Фунгіциди для саду, винограду. Як вибрати фунгіцид

Фунгіциди для саду, винограду. Як вибрати фунгіцид

Кожен аграрій, що професійно вирощує ті чи інші садові культури, і кожен садівник-любитель добре знають про різні загрози для своїх рослин. Різноманітні хвороби, спровоковані всілякими збудниками, бур’яни тощо – все це дуже негативно впливає на результат і в деяких випадках може залишити взагалі без урожаю. Що ж робити? Ґрунтовно ознайомитися з методами боротьби і обов’язково задіяти їх на практиці! Також не буде зайвим відповісти на деякі важливі запитання.

Що є джерелом хвороби? Посадковий матеріал чи ґрунт? У першому випадку різні збудники захворювань можуть бути і зверху, і всередині. Що стосується другого варіанту, то хвороботворна мікрофлора може зимувати в ґрунті на залишках попередніх рослин.

Чи завжди не обійтися без боротьби із захворюваннями? Відповідь однозначна: так! Якщо систематично і в потрібний час не боротися з хворобами, то вони, швидко розмножуючись, безперешкодно будуть заражати інші рослини, розташовані поблизу. А оскільки у плодових дерев і винограду листяна поверхня значна, крім того, їм для нормального розвитку створюються умови підвищеної вологості ґрунту і повітря, сприятливе середовище для загального зараження насаджень забезпечене!

Коли виконувати обробку, що запобігає хворобам? Найкращий період для виконання профілактичних заходів – при максимальному інфекційному фоні (рясні опади і значні перепади температур, висока ростова активність).

Фунгіциди як важливий представник пестицидів

На загал, у цьому питанні на допомогу приходять пестициди – хімічні с/г препарати, покликані захищати рослини від хвороб і шкідників, бур’янів та шкідливих тварин, а в низці випадків виконувати лікувальний ефект. Запам’ятайте, що універсального пестициду від всього і вся не існує. Тому слід ретельно розібратися, з чим має бути боротьба, і тільки після цього підбирати препарат.

Пестициди можна розділити на кілька основних груп, залежно від розв’язуваної задачі: фунгіциди, інсектициди, акарициди і гербіциди. Також є змішані препарати, що складаються з двох-трьох видів, як наприклад, інсектоакарициди, фунгіциди-акарициди або навіть фунгіциди-інсектоакарициди та інші. У житті садів і виноградників особливе значення мають саме фунгіциди, тож власне про них піде мова далі.

Фунгіциди – це засоби фунгіцидної дії, що сприяють боротьбі з хворобами рослин. Ефективні проти грибкових хвороб, серед яких є і найнебезпечніші захворювання винограду: антракноз, мілдью, оїдіум та сіра гниль.

Види фунгіцидів

Фунгіциди, зокрема, як і пестициди, в цілому, підлягають поділу. За хімічним складом і будовою їх поділяють на такі групи: сполуки міді, група сірки, ртутні препарати і збірна група.

Крім того, виділяють їх два типи: препарати контактної та системної дії.

За допомогою контактних можна виконувати профілактичні дії і захищати культури від хвороб. Їх наносять на плоди, стовбури і зелену масу шляхом обприскування, а також на пристовбурні кола ґрунту для винищення шкідливих бактерій і мікробів. Особливість полягає в тому, що працюють такі суміші винятково в місці контакту з деревом/кущем. Це обов’язково врахуйте при їх використанні. Якщо випаде дощ, то контактний фунгіцид змиється. Куди при обприскуванні засіб не потрапив – там його надалі без додаткової обробки і не буде. Не буде захисту і на нових частинах рослини, які з’явилися вже після обробки.

Системні препарати, що застосовуються для профілактики, лікування та винищення, проявляють ефект проти будь-яких хвороб, проникають спочатку в листя і вже від нього розносяться разом з соками рослини в її частини, що не були піддані обробці. Тобто в їх функціональних можливостях та обов’язках – комплексний захист зсередини. Такі моменти, як дощ, нові пагони і листки на результат дії не впливають. Протягом усього захисного періоду виноград буде під максимальним захистом, що не може не тішити. Правда, і коштують системні пестициди дещо більше, ніж контактні. Що важливіше і що підходить найбільше – вибирати вам.

Зверніть увагу!!!

І ті, й інші фунгіциди виконують свої завдання тільки при правильному і своєчасному залученні, лише частина допомагає впоратися з проблемою після її прояву (тобто лікує).

Як правильно вибрати фунгіцид?

Перше, що необхідно врахувати при виборі – це, до якої хвороби фунгіцид повинен проявляти ефективність. Друге – системна або контактна дія вас влаштує. Третє – чи високої якості препарати пропонує вам той або інший виробник.

Крім основних аспектів, радимо звернути увагу і на такі:

  • - період захисної дії (протягом скількох днів препарат буде діяти);
  • - час очікування (скільки днів має пройти від обробки до збору врожаю і вживання плодів);
  • - баковий розчин (розчин з парою сумісних пестицидів, які не взаємодіють між собою; ця характеристика дає зрозуміти, з якими типами пестицидів конкретний фунгіцид сумісний).

Такі моменти, як терміни застосування, кількість речовини, необхідна для обробки певного обсягу насаджень та інша важлива інформація, як правило, вказані на упакуванні. Тож проблем при купівлі та використанні виникнути не повинно.

Коротка характеристика деяких фунгіцидів для саду, винограду

У кожну групу пестицидів (фунгіциди – не виняток) входять різні речовини і препарати. Розгляньмо найпопулярніші з них.

