Саліцилова кислота: застосування та властивості

Саліцилова кислота: застосування та властивості

Саліцилова кислота (2-гідроксибензойна/фенольна кислота) – це 2-хосновна кислота, тверда кристалічна речовина, сформована кристалами, що не мають забарвлення. Її солі називають саліцилатами, це зокрема саліцилат натрію та амонію.

Доброму розчиненню піддається в етиловому спирті, сірчаному ефірі та інших полярних органічних розчинниках. У сірковуглеці і водних середовищах розчиняється слабо: близько 0,2 г на 100 мл H2O при кімнатній t. При нагріванні піддається декарбоксилюванню до гідроксибензолу. Якщо порівняти цю речовину з бензойною кислотою, то стане зрозуміло, що вона значно легша, а якщо з фенолом – то менш активна.

Молярна маса – 138,12 г/моль, густина – 1,44 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 159 °C, t кипіння – 211 °C. Формула: C7H6O3.

Перебування в природі й отримання

саліцилова кислота оптомУ природному середовищі ця кислота входить до складу рослин у вигляді похідних, у вільному вигляді в незначних обсягах присутня в ефірній олії, що добувається з низки видів спіреї. Вперше цю речовину виділив і синтезував італійський хімік Рафаель Піріа з кори верби. Сучасний синтез здійснюється з феноляту натрію і діоксиду вуглецю. Компоненти поміщають в автоклав і обробляють при температурі 180 °С з подальшою дією HСl (хлоридної кислоти).

Застосування

Кислоту саліцилову використовують у різних сферах, основна з яких – медицина. Раніше за допомогою цієї субстанції лікували ревматизм і сечокислий діатез. Сьогодні ж перелік недуг, від яких вона допомагає ефективно позбавлятися, набагато більший. Тому для потреб зазначеної галузі її виготовляють у величезних обсягах.

Саліцилова кислота – основа різних медикаментів: мазей, паст, розчинів, присипок, пластирів та ін. Їй характерні антисептична, подразнювальна та кератолітична дії. Зовнішньо застосовується, головним чином, при хворобах шкірних покривів (псоріазі, себореї, свербежі, попрілостях, дерматитах, лишаях...), а також при опіках, натоптишах і мозолях. Виявляє ефективність при гіпергідрозі та гіперкератозі. У деяких препаратах, наприклад, тих, що швидко псуються, здійснює роль консерванту.саліцилова кислота в косметиці

Виконує, загалом, таке:

- глибоко проникає в шкіру в місці нанесення;

- пригнічує функціонування потових і сальних залоз;

- усуває запалення;

- розм’якшує загрубілий зовнішній шар шкіри і поступово його знебарвлює;

- очищає ранові поверхні від скупчень гною;

- запобігає поширенню згубних бактерій;

- інтенсифікує загоєння ран, посилюючи притік крові до обробленої нею ділянки тіла.

У медичній сфері задіюють і похідні цієї кислоти: саліцилат натрію, саліциламід і аспірин. Основне, що мається на меті при цьому: зниження жару, боротьба з ревматичними захворюваннями, угамування больових відчуттів (при ревматизмі, подагрі, артрозі й артриті) та усунення запалень. Як антисептик застосовується і фенілсаліцилат, а в лікуванні туберкульозу допомагає ПАСК.

Ще один важливий напрямок – косметологія. Тут за допомогою фенольної кислоти, найчастіше у вигляді розчину, позбуваються чорних цяток, акне і постакне, бородавок та екзем, усувають інфекційні недуги й запальні процеси. Для боротьби з мозолями може застосовуватися пластир або примочки. Як засіб, що перешкоджає випаданню волосся і формуванню лупи – маски на основі розчину 2-гідроксибензойної кислоти.

Використовуючи цю сполуку, а також і препарати на її основі, важливо ретельно дотримуватися дозування, інакше можна не просто пересушити шкіру, але й отримати чималий опік.

Крім того, важливо знати, що до застосування саліцилової кислоти існують протипоказання. Це, зокрема, підвищена чутливість до діючої речовини, пересушена шкіра і ниркова недостатність. Необхідно відмовитися від використання вагітним жінкам, матерям, які годують груддю, і не можна застосовувати препарати цього ряду для дітей у віці до трьох років.

Інші сфери використання:

- харчопром (консервування харчових продуктів, у зв’язку з антисептичною дією цієї речовини);

- ветеринарія (лікування артритів, захворювань суглобів, позбавлення від різного роду ран і т.д. у коней, великої та малої рогатої худоби, свиней, собак і курей);

- виготовлення азобарвників і ароматичних сполук;

- колориметрія (визначення міді та заліза, відділення торію від інших елементів).

Загалом, саліцилова кислота важлива для різних галузей і процесів, але використовувати її необхідно з дотриманням рекомендованих доз. Збільшені кількості цієї речовини небезпечні для людей і тварин шкірними подразненнями, алергіями, головними болями і ускладненим диханням. У той же час, якщо не перегинати палицю і застосовувати нормальні обсяги кислоти, результат виправдає всі ваші очікування.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.