Оксид цинку для тварин

Оксид цинку для тварин

Сучасна тваринницька галузь використовує в своїй практиці різні види кормових добавок, завдання яких – забезпечити раціон поголів’я важливими вітамінами, мінералами та поживними елементами. Однією з таких добавок, яка знайшла неабияке застосування і в Україні, і за кордоном, є оксид цинку.

Оксид цинку – це безбарвна або коричнювата порошкоподібна маса, що складається з кристалів. При нагріванні жовтіє. У воді не розчиняється. Формула: ZnO.

У тваринництві може як служити окремою кормовою добавкою, так і входити до складу преміксів. Тут використовують оксид цинку кормовий, кількість основної речовини в якому – 75 %. Також обов’язкове звільнення від важких металів.

Це джерело цинку, яке важливе для правильного розвитку тварин, впливає на запліднення і здатність розмножуватися, є складовою частиною інсуліну. Позначається його вплив і на перебігу ферментативних дій (наприклад, на кислотному обміні та білковому синтезі), і на кровотворних процесах, і на обміні вуглеводів.

Обмін цинку в організмі пов’язаний з обмінами таких речовин, як кальцій, сірка і мідь. Що це означає? Наприклад те, що якщо кальцій і мідь надходять до організму тварини в надмірній кількості, потреба в цинку зростає. Препарати, які містять сірку, зменшують кількість цинку в організмі.

Загальною ознакою цинкодефіциту у телят і свиней є паракератоз. Достатня ж його кількість – запорука багатьох позитивних впливів на різних тварин. Зараз розглянемо особливості впливу цинку на деяких з них.

М’ясна велика рогата худоба. Паракератоз супроводжується носовими кровотечами і запаленнями пащі. Загальне здоров’я, як і зовнішній вигляд, погіршується. Вовна стає нехарактерно грубою, а вага знижується. На ранньому етапі дефіцит цинку у жуйних тварин можна визначити за рясним слиновиділенням. Телята-самці хворіють на гіпогонадизм. Якщо ж в раціоні цинку міститься достатньо, то згадані вище недуги не спостерігаються, у тварин формується міцний імунітет, а збільшення у вазі відбувається оперативніше.

Свині. Про нестачу цинку свідчать: поганий апетит і слабкий імунітет, загальмований приріст, шкірні ураження, діарея, блювота і навіть летальне завершення. Кількість поросят зменшується, вага їх тіл також. У кнурів недостатньо розвиваються яєчка.

Примітно, що як тільки до корму додати необхідну кількість цинку, свині швидко починають одужувати: апетит зростає, шкіра набуває нормального вигляду, підвищується плодючість, значно збільшується вага вже в перший тиждень. Повне одужання досягається протягом місяця.

Коні. Наслідки дефіциту цинку схожі з двома розглянутими видами тварин. Додатково зменшується обсяг цього мікроелемента в тканинах і крові. Менше стає і лужної фосфатази в крові.

Вівці. Якщо цим тваринам не давати достатньо цинку, вони будуть погано їсти, рости, втрачати вовну. Навколо очей і копит з’являться набряки, слина буде виділятися в значних обсягах, яєчка – погано розвиватися, а сперматогенез може припинитися повністю.

Кози. При нестачі цинку ці тварини страждають від набряків кінцівок і різноманітних новоутворень. Яєчка мають невеликі розміри і знижується статева активність. Крім того, тверднуть суглоби, корми засвоюються погано, а тілесна маса зменшується.

Птиця. Ознаки дефіциту цинку: ростові гальмування, аномалії пір’я і їх пошарпаність по краях, укорочення кінцівок з потовщенням. До того ж, може тріскатися шкіра. Апетит стає поганим, а корми засвоюються недостатньо. Несучість і виведення пташенят мінімізуються. Якщо у курки була нестача цинку в організмі, ембріонам з її яєць властиві різного роду патології. На світ з’являються дуже слабкі пташенята, спочатку вони довго лежать, а опісля їм не вдається стояти, рухатися, їсти і пити. У складних випадках не є винятком і смерть.

Згаданих вище жахіть можна уникнути, якщо регулювати кількість цинку, що надходить до організму за допомогою оксиду цинку. Пам’ятайте, що негативними наслідками загрожує як занадто мала кількість цієї речовини, так і надмірно велика. Кожній тварині необхідна своя доза цинку: ВРХ – 30-40 мг/кг сухого корму, вівцям – 20-50 мг/кг, свиням – 45-50 мг/кг, птиці – 20-50 мг/кг. Якщо перевищити ці концентрації, та ще й робити це постійно, не уникнути токсичного впливу на поголів’я.

Якщо ж ви будете дотримуватися правильних дозувань і вводити до раціону тварин оксид цинку в міру необхідності – їх міцне здоров’я і добрий стан будуть забезпечені, чого вам і бажаємо!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.