Пошук

Хладони для гасіння пожежі

Хладоны для тушения пожара

Хладони (фреони) – це насичені фторовуглеводні або поліфторовуглеводні. Також можуть бути скомпоновані з атомами хлору, в більш рідкісних випадках – брому. Їх торговельні найменування – це композиції фірмова назва (хладон/фреон/R) + цифровий код, в якому:

– перша цифра означає кількість атомів вуглецю мінус 1;

– друга – кількість атомів водню плюс 1;

– третя – кількість атомів фтору.

Якщо в їхньому складі присутній ще й бром, у коді ставиться В і цифра, яка повідомляє про кількість його атомів.

У наш час хладони застосовують при виготовленні холодильних установок, кондиціонерів, ХОУ, піноутворювачів, розпилювачів та аерозольних упакувань. З їх участю створюють пінопласти та поліуретани. Вони виступають реактивами при сухому травленні, коли здійснюється виробництво інтегральних мікросхем.

Хладони, що містять бром, входять до складу вогнегасних композицій як інгібітори полум’я (сповільнювачі горіння) і флегматизатори горіння вуглеводнів (речовини, що звужують ділянку полум’я або повністю прибирають цей процес).

Фреони, які найбільш часто застосовуються при пожежогасінні: 13В1, 12В1, 114В2 та 12В2. Якщо два перших – це за нормальних умов гази, то інші – важкі рідкі речовини.

Чим примітні ці матеріали при гасінні пожеж? Це пояснюється цілою низкою їх властивостей:

– діелектричними, що дозволяють гасити палаюче електричне обладнання, яке перебуває під напругою;

– високою щільністю, завдяки якій хладони і у вигляді рідини, і у вигляді газу бездоганно створюють робочий струмінь, а відтак потрапляння в полум’я речовини не є ускладненим;

– низькою t замерзання, завдяки чому гасити вогонь можна навіть при мінусовій температурі;

– хорошою змочуваністю, що дозволяє гасити матеріали, які тліють.

Чи є недоліки? Є. Головний, мабуть – це згубний вплив на людський організм. І не так самих хладонів, як продуктів їх термічного розкладання, токсичність яких зашкалює. А ще цей засіб може призвести до корозії металевих поверхонь, якщо саме такі були ним оброблені. Тому для металів і матеріалів, що містять кисень, фреони застосовувати не рекомендовано.

Тим не менш, є низка випадків, при яких краще, ніж хладони, при гасінні себе ніщо не може показати. Це, перш за все, об’єкти, де вода і матеріали, що містять воду, небажані. Гасіння тут за допомогою газу не тільки допоможе впоратися з вогнем, але й забезпечить мінімальну руйнацію об’єкта. Це також особливо небезпечні приміщення, наприклад, хімічні цехи, склади з горючими матеріалами, камери для фарбування та ін. Хладон не тільки швидше, ніж інші засоби, допоможе загасити пожежу, але й дозволить запобігти вибухам.

Хладони можуть бути задіяні при будь-яких масштабах займаннях: як при об’ємному вогнищі, так і при невеликих осередках, не тільки для гасіння, а й для попередження появи середовищ, небезпечних вибухами. Їх переваги не підлягають сумніву, хоча і недоліки варто враховувати, вирішуючи надати перевагу цьому матеріалу чи вибрати якийсь інший.

Залишилися запитання стосовно теми «хладони для гасіння пожежі»? Телефонуйте! Допоможемо знайти на них відповіді!

ПоширитиНапишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *