Навіщо ветеринарам вітамін В1?

Навіщо ветеринарам вітамін В1?

Вітамін В1 (тіамін) – це органічна сполука, гетероцикл, вітамін, що легко піддається розчиненню у водному середовищі (в спирті при цьому не розчиняється). Виглядає як безбарвна кристалічна маса з легким специфічним запахом. У процесі нагрівання в лужному середовищі руйнується, в кислих водних розчинах стійкість проявляє більшу. Молярна маса – 265,4 г/моль, t плавлення – 248-250 °C. Формула: C12H17N4OS.

Яка роль цієї речовини в ветеринарії і, загалом, у житті тварин? Почнемо з того, що вітамін В1 необхідно давати не всім домашнім тваринам. В організмі жуйних він утворюється за допомогою деяких бактерій, присутніх у рубці. Однак, якщо брати до уваги птицю, кролів, свиней і коней, а також собак і котів, то вони гостро відчувають його нестачу. З огляду на те, що в їх організмі цей вітамін не утворюється, вони повинні отримувати його ззовні – разом з їжею.

У випадку дефіциту, нерідко виникають поліневрити. Як наслідок, порушується координація, хода стає невпевненою, рухи набувають обертального характеру, також трапляється параліч. Крім того, можливі порушення діяльності шлунково-кишкового тракту, фолікули розвиваються повільніше, з’являються судоми. Тварина стає більш сприйнятливою до інфекційних уражень. 

Застосування

Вітамін В1 призначають як при гіповітамінозі, так і при авітамінозі, при поліневритах різної природи, атонії прямої кишки. З його допомогою також інтенсифікують ростові процеси і підвищують стійкість організму до хвороб.

Тіамін бере участь у великій кількості біохімічних процесів, що належать до обміну речовин. Сприяє обміну вуглеводів, білків, жирів і води, регулює роботу серця. Як медіатор допомагає проводити імпульси збудження в різних ділянках нервової системи, прискорюючи дію ацетилхоліну і передаючи імпульси клітинам ЦНС і ВНС.

Застосування цього вітаміну можливе декількома способами: внутрішньо, під шкіру і всередину м’язів. При цьому варто враховувати, що його всмоктування добре, але потім, потрапляючи в лужне середовище кишківника, він руйнується. У тканинах трансформується в кокарбоксилазу.

Дозування

Щоб запобігти вітамінодефіциту у худоби і птиці, необхідно регулярно додавати цю субстанцію до корму в оптимальних обсягах. Наприклад, на 1 кг їжі для курчат потрібно давати 1 мг, для свиней – 3 мг. Якщо мова йде вже про лікування, потрібно брати в рази збільшені кількості.

Внутрішньом’язові і підшкірні дозування виглядають так: коням і ВРХ – 0,1-0,3 г, свиням і МРХ – 0,005-0,06 г, телятам – 0,01-0,06 г, собакам – 0,001-0,01 г, дорослій птиці – 0,01-0,025 г, курчатам – 0,001-0,002 г на особину в добу. При внутрішньому введенні курчатам потрібно забезпечити 0,003-0,004 г речовини, поросятам – 0,025-0,040 г.

Зверніть увагу! Дози можуть варіюватися, залежно від того, яка форма ветеринарного препарату використовується (бромід або хлорид).

Вважаємо за потрібне сказати окремо кілька слів про роль цієї сполуки в житті таких домашніх улюбленців, як собаки і коти. До дефіциту тіаміну у них призводить тривале годування кашами, для приготування яких було використане поліроване зерно, а також вареною картоплею, консервами, сирою прісноводною/морською рибою і рибними відходами. Сира риба – джерело тіамінази, що руйнівно впливає на В1. Руйнується він і в процесі стерилізації.

Як бачите, тіамін відіграє важливу роль у ветеринарії. Без нього неможливий повноцінний і здоровий розвиток тварин.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.