Хлорид нікелю (II): фізичні та хімічні властивості

Хлорид нікелю (II): фізичні та хімічні властивості

Хлорид нікелю (II) (нікель хлористий/двохлористий) – це сполука неорганічної етимології у вигляді твердої кристалічної маси, сформованої ромбоедричними жовтуватими кристалами з блиском (лусочки кольору сусалі). Тонкодисперсна, гігроскопічна, при перебуванні на повітрі трансформується в гексагідрат і стає зеленою.

Молярна маса – 129,56 г/моль, густина – 1,92 і 3,55 г/см³ (шестиводного і безводного, відповідно). Термовластивості: t плавлення – 1001 °С, t кипіння – 1627 °С. Формула: NiCl2.

Ця речовина розчиняється в воді, але ступінь розчинення залежить від температури: чим вода тепліша, тим розчинення сильніше. Так, наприклад, при 10 °C розчинення становить 59,5 г на 100 г, при 25 °C – 67,5 г/100 г, при 100 °C – 87,7 г/100 г. У рідкому аміаку не розчиняється, проте розчиненню підлягає у водному розчині нітриду водню. У спиртах (метиловому, етиловому) та ефірах розчиняється помірно.

Хлорид нікелю (II) формує кілька кристалогідратів. Прожарювання на повітрі або в кисні перетворює цю сполуку в оксид нікелю. Відновлення можливе при використанні водню і підвищених температур. Якщо брати нескінченне розведення при стандартній температурі, то величина молярної електропровідності становитиме 260,7 Cм•см²/моль.

Отримання

Синтез двохлористого нікелю виглядає як дія Cl2 на Ni, підігрітий до t 600-800 °С, дегідратація кристалогідратів NiCl2•nН2О (n = 1, 2, 4, 6, 7). Тобто отримання відбувається при згорянні нікелевого порошку в хлорному струмі. Також утворити цей продукт можна, обробляючи ацетат нікелю (II) бензольним розчином ацетилхлориду. У чистому вигляді отримати під час термічного розкладання NiCl2•6NH3 не вдається, оскільки неминуча поява чорних нелетких побічних утворень.

Застосування

Використання цієї сполуки відбувається, головним чином, у:

- гальванотехнічному напрямку. Служить складовою частиною електролітів, використовуваних у нікелюванні та рафінуванні нікелю;

- хімічній галузі. Виступає каталізатором, що переносить хлор із залученням соляної кислоти або Cl2. Застосовується при створенні порошкоподібного нікелю;

- лакофарбовій промисловості. Є структурним елементом термочутливих фарб.

Хлорид нікелю (II) і заходи безпеки

Працюючи з цим реактивом, потрібно знати про можливу небезпеку, щоб вміти їй запобігти. Так, хлористий нікель токсичний при попаданні в організм, може подразнювати шкірні покриви, провокувати алергії, астматичні симптоми і розвиток онкологічних утворень, проявляти ембріотоксичність і, є припущення, призводити до генетичних порушень. При вдиханні (тривалому/неодноразовому) можливий летальний результат. Також не є винятком згубний вплив на водну флору і фауну, який загрожує тривалими негативними наслідками.

Тому, приступаючи до роботи, обов’язково використовуйте ЗІЗ: респіратор, гумові рукавиці, захисні окуляри. Всіма силами уникайте вдихання пилу. При попаданні цієї речовини на шкіру або в очі, ретельно промийте ділянку контакту великою кількістю води.

Зберігайте цей продукт у щільно закритій тарі, в сухому вентильованому приміщенні не довше гарантійного терміну зберігання (3 роки з дня виготовлення).

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.