Способи застосування та дозування лікувальних засобів для риб

Способи застосування та дозування лікувальних засобів для риб

Розведення риби – напрямок діяльності, який активно розвивається і при правильному та відповідальному підході здатний приносити власникам непоганий дохід. Необхідно забезпечувати належні умови для проживання водних мешканців, використовувати якісні корми та вітаміни, своєчасно виконувати очищення води. А ще не можна нехтувати лікувальними препаратами, адже від хвороб у повній мірі не застраховане жодне рибне господарство. Крім того, забезпечити функціонування водойми зовсім без хвороб нереально. Мінімізувати ймовірність можна, дотримуючись правил з догляду за рибою і водним середовищем, але унеможливити повністю, швидше за все, не вдасться.

Якщо ви помітили, що риби ведуть себе не так, як зазвичай, якщо у них спостерігається висип, зміни кольору або якісь інші нехарактерні для нормального стану ознаки, вживайте заходів. Інакше ситуація може погіршитися аж до летального результату і ризику будуть піддані всі мешканці водойми, навіть ті, які поки ще здорові.

Сучасний ринок лікарських засобів для риб чималий. Багато компаній виробляють товари цієї групи, розробляючи унікальні пропозиції як у сегменті універсальних ліків для боротьби з різними недугами, так і серед тих, що діють вузьконаправлено (при шкірних, бактеріальних або паразитарних хворобах). Але, як показує практика, з більшістю проблем можна впоратися, використовуючи давно відомі препарати, які добре себе зарекомендували. Вони допомагають в найкоротші терміни вилікувати хворих особин і здійснити профілактику здорових. Головне, щоб вони відповідали стандартам якості й застосовувалися за призначенням. Способів застосування, дозувань та інших нюансів важливо дотримуватися беззаперечно.

Коротко про хвороби риб...

Перед тим, як вирішувати проблему, необхідно її встановити, тобто з’ясувати, яка саме хвороба дала про себе знати. На загал, захворювання риби бувають заразними і незаразними. Перші, в свою чергу, діляться на інфекційні та інвазійні. Інфекції провокують віруси, бактерії, грибки і водорості. Збудники інвазійних хвороб – це переважно ракоподібні, гельмінти і найпростіші. Інакше кажучи, до перших призводять рослинні джерела, до других – тваринні. Обидві групи супроводжуються ускладненнями у вигляді патогенної мікрофлори. Якщо говорити про незаразні захворювання, головна причина їх виникнення – негативні фактори в середовищі існування. Поганий корм, інтоксикації, температурні стрибки, травмування – це та інше може погано позначитися на стані риби. Тому вимагає теж втручання власника, як і в випадку з заразними хворобами. Правда, якщо в цьому випадку необхідно усувати причину і налагоджувати умови для риби, то в іншому не обійтися без застосування спеціальних ліків.

Усі препарати, що використовуються для лікування риб, можна умовно класифікувати на такі підгрупи:

- антибактеріальні. Борються із зовнішніми та внутрішніми інфекціями бактеріальної природи (ніфурпіринол, біцилін-5, основний фіолетовий К та ін.);

- протигрибкові. Призначені для усунення грибкових недуг, наприклад, метиленовий синій;

- протипаразитарні. Ефективні проти внутрішніх і зовнішніх паразитів (малахітовий зелений, тремазол і т.д.);

- антисептики. Цими засобами обробляють рани й інші зовнішні пошкодження, щоб запобігти вторинній бактеріальній інфекції (йодинол, перманганат калію);

- дезінфекційні засоби, як правило, з хлорним компонентом у складі;

- вітаміни та препарати для зміцнення імунної системи.

Товарних форм різних видів ліків для риб існує дуже багато. Випуск налагоджений великим переліком фармацевтичних компаній. Як не розгубитися у всьому розмаїтті? Далі ми надамо інформацію, яка допоможе зорієнтуватися.

Чим лікувати рибу при інфекційних ураженнях?

Перебігають всі інфекції у риб аналогічно. Спочатку йде прихований період, триває від того моменту, коли збудник потрапляє в організм, і до того, коли він починає розмножуватися. Після цього відбувається прояв зовнішніх ознак. Яких саме, залежить від конкретного захворювання. Далі розглянемо найпоширеніші з них і з’ясуємо, як з ними боротися.

Туберкульоз. Симптоматика така: млявість, опущення хвостів, порушення координації рухів. Іноді можуть бути вирячені очі, випадати луска і руйнуватися плавники. Що робити? Хворих риб слід знищити, а воду продезінфікувати хлорним вапном.

Виразкова хвороба. Про неї свідчать дрібні темні плями по тілу, що трансформуються в круглі червоні виразки. Лікувати потрібно біциліном-5, біоміцином, білим стрептоцидом або сукупністю марганцевокислий калій + основний фіолетовий калій.

Лепідортоз. Спочатку луска куйовдиться в окремих місцях, а потім це поширюється по всьому тілу? Це говорить про вказаний недуг. Для боротьби можна використовувати перші три препарати, зазначені в попередньому пункті. Для дезінфекції води підійдуть 5 % соляний розчин, сірчана кислота або хлорамін.

Плавникова гниль. Якщо розпадаються плавники, а у мальків взагалі відпадають, якщо пізніше з’являються білі виразки на основах пошкоджених плавників, необхідно використовувати біцилін-5 або біоміцин. За допомогою цих засобів хворобу можна усунути швидше. Дещо більше часу знадобиться при залученні білого стрептоциду.

Лімфоцистоз. Про таке захворювання кажуть вузлуваті утворення і плоскі чорні ураження на тілі й плавниках. Вилікувати хворих риб не вийде, їх доведеться знищити. А ось запобігти поширенню хвороби серед інших водних мешканців можна за допомогою 3 % хлораміну.

Іхтіоспоридіоз. Проявляється в порушенні координації, плаванні стрибками, заляганням на боці на дні, судомами і тремтінням плавників. Не є винятком ранові ділянки, виразки і гулі. Пізніше плавники можуть руйнуватися, луска куйовдитися, а тіло вражатися водянкою. Лікування, як і в попередньому випадку, неможливе. А ось для дезінфекції підійде розчин хлораміну, сірчаної або соляної кислоти.

Хочемо зазначити, що нерідко для профілактики і лікування інфекційних уражень використовують антибіотики. Одні з найпопулярніших – левоміцетин (хлорміцетин) і хлортетрациклін (біоміцин). Їх дають разом з кормами по 1 кг на тонну їжі. Згодовують протягом 10 днів, роблячи після перших п’яти днів дводенну перерву. Починати використання необхідно при прояві перших випадків хвороби, а припиняти обов’язково за місяць до реалізації риби.

Левоміцітін є антибіотиком широкого спектру дії, що допомагає впоратися з важкими інфекціями бактеріальної природи, наприклад, з водянкою. Також ефективний стосовно тих внутрішніх бактерій, які провокують виразки. Задіюється в лікуванні колумнаріозу, білошкір’я, вібріозу, лернеозу та шкірних інфекційних уражень. Добре працює в тих випадках, в яких вирішити проблему іншим антибіотикам не під силу. Але врахуйте: він здатний знищувати як хвороботворні бактерії, так і корисну мікрофлору. Втім, це стосується всіх препаратів вказаної групи.

Хлортетрациклін – ще один популярний кормовий антибіотик. Випускається промисловістю в таких варіантах: біоветин, биовіт-40, биовіт-80, биовіт-120. Кількість діючої речовини в кожному з них така: 250000, 40000, 80000 і 120000 ОД, відповідно. Згідно з цим потрібно вибирати і кількість препарату для введення в корм. Біовіт-40 додають в обсязі 25 кг/т корму, біовіт-80 – 12,5 кг/т, біовіт-120 – 8,3 кг/т. Схема застосування – та ж, що і у основної речовини: 5 днів + 2 дні перерви + 5 днів.

Вважаємо важливим не залишити поза увагою і такий антибіотик, як кормогризин. Він приходить на допомогу тоді, коли левоміцетин і біоміцин безсилі. Використовувати можна кормогризин-5 (вміст гризину в 1 г – 5000 ОД) і кормогризин-10 (10000 ОД). Перший – в кількості 6-12 кг/т корму, другий – 3-6 кг/т. Згодовувати необхідно протягом 6 днів. Кормогризином найчастіше лікують аеромоноз і аероцистит.

Щоб приготувати лікувальний корм із застосуванням будь-якого кормового антибіотика, необхідно скомпонувати добову норму їжі (негранульованого корму) з рекомендованою дозою ліків, ретельно перемішати, щоб вийшла густа тістоподібна консистенція, і пропустити через гранулятор.

