Пошук

Що таке глутамат натрію?

глутамат натрия

Глутамат натрію (глютамінат натрію, натрій глутаміновокислий, натрій-2-амінопентадіоат) – це натрієва сіль глутамінової кислоти, добавка до їжі E621, що є підсилювачем смаку. Має вигляд негігроскопічної порошкоподібної маси, сформованої кристалами. Забарвлення – біле. Розчинення у воді – добре (74 г/100 мл при 25 °С). У більшості ж органічних розчинників, наприклад в ефірі, розчиненню майже не піддається.

Молярна маса – 169,1111 г/моль. Термовластивості: t плавлення – 165 °C, t розкладання – 225 °C. Формула: C5H8NNaO4.

Отримання глутамата натрію

Вперше глутамат натрію був отриманий на початку ХХ століття в Японії з водоростей і спочатку використовувався найбільше в азіатській кухні. Сьогодні його, отриманим з природної сировини або синтезованим штучно, застосовують по всьому світу.

Треба зазначити, що початковий штучний синтез цієї добавки не прижився, оскільки виникли труднощі з поділом ізомерів глутамінової кислоти. Однак пізніше все ж був відкритий спосіб бюджетного масового виробництва, оснований на ферментації: вчені знайшли бактерію, здатну виробляти цю сіль.

І ще: в деяких продуктах ця речовина утворюється природним шляхом, це, передусім, соєвий соус і сир рокфор.

Застосування глутамата натрію

Глутамат натрію вводять у різні продукти харчування, як ту ж сіль або цукор, з основною метою: щоб зробити їх смачнішими. З його участю виготовляють кубики для приготування бульйону, сухі супи, розчинну локшину, картопляне пюре, заморожені напівфабрикати, кисломолочні та соєвмісні продукти, підливи, солоні закуски з ароматизацією, чіпси, сухарики тощо.

Цілий окремий напрямок – ковбасна промисловість. Якщо для виробництва ковбаси брати високоякісне м’ясо, то, мабуть, можна обійтися і без E621. Але сучасні реалії, будьмо відвертими, далекі від цього, і щоб надати ковбасі м’ясного смаку, в більшості випадків без глутаміновокислого натрію не обійтися.

Використовують цей додаток до їжі і ресторани східної кухні. Без нього не обходиться також значний перелік процесів, спрямованих на обробку продуктів харчування, особливо тих, які необхідно упаковувати і зберігати тривалий час.

«За» та «проти». Навколо глутамату натрію точаться численні суперечки. Одні вважають його джерелом чудового смаку, насолодитися яким заважає зайва обережність. Інші безупинно твердять про шкоду цієї сполуки. Хто має рацію, давайте з’ясуємо.

Завдяки цій добавці їжа для людини стає дуже смачною. Це приписують спеціальному смаку умамі. Хоча, насправді, не їжа змінюється, а стимулюються смакові рецептори, налаштовується і посилюється їх чутливість.

Важливо розуміти, що глютамінат натрію є сіллю амінокислоти, що утворює білки. Білки, в складі яких вона присутня, необхідні людям для нормальної життєдіяльності. Крім того, вона є в таких харчових продуктах, як риба, м’ясо, гриби, сир, молоко, овочі, соєпродукти. А ще ця субстанція виробляється людським організмом, бере участь в обміні речовин, впливає на мозкову діяльність і функціонування нервової системи.

Що стосується негативного впливу, то при вживанні оптимальних доз на сьогодні не було зафіксовано випадків його прояву.

Позаяк поки глутамат натрію належить до суперечливих харчових добавок і повністю не приймає жодну зі сторін, виробники повинні самостійно приймати рішення про його використання. Те ж саме стосується споживача. Добавка дозволена до застосування в харчопромі, а купувати продукти, до складу яких вона входить, чи ні – справа кожного з нас.

 

ПоширитиНапишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *