Стеарат кальцію: властивості та застосування

Стеарат кальцію: властивості та застосування

Стеарат кальцію (кальцій стеариновокислий) – це хімічна сполука, сіль Ca і октадеканової кислоти. На вигляд – біла, можливо, з жовтуватим відтінком однорідна дрібнодисперсна порошкоподібна маса помірної щільності, нерозчинна у воді. Розчиненню піддається в бензолі, метилбензолі, етиловому спирті та інших органічних розчинниках. Токсичності стосовно людського організму не має і оперативно з нього виводиться. До підвищених температур проявляє стійкість. При поєднанні зі свинцевими стабілізаторами дає синергічний ефект. При впливі на ПВХ здійснює термічну стабілізацію. Ця речовина може бути використана з метою стабілізації ПВХ плівок для упакувань.

Молярна маса – 607,02 г/моль, густина – 1,08 г/см³, t плавлення – 180 °C. Формула: CaC36H70O4.

Отримання відбувається під час обмінної реакції стеарату натрію та хлористого кальцію або при нагріванні суміші стеаринова кислота + жирні кислоти + окис кальцію. Також утворюється, коли мило задіювати в твердій воді.

Застосування

Стеарат кальцію – це добавка до їжі E470, безпечний для харчопрому продукт, що належить до групи стабілізаторів і емульгаторів. Його використовують у виробництві кондитерки, БАДів та ін. У зв’язку з відсутністю токсичного впливу, дозволений для застосування в створенні виробів, що контактують з їжею. Тому з його участю в якості допоміжного компонента часто виробляють упакування і для харчових продуктів, і для фармацевтичних, а також безпосередньо медикаменти. В останніх він інтенсифікує низку хімічних реакцій, покращує взаємодію різних компонентів між собою в процесі змішування, формує стійку однорідну консистенцію. У кремоподібних препаратах сприяє гелеутворенню, в твердих – таблетуванню.

Загалом, стабілізація (термостабілізація) – його основне призначення, з яким він використовується стосовно полівінілхлориду, галоїдованого бутилкаучуку та інших полімерів, що містять хлор. Це ефективний стабілізатор, що активно залучається при виготовленні PS, PA, ПВХ і поліолефінів. Ще одне важливе завдання цієї сполуки – пластифікація. Пластифікатором вона служить при виготовленні різного пластику.

У азбестовій галузі виступає антиадгезивом. При виготовленні синтетичного каучуку сприяє виділенню каучукових розчинів шляхом водної дегазації (застосовується як антиагломеруюча добавка). З його участю виготовляють кабельні і трубні термопласти, будматеріали й матеріали для оздоблення, в основі яких – вапняк та цементні суміші. У ЛФ промисловості виступає допоміжним сикативом і добавкою для матування при виготовленні лаків і фарб. У текстильній сфері – добавкою-водовідштовхувачем (гідрофобізатором). У кераміко- та паперовиробництві бере участь у гранулюванні порошкоподібних мас.

Емульгатором стеариновокислий кальцій слугує, крім зазначених вище напрямків, і в косметичному. Пластифікатором – при виготовленні олівців. Лубрикантом – у виробництві ливарних формувальних сумішей. Каталізатором – у хімічному синтезі. У деяких піногасниках є основним компонентом. Задіюється і в парфумерній галузі.

Як бачите, застосування стеарату кальцію дуже широке, що пояснюється його властивостями і безпечністю.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.