Хімія для металопрокату

Хімія для металопрокату

Металопрокат – це продукція металургійної галузі, що виготовляється в процесі прокатки на спеціальних верстатах. На загал, виготовлення цього виду виробів є надважливим напрямком економіки багатьох країн світу, який постійно розвивається і вдосконалюється.

Прокатка сталевих чи інших металевих заготовок здійснюється для отримання значного переліку деталей. Полягає в обтисненні металу між 2-3 валиками, обертання яких відбувається в різні боки. Залежно від температури, при якій здійснюється прокатка, її зараховують до одного з трьох видів: холодної, теплої або гарячої.

Завдяки інноваційним технологіям, прокат можливий двома способами: за допомогою спеціального обладнання зі злитків з попереднім вирівнюванням і під час безперервного лиття рідкого металу, переважно кольорового, на спеціалізованих агрегатах.

Тут часто не обійтися без такого важливого учасника процесу, як хімія для металопрокату, про який ми поговоримо трохи нижче.

Види металопрокату

Матеріал, який береться в роботу, визначає такі види металопрокату:

- чорний. Найпопулярніший. Створюється зі сталі, заліза, чавуну, а також зі сплавів цих металів. Серед переваг: економічність виробництва і довговічність продукції. Сфери застосування: будівельна галузь, нафтохімія та різні напрямки промисловості;

- нержавіючий. Виготовляється із хромовмісних сплавів, а хром, як відомо, добре протистоїть корозії. Крім того, до його складу можуть входити сірка, марганець, титан, вуглець і деякі інші компоненти. Такий металопрокат особливо цінний для медичної сфери, машинобудування, авіаційної, паперової, текстильної та інших галузей;

- кольоровий. Метали, які беруться для його виготовлення: алюміній, мідь, цинк, олово, титан. Цей вид характеризується підвищеною вартістю, яка цілком виправдана специфічними особливостями, необхідними для електротехнічного виробництва, приладобудування і т.д.

Все більших обертів сьогодні набуває металопрокат художнього різновиду. Він сприяє втіленню найрізноманітніших оригінальних будівельних проектів. Застосовується для створення віконних і камінних граток, парканів, елементів альтанок та інших металевих конструкцій.

Також можлива класифікація на заготовки, канатні зварні та безшовні труби, напівпродукти деталей техніки (осі, свердла та ін.).

Форма виробів дає поділ металопрокату на:

- сортовий (дріт, балки, рейки, кола, плоскі смуги тощо);

- фасонний загального і спеціального призначення (кутники, двотаври, швелери...);

- листовий (холодної та гарячої прокатки, зокрема тонкі й товсті вироби, а також оцинкований, профнастил та інші варіації).

Перелічені різновиди – це його сортамент (список виробів прокатки, у яких особливе значення відведено розмірам, формі поперечного перерізу та низці інших технічних параметрів).

Чи не найпопулярнішими в наші дні є труби, арматура та металочерепиця.

Нинішній металопрокат в Україні нічим не поступається закордонному. Якість стає дедалі вищою, як, втім, і кількісна сторона питання. Хоча оригінальні вироби, все ж, буває складно знайти швидко. Тоді вдаються до індивідуальних замовлень потрібних виробів. В окремому порядку замовляють нарізування, згинання, профілювання, фарбування, оцинкування і т.д.

Підвищення якості металопрокату

Будь-який металопрокат повинен відповідати певним вимогам. При його виготовленні необхідно унеможливлювати дефекти, серед яких: неоднорідність хімічного складу і структури, збільшений відсоток шкідливих домішок і включень неметалевої природи, невідповідна форма, поверхня тощо.

Підвищення якості можливе такими способами:

- металургійним (електрошлаковий переплав, обробка синтетичним шлаком, вакуумна дегазація, вакуумно-дуговий переплав, вакуумування в електронно-променевих печах, легування марганцем, нікелем, хромом, алюмінієм, молібденом, ванадієм, міддю, кобальтом та іншими металами);

- термічним (відпал, гартування, низький, середній і високий відпуск);

- хіміко-термічним (обробка металів хімічними засобами з метою зміни хімічного складу і структури поверхні для підвищення якості металопрокату). Залежно від того, який елемент використовується, можуть здійснюватися цементація, азотування, ціанування і дифузійна металізація.

Окремо в цьому напрямку стоїть таке завдання, як захист металів від корозійного впливу. Вироби можуть уражатися корозією різних видів: хімічною та електрохімічною, газовою, атмосферною, ґрунтовою, структурною. Вона може бути суцільною, місцевою та міжкристалітною. Тут, як і при хіміко-термічній обробці, не обійтися без спеціальної хімії.

Хімічні речовини для металопрокату

Цинк хлористий. Білі гігроскопічні кристали, добре розчинні у воді. Ця речовина необхідна при роботі з алюмінієвими виробами, при підготовці металу до хромування і оцинкування.

Сірчана кислота. У чистому вигляді це рідка речовина маслянистої консистенції без кольору і запаху. Її розчини на заводах, що спеціалізуються на металообробці, використовують, щоб видаляти оксидні шари з поверхонь металів. Нагріта кислота, наприклад, добре справляється з оксидами, що утворюються на листовому залізі.

Соляна кислота. Ще одна сполука, ефективна при корозії. Виглядає як прозора рідина без кольору.

Азотна кислота. Безбарвна рідка летка речовина з різким запахом. У металопрокаті – учасник процесу азотування (азотний захист металів). Насичує поверхні виробів з легованої сталі азотом. При поєднанні з алюмінієм, хромом, молібденом та низкою інших металів приводить до формування нітридів (твердих стійких хімічних сполук). Тому азотованій поверхні властиві збільшена твердість, стійкість до зношування і корозії навіть при повторному нагріванні хоч до 600 °С.

Сульфат цинку. Реактив, сформований безбарвними кристалічними структурами. Застосовується при ціануванні металевих заготовок.

Також для деяких процесів можуть знадобитися, зокрема, такі речовини: ортофосфорна кислота, бензоат натрію, сода харчова та натрій азотистокислий.

Хімія для металопрокату не просто важлива, а в деяких випадках незамінна. Якщо ви зараз шукаєте відповідні засоби, згадані вище або будь-які інші, звертайтеся! Наші фахівці мають що вам запропонувати!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.