо! Акуратно працюйте зі стрептоміцину сульфатом, оскільки при багаторазових контактах не є винятком дерматити. М’ясо та яйця від тварин, які піддавалися лікуванню, не можна вживати в їжу людині раніше, ніж через 3 тижні після закінчення терапії. Якщо дозування застосовувалися невеликі, яйця можна їсти через 4 дні, м’ясо – через 2 тижні. Що стосується молока, то воно стає безпечним для людини через два дні після введення останньої ін’єкції. Всі продукти, взяті раніше зазначених термінів, можна використовувати за іншим призначенням: м’ясо – для виробництва кісткового борошна, яйця і молоко – для годування тварин.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.