Кормова добавка форміат кальцію

Кормова добавка форміат кальцію

Форміат кальцію (кальцій мурашинокислий) – це кальцієва сіль мурашиної кислоти, антисептик у вигляді білої/світло-жовтої порошкоподібної маси з кількістю активного компоненту не менше 98 %. Характеризується нейтральністю, гірким смаком, легким поглинанням вологи і розчиненням в водних середовищах. Піддається гідролізу, в зв’язку з чим відбувається лужна реакція. Контакт зі сильними кислотами приводить до формування відповідних кальцієвих солей і мурашиної кислоти. Токсичності не має.

Молярна маса – 130,12 г/моль, густина – 2,015 г/см³. Формула: Ca(HCOO)2.

У природних умовах ця речовина не надто поширена. Зрідка її можна побачити в складі деяких мінералів. Отримання хімічним шляхом відбувається при дії CH2O2 на Ca, оксид або карбонат кальцію. Інший спосіб синтезу – високотемпературне розчинення чадного газу в твердому Ca(OH)2 (гашеному вапні).

Ця сполука знайшла застосування в харчопромі, будівельній, текстильній та косметичній галузях, у дослідженнях нафти і природного газу. Одна з важливих сфер її задіяння – виробництво кормових добавок для збагачення раціону сільськогосподарських тварин.

Форміат кальцію використовують як підкислювач. З його допомогою консервують корми і кормову сировину, призначену для худоби та птиці. Він – важливе джерело кальцію для с/г тварин, що стимулює апетит, зменшує швидкість діареї та інтенсифікує ріст приблизно на 12 %.

Роль кальцію варто розглядати спільно зі значенням фосфору, оскільки робота цих елементів тісно взаємопов’язана і в складі кормів, і в тваринному організмі. Майже весь кальцій і близько 80 % фосфору розміщуються в кістках і зубах. Решта розподілена по тканинах і рідинах. Ca і Р зберігаються в кісткових тканинах і звідти активуються. Кальцій покликаний тримати під контролем діяльність нервів та м’язів, він також дуже важливий для згортання крові. Вводячи кальцій або фосфор до раціону, необхідно строго дотримуватися їх співвідношення. Оптимальний варіант – 1,5 частини Ca до 1 частини Р.

При дефіциті зазначених хімічних елементів відбуваються різноманітні порушення в кістках і зубах, ростові процеси і продуктивність здійснюються на субнормальному рівні, апетит зменшується, як і результат від застосування корму, загалом. Не є винятком прояв таких хвороб:

- рахіту (занадто мала кількість кальцію в кісткових тканинах молодняка);

- остеомаляції (нестача Ca в кістках дорослих особин). Кістки розвиваються не так, як слід, суглоби збільшуються в розмірах. Не рідкість – переломи і рухові гальмування;

- молочної лихоманки, яка може призвести до спазмів м’язів і паралічу;

- остеопорозу. Це коли скелетні кістки зменшуються, а інші розвиваються нормально.

Маючи справу з мурашинокислим кальцієм, важливо дотримуватися умов зберігання і застосування. Для зберігання підійде сухе і прохолодне приміщення з доброю провітрюваністю. Упакування повинне бути щільно закритим. Контактувати з продуктом без потреби не потрібно, навіть незважаючи на відсутність токсичності. Можливі подразнення очей та шкіри, а також пошкодження дихальних шляхів при вдиханні. Працюючи з цим реактивом, захищайте руки і обличчя.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.