Як правильно діяти при інвазійних захворюваннях?

Якщо досліджувати рибу, яка мешкає в природних водоймах і господарствах рибоводів, то можна виявити різні паразитичні організми тих чи інших видів. Робити якісь дії чи ні, залежить від кількості паразитів. Якщо тих небагато, шкода практично не спостерігається. Але якщо чисельність велика, що характерно для високощільних посадок виробничих умов вирощування, хвороби не є винятком. І з ними треба боротися.

Для винищення яєць і личинок здійснюють дезінвазію ставків. Це один з етапів в комплексній боротьбі з інвазійними хворобами риби, що вимагає враховувати терміни дозрівання яєць і личинок гельмінтів до входження в інвазійну стадію, вивільнення яєць, подальші стадії розвитку, стійкість до різних факторів тощо. Дезінвазія водойм можлива фізичним і хімічним шляхом.

Фізичний спосіб ґрунтується на винищенні інвазійного зародка при виконанні таких заходів:

- залучення сонячного світла;

- висушування або проморожування ложа ставка;

- боронування або дискування;

- підсівання трави;

- збір відмерлих рослин;

- вирубка і спалювання чагарників.

У результаті всього цього яйця і личинки гинуть, а також винищуються проміжні господарі, перш за все молюски та малощетинкові черви.

Основа хімічного способу – залучення певних препаратів.

Найбільш часто з цією метою використовують хлорне або негашене вапно, вносячи по вологому ложу після облову ставка. Негашене вапно (оксид кальцію) – це чудовий дезінфектант, який, до того ж, добре справляється з інвазійними елементами. Йому під силу винищувати церкарії трематод. Воно використовується безпосередньо в ставках, заповнених водою. Вносити необхідно раз на тиждень з розрахунку 100-300 кг/га.

При попаданні у воду відбувається гасіння, тобто негашене вапно стає гашеним. Примітно, що такі дії не тільки сприяють боротьбі з паразитами, але й очищають дно, а в спекотну погоду ще й наповнюють воду киснем, якого в ній в цей час часто недостатньо.

На молюсків, що є проміжними хазяїнами трематодозів риб, діяти можна мідним купоросом в кількості 25-30 мг/л. Він ефективний проти диплостомозу, сангвінікольозу, постодиплостомозу та інших захворювань. Важливо: технічний сульфат міді для цього завдання не підходить, необхідно брати хімічно чисту або чда речовину.

Розглянемо ще кілька лікарських засобів, залучення яких може бути актуальним при ураженні заразними захворюваннями, загалом.

З багатьма інвазійними та інфекційними хворобами допомагає впоратися метиленовий синій (синька). Зокрема, він ефективний при аероциститі, костикозі, криптобіозі, іхтіофтіріозі та гіродактильозі. Здійснює антибактеріальну та протигрибкову дію. Впливає на деяких ектопаразитів. Цей препарат використовують в обсязі 0,5-1 кг/т корму протягом 21 дня, роблячи після кожних семи днів триденні перерви.

Не є антибіотиком, але дуже часто застосовується в лікуванні інфекційних та інвазійних хвороб риби такий препарат, як фуразолідон. У дозі 0,3-0,6 кг/т корму допомагає впоратися з внутрішніми бактеріальними інфекціями, а також деякими паразитарними недугами, зокрема спровокованими кишковими паразитами. Схема прийому – як у розглянутих вище левоміцетину й хлортетрацикліну. Ефективний там, де у бактерій розвинена стійкість до антибіотиків. Основні хвороби, для лікування яких застосовується: плавникова гниль, колумнаріс, костіоз, скуйовдження луски, водянка, виразки. Щоб максимізувати результат, можна доповнити фуразолідон канаміцином, для боротьби із зовнішніми паразитами (зокрема іхтіофтіріусами) – оксалатом малахітової зелені. До слова, цей засіб підходить і для карантинування.

Ми ознайомили вас з найпопулярнішими і дієвими лікарськими засобами для риб, розповіли, коли, в яких дозах і якими способами їх застосовувати. Сподіваємося, ця інформація у випадку хвороб мешканців у вашому водоймищі стане вам в нагоді. А якщо знадобиться купити якісь препарати, звертайтеся до компанії «Система Оптимум». Більшість із зазначених вище найменувань є у нас у продажу на постійній основі.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.