Знезараження води. Очищення води в басейні

Знезараження води. Очищення води в басейні

Що таке басейн? Це місце для плавання, підтримки фізичної форми, відпочинку, гарного проведення часу. Це приємні емоції, які можна відчувати у більшості випадків протягом цілого року. Влітку це – довгоочікувана прохолода, взимку – такий потрібний для загального позитивного стану розігрів м’язів. Але не можна забувати, що ще басейн – це й місце, наповнене величезним обсягом води. І саме вода, взаємодіючи з нашим організмом, впливає на нього. Позитивно чи негативно – залежить від її якості. Тобто наскільки вода безпечна для здоров’я тих, хто купається, визначає те, як і в якій мірі вона очищена.

Вода, якою наповнюються басейни, тепла, тому вона є сприятливим середовищем для оперативного розмноження бактерій і мікробів, що надходять з повітря і, безпосередньо, від людей. З людських тіл, зокрема, можуть потрапляти в басейн частинки дезодорантів, гелів, лосьйонів, декоративної косметики тощо. Також це можуть бути збудники небезпечних хвороб. Та й від самого початку басейни заповнюються не ідеально чистою водою. Поступаючи з водогону, вона містить у собі безліч хімічних речовин і органічних добавок. Якщо спробувати вирішити цю проблему способом заміни водогінної води на дистильовану, це теж не дасть бажаного результату. Вона швидко піддається забрудненню мікробами ззовні, пилом, частинками рослин і продуктами корозії. Крім того, в ній так само, як і в попередньому варіанті, залишаються засоби гігієни, побутової хімії та косметики з тіл тих, хто в ній купається. Як щодо артезіанської води з екологічно чистих районів? Дійсно, органіки в ній міститься по мінімуму. Але ось таких неорганічних елементів, шкідливих для нас з вами, як фтор, залізо та інші, в ній більш ніж достатньо.

З усього сказаного вище випливає, що вода в басейні повинна в обов’язковому порядку піддаватися обробці, проходити ретельну дезінфекцію. Не тільки постійна зміна води в резервуарі, а й періодичні виконання дезінфекційних заходів – тільки так можна максимально подбати про здоров’я. А особливо це потрібно робити, якщо в басейні купатимуться діти, адже їх організм до різних подразників найбільш сприйнятливий.

Отже, які способи очищення і знезараження води в басейнах існують?

Сьогодні розрізняють й активно застосовують п’ять основних способів: хлорування, озонування, ультрафіолетове опромінення, іонізація, очистка киснем.

Найпопулярніший з них – хлорування (застосування хлору або певних хлоровмісних сполук). Хімічна реакція, яку дає цей спосіб, приводить до загибелі значного відсотка мікроорганізмів, присутніх у воді.

До переваг хлорування належать достатня ефективність і доступність. Воно дає можливість зберігати властивості води протягом довгого періоду, що дозволяє тримати воду в чистоті, проводячи хлорування не надто часто. Виконувати таку обробку можна вручну і з застосуванням спеціальної автоматики. Однак, якщо ви вирішите зупинити вибір на цьому способі, врахуйте, що не є винятком сухість шкіри і подразнення слизових. Як то кажуть, є «за» і «проти», не без цього. Все ж плюси цього способу очищення переважають над мінусами.

Зараз же розгляньмо детальніше, які засоби підходять для знезараження басейнів. І не просто підходять, а дають неабиякі результати й користуються великою популярністю. Це не тільки хлоровмісні препарати. Втім, про все по порядку.

Гіпохлорит натрію

Гіпохлорит натрію (ГПХН; NaClO) – кристалічна речовина, що не має кольору і не відрізняється стійкістю. Утворюється під час хлорування водного розчину гідроксиду натрію молекулярним хлором (або шляхом електролізу розчину хлориду натрію). Добре розчиняється у воді. Складається з 30,9 % натрію, 47,6 % хлору і 21,5 % кисню. Молярна маса – 74,443 г/моль.

Цей препарат вважається одним з найефективніших у своєму сегменті. Цей хлоровмісний хімікат має високі показники хлорного методу. Дезінфекція за допомогою його водного розчину дозволяє запобігти складнощам, пов’язаним із застосуванням високотоксичного газу.

Переваги гіпохлориту натрію для очищення води в басейні:

  • високоефективність щодо усунення бактерій та водоростей;
  • згубний вплив на більшість хвороботворних мікробів;
  • уповільнення росту водоростей;
  • окислення марганцю й заліза;
  • досягнення ідеальних показників у плані відповідності води основним нормам (концентрація лугів, важких металів, активного хлору, хімічна стабільність, колір);
  • унікальна здатність консервувати дезінфекційний ефект довгий час;
  • демократична ціна.

