Карбід кальцію: властивості і застосування

Карбід кальцію: властивості і застосування

Карбід кальцію (кальцій вуглецевий/двовуглецевий, ацетиленід кальцію) – це один з найпопулярніших представників карбідів (сполук типу вуглець + метал/речовина з властивостями металу). В цьому випадку з вуглецем поєднується кальцій.

Зовнішній вигляд чистого матеріалу: білий порошок, сформований безбарвними кристалами. Технічному продукту властива наявність до 20 % домішок (негашеного вапна, кремнієвої кислоти та ін.), через що він має темно-сіре або брунатне забарвлення. Колір зламу може доповнюватися різними відтінками, залежно від ступеня чистоти.

Контакт з водою (поглинання якої значне і супроводжується розкладанням) приводить до гідролізу, в результаті чого утворюються ацетилен і гашене вапно. Розкладання спостерігається і при впливі атмосферної вологи. При поєднанні з киснем в умовах високих температур з’являється вуглекислий кальцій, з азотом – ціанамід кальцію. Значні температури є передумовою взаємодії і з такими хім. елементами, як хлор, фосфор та миш’як.

Молярна маса – 64,0994 г/моль, густина – 2,22 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 2160 °C, t кипіння – 2300 °C. Формула: CaC2.

Вперше ацетиленід кальцію був отриманий в 1862 р. в процесі нагрівання цинково-кальцієвого сплаву й вугілля. Сьогодні для цього виконують прожарювання окису кальцію і коксу в електропечах при t 1900-1950 °C. З печі матеріал, якому, до речі, характерний неприємний запах, надходить у спеціальну форму для затвердіння. Після чого його подрібнюють і сортують, згідно з розмірними параметрами.

Карбід кальцію та його застосування

Ця речовина використовується у різних процесах. Промисловий синтез, мабуть, є одним з основних. Вона бере участь у виготовленні різних речовин та матеріалів: ацетиленової сажі, етилену, ацетилену, синтетичного каучуку, оцтової кислоти, диметилкетону, хлорвінілу і вінілбензолу. Якщо взяти, наприклад, 1 кг технічного карбіду, то, залежно від його сорту і грануляції, на виході можна отримати 235-285 л ацетилену. Щоб газу вийшло якомога більше, сировину необхідно використати чисту і велику. Кількість взятої води також впливає на процес: щоб ацетилен краще охолоджувався, а безпека роботи була високою, води слід задіювати 5-20 л. Є ще такий момент, як швидкість розкладання: чим чистішими є вода і карбід кальцію, чим менші розміри його компонентів, а температура вища, тим швидкість буде більшою.

Важливий цей реактив і для аграрного комплексу. З його участю синтезують добрива і ціанисті речовини. Не обходиться без нього отримання ціанаміду кальцію, в основі якого – реакція нагрівання двовуглецевого кальцію та азоту. Особливою популярністю користується карбідно-карбамідний регулятор, що коригує ростові процеси у рослин (виготовляється також з його допомогою).

Інші процеси, що відбуваються із залученням ацетиленіду кальцію:

- відновлення лужних металів;

- освітлення і газозварювання ацетиленом (використання карбідних ламп, в яких карбід взаємодіє з водою).

Використовуйте карбід кальцію за призначенням і не забувайте про можливу небезпеку виникнення вибуху та пожежі. Тоді мінімізуєте ризики, а ефективність, навпаки, збільшите в рази.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.