Каніфоль для пайки

Каніфоль для пайки

Каніфоль – це крихкий аморфний матеріал зі специфічним зовнішнім виглядом: жовтувате/темно-червоне забарвлення, склоподібна структура, схожий до раковин злам, скляний відблиск. За своєю суттю є, в основному, поєднанням смоляних кислот і їх ізомерів (80-95 %). Ця речовина розчиняється в спирті, диметилкетоні, ефірі, бензолі та трихлорметані, у водному середовищі розчиненню не піддається. Розм’якшується і плавиться в температурному діапазоні 50-130 °C. Міститься в смолі хвойних порід дерев. Видобувають каніфоль з живиці, екстрагуючи подрібнену деревину органічними розчинниками або відганяючи сиру талову олію. Саме залежно від способу отримання, її поділяють на соснову, жовчну, екстракційну, талову.

каніфоль купити оптомЦей матеріал знайшов широке застосування в різних процесах: проклеювання паперово-картонної продукції, емульгування при виготовленні штучного каучуку, пластичних мас, штучної шкіри, мила, лакофарбової продукції, імітація диму при зйомці фільмів, натирання наконечників більярдних київ, ремінних передач, струн музичних інструментів, взуття танцюристів тощо. Але, мабуть, найбільш відоме його використання в якості паяльного флюсу. Для чого саме потрібен цей витратний матеріал при пайці, багато хто знає не з чуток. Також багатьом відомо, що він легко плавиться, майже при будь-якій високій температурі.

Каніфольні флюси часто задіюють під час лудіння і пайки за допомогою легкоплавких припоїв. Ними в розплавленому стані навіть при t 150 °C розчиняють оксидні плівки на поверхнях металів, які спаюються, і припою. Ці плівки заважають металу і припою добре з’єднуватися між собою. А каніфоль з ними справляється миттєво. В результаті її застосування оксиди металів деякою мірою підлягають відновленню до металу, а частково трансформуються в резинати (легкоплавкі солі дітерпенових кислот). Завдяки цьому поліпшується змочування робочої металевої поверхні припоєм.

Каніфоль підходить для пайки деталей зі сталі, міді та мідних сплавів, цинку й інших кольорових металів. Для алюмінію і сплавів з нього не задіюється. Має масу достоїнств, але наявні й деякі недоліки. Їх обов’язково потрібно враховувати при роботі.

Переваги:

- простота застосування;

- доступність (матеріал можна купити на будь-якому ринку);

- невисока ціна в порівнянні з іншими видами флюсів;

- відносно низька t плавлення, за рахунок чого є можливість використовувати, навіть спаюючи деталі при незначних температурах;

- варіативність пайки, зокрема і в побуті;

- стійкість до впливу вологи;

- практично необмежений термін придатності;

- ефективна боротьба з плівками оксидів;

- відсутність токсичного впливу і можливість застосовувати без спеціальних ЗІЗ.

Недоліки:

- невисока активність, тому в певних випадках разового використання для досягнення бажаного результату може бути недостатньо;

- гігроскопічність, а відтак вбирання вологи з пари навіть після пайки і провокування корозійного впливу на метал;

- неуніверсальність. Цей продукт підходить для роботи з простими сполуками, а ось паяти нержавійку і здійснювати інші складні процеси з його допомогою не рекомендовано;

- крихкість, що вимагає обережності при перевезенні та зберіганні.

Каніфоль вважається чудовим діелектриком. Але тут є нюанси. Діелектричні характеристики очищених і позбавлених води лабораторних зразків насправді дуже високі. Але якщо брати зазвичай застосовуваний продукт і працювати з ним в звичайних умовах, об’ємний опір буде дещо меншим. До того ж, каніфоль проявляє малу стійкість до атмосферної вологи, яка приводить її до гідролізу і омилення. А ще пам’ятаємо про гігроскопічні параметри. Це зовсім не зменшує значення матеріалу і не закликає від нього відмовлятися. Просто необхідно враховувати такі особливості. Як довговічний діелектрик каніфоль підходить для герметичних електротехнічних приладів, для ізоляції в силових кабелях та ін.

Якщо розглядати діяльність радіоаматорів, то тут, як правило, задіюються етилові й ізопропанолові розчини каніфолі. Буває, що додатково використовують гліцерин, який підвищує ефективність флюсу.

Важливо знати: виготовляючи каніфольний флюс, розчиняючи при цьому матеріал в спирті, не потрібно досягати надмірно високих концентрацій: трохи жовтуватого забарвлення буде цілком достатньо. Слабо концентрований розчин буде не менш ефективним, а при відмиванні виробів не доведеться прикладати багато зусиль. До речі, про відмивання. Гліцерин також гігроскопічний, провокує корозію провідників і електровитоки, тож флюси, в складі яких він присутній, слід негайно і ретельно видаляти після пайки.

І ще. Якщо маєте справу з надто забрудненими або дуже окисленими поверхнями, флюс каніфоль + спирт (етанол або ізопропанол) + гліцерин – не найкращий для роботи варіант. Великої ефективності очікувати в такому випадку не доводиться. Тут краще впорається кислотний флюс.

Як виглядає технологія пайки каніфоллю?

каніфоль для пайкиГрамотно застосовувати цей флюс нескладно. Спочатку потрібно зачистити і залудити контакти. Для лудіння на припаювану деталь знадобиться покласти частину нерозплавленої каніфолі й притиснути її нагрітим до оптимальної температури паяльником. Якщо цим шматком вдасться покрити поверхню матеріалу, металеві оксиди видаляться повністю, а змочування покращиться.

Далі необхідно розплавити припій, помістивши його на спаювану ділянку і провівши по ньому паяльником. Якщо обробка буде недостатньою, припій може не прилипнути. Тому не шкодуйте каніфолі. Також запобігайте рухливості матеріалів до повного застигання. За умови правильного лудіння спаювання відбудеться практично відразу ж, у зв’язку з повним обволіканням припоєм підготовленої зони. Потрібно буде почекати лише доти, доки він застигне.

Що стосується видів каніфолі, то технологічні моменти і результат від цього практично не залежать. Функціональна поведінка у всіх їх однакова.

Чи можна замінити каніфоль якимось іншим флюсом? Можна, наприклад, бурою. Але чи варто? У певних умовах процесу з урахуванням всіх перерахованих вище переваг розглянутий продукт справляється зі своїм завданням на «відмінно». Потреба в пошуках альтернативи просто-напросто відпадає.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.