Заслуговує уваги те, що і при зберіганні, і при застосуванні такий засіб безпечний для людей (персоналу й відвідувачів басейну) та довкілля. ВООЗ внесла його до переліку найбезпечніших дезінфектантів високого рівня, які не мають негативного впливу на здоров’я людини і стан зовнішнього середовища.

Особливості використання гіпохлориту натрію:

  • вводити в автоматичні дозуючі станції ГПХН необхідно, попередньо розбавивши водою, щоб уникнути утворення осаду в трубах;
  • додавати гіпохлорит варто лише до води, що пройшла фільтрацію, з метою економії речовини в 4-5 разів;
  • зберігати потрібно в закритих складах без опалення, оскільки підвищення температурних показників прискорює розкладання продукту і робить його непридатним для подальшого застосування.

Що стосується дозування ГПХН, яке необхідне для ефективної дезінфекції, то застосовувати цю речовину потрібно в такій кількості, яка більша, ніж хлоропоглинання на значення залишкового хлору. В такому випадку окислення бактерій і органічних речовин буде проведено максимально.

Хлорне вапно

Хлорне вапно (білильне вапно, хлорка; 3Ca(OH)2•2Cl2) – технічна сукупність гіпохлориту, хлориду кальцію і гашеного вапна. Отримується в ході реакції хлору і гідроксиду кальцію (Ca(OH)2 насичують газоподібним хлором).

До складу хлорного вапна входить близько 30 % активного хлору, в той час, коли хлор газоподібний – це активний хлор на 100 %. Однак, якщо дати хлорці настоятися і прибрати з неї вапняний осад, вона знезаразить воду в басейні не гірше, ніж чистий хлор.

Активним елементом хлорного вапна виступає гіпохлорит кальцію, що розкладається у воді з формуванням хлорнуватистої кислоти. Вона, в свою чергу, розкладається з виділенням активного кисню – сильного окислювача органіки і мікроорганізмів.

Логічно, що хлорка виділяє також і хлор, який забирає у мікроорганізмів водень, що на них впливає згубно. Все ж, на знищення мікробів йде лише мала частина хлору, більша кількість витрачається на окислення органічних речовин і різноманітних солей, присутніх у воді.

Звідси випливає, що чим брудніша вода, тим більше хлору потрібно для її очищення. Наприклад, для дезінфекції більш чистої води буде достатньо 0,5-1 мг активного хлору на 1 л, для води з органічними забрудненнями знадобиться 2-5 мг на 1 л. Достатньою вважається доза хлорного вапна, якщо після проведення дезінфекційних дій хлору у воді присутньо 0,2-0,4 мг/л.

Пероксид водню

Пероксид водню (перекис водню, пергідроль; H2O2) – хімічний препарат, безбарвна рідка речовина з металевим присмаком. Розчиняється без обмежень у воді, спирті та ефірі. Отримання її можливе різними способами, наприклад, каталітичним окисленням ізопропилового спирту. Молярна маса – 34,01 г/моль.

Цій речовині характерні сильні окислювальні властивості, завдяки яким вона широко застосовується для очищення басейнів. Це хороша заміна агресивних препаратів, використовувана, головним чином, у приватних басейнах.

Переваги пероксиду водню при дезінфекції басейнів:

  • відсутність неприємного запаху і кольору;
  • ефективне очищення води від шкідливих бактерій;
  • вміле протистояння цвітінню, як результат – підтримка води в прозорому стані;
  • безслідне випаровування протягом доби, без залишку продуктів розкладання;
  • відсутність негативного впливу на шкіру людей;
  • дешевизна (засіб коштує в рази дешевше, ніж інші спеціальні дезінфектанти).

Особливості застосування перекису водню:

  • в процесі роботи повинен функціонувати фільтруючий насос;
  • важливо використовувати при роботі рукавички, щоб уникнути хімічних опіків;
  • після обробки до купання повинна пройти доба – перекису не залишиться зовсім, а вода стане максимально чистою;
  • накривати водойму при обробці й відразу після неї не потрібно, речовина, виконавши свою місію, повинна легко вийти назовні;
  • утворений на стінках басейну і поверхні води коричневий наліт можна легко видалити за допомогою скімера.

Доза пергідролю, необхідного для якісного очищення води в басейні, залежить від обсягу резервуару й від того, у якому стані вода перебуває у певний момент. При звичайному стані води буде достатньо 700 мл/1 м3, при сильних біологічних забрудненнях знадобиться 1500 мл/1 м3 (збільшення дози вдвічі).

Вибираючи засіб для очищення води в басейні, врахуйте не тільки розміри резервуару, склад води, рівень її pH та інші дані, але й передбачувану ефективність дезінфектанту. У будь-якому випадку, пам’ятайте, що особливо уважне ставлення до чистоти і правильне вирішення завдання знезараження допоможе вам забути про проблеми водоочищення і безтурботно плавати в басейні довгі роки.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.