Сірка мелена. Застосування цього засобу як фунгіциду ні у кого не викликає подиву, оскільки всім добре відомо про його токсичність. Взагалі, сірка може бути задіяна як у чистому вигляді, так і в складі різних сполук. Найбільший ефект для рослини спостерігається від застосування найпоширенішої форми – меленої сірки.

Сірка мелена виглядає як світло-жовта сірувата порошкоподібна маса, отримана внаслідок розмелу сірки комової або черенкової. Розмір частинок – 5-30 мк. Кількість основного компоненту – 95-99 %.

Цим препаратом опилюють дерева і чагарники з метою боротьби проти борошнистої роси. Норма витрати – 15-25 кг/га (приблизно 100-200 г на 1 дерево). Також ним можна знезаражувати і обкурювати парники/теплиці.

Для людини мелена сірка малоотруйна, але не варто забувати про її вогненебезпечність.

Карбамід (сечовина). Ще один диво-засіб для саду, що належить до карбамідних висококонцентрованих хімічних сполук. Є діамідом вугільної кислоти у формі білих кристалів. Розчинення можливе у воді, етиловому спирті та рідкому аміаку.

Обробку садових насаджень цим препаратом необхідно виконувати навесні, коли протягом декількох днів температура не опускається нижче, ніж 5 °C. Перед цим обморожені гілки і відмерлу кору з дерев варто акуратно прибрати, а ґрунт навколо них скопати і розпушити, щоб сполука добре просочилася в землю і ефективно очистила її від паразитів.

Сульфат міді (мідний купорос). Не поступається в популярності серед садівників попереднім позиціям і цей препарат. Виглядає як синя маса, утворена кристалами. Запах відсутній. У воді, особливо гарячій, розчиняється добре. Отримання його відбувається при обробці мідних відходів за допомогою H2SO4.

Беруть до роботи мідний купорос або на самому початку (до появи бруньок), або в самому кінці весни. Ним обробляють плодово-ягідні дерева та чагарники з метою профілактики виникнення цвілі, фітофтору, фруктової гнилі, різноманітних листяних плям, поширених вірусних хвороб та інших неприємних і небезпечних симптомів. При критичному перебігу хвороби розчин потрібно наносити прямо на уражені ділянки.

Форма препарату для боротьби з мілдью винограду, паршею, плодовою гниллю, чорним раком плодових при обробці шляхом обприскування – розчин 0,5-1 %-ї концентрації (100 г на 10 л води). Відповідні періоди – рання весна і пізня осінь. Для дезінфекції ран підходить 3 %-а концентрація (300 г на 10 л води). Крім того, сульфат міді може використовуватися для створення бордоської суміші.

Цьому препарату властива мала отруйність і вогнебезпека. Однак при вегетації дерев він може провокувати опіки, тому в цей період застосовувати його не рекомендовано.

Залізний купорос (залізо сірчанокисле). Це сульфат заліза-II, сіль, утворена при контакті і реакції між двовалентним залізом і сірчаною кислотою (обробка за допомогою H2SO4 залізного брухту). Та не просто сіль, а кристалогідрат. Зовні – блакитно- або жовто-зелені (при кімнатній температурі) кристалічні структури з хорошою розчинністю у воді.

У садівництві сірчанокисле залізо є контактним фунгіцидом, що ефективно захищає насадження від грибних інфекцій. У клітини не проникає, водою змивається досить оперативно.

Ним, а точніше його 3-4 %-м розчином, обприскують плодові дерева і виноград тоді, коли необхідно побороти паршу, антракноз, кокомікоз, кластеросопоріоз, плодову гниль, кишеньки слив, кучерявість листків і борошнисті роси (несправжні та справжні). Також з його допомогою можна видалити зі слабких дерев лишайники.

Обробку слід виконувати і навесні, і восени, коли основна небезпека йде від рослинних залишків всередині і на поверхні ґрунту. Обприскувати потрібно не тільки дерево, але й пристовбурну ділянку землі. Для досягнення максимального ефекту в осінній період краще прибрати і спалити листя, яке обсипалося, а також обкопати пристовбурні кола. Після чого не завадить і додаткова обробка залізним купоросом, яка придушить інфекцію на самих рослинах.

Норми витрат: для садових дерев – 10-15 л на 100 м2, для винограду – 10 л на 100 м2.

Найкраща погода для обприскування – похмура і безвітряна. Також поцікавтеся погодним прогнозом, щоб найближчим часом не було сильних дощів.

Примітно і те, що залізний купорос абсолютно безпечний для людей і тварин.

Ворога треба знати в обличчя! У цій короткій фразі – практично вся суть застосування фунгіцидів. Знаєте, проти чого необхідна зброя – купуєте, задіюєте і отримуєте бажаний результат. Не знаєте, тоді не шукайте винних і крайніх.

І наостанок – кілька порад, які не варто залишати без уваги:

  • - обприскуйте рослини свіжоприготованим розчином;
  • - виконуйте обробку в суху погоду, коли немає вітру;
  • - рівномірно розподіляйте препарат по всіх поверхнях;
  • - дотримуйтеся рекомендацій, зазначених в інструкції;
  • - пам’ятайте, що харчові ємності для цієї роботи не підходять;
  • - виконуйте обробку при відсутності поблизу дітей і домашніх тварин;
  • - не нехтуйте ЗІЗ (респіратор, окуляри, рукавиці);
  • - у процесі обробки не вживайте їжу і напої, не паліть;
  • - закінчивши роботу, ретельно вимийте руки і обличчя, також варто прополокати ротову порожнину;
  • - зберігайте фунгіциди окремо від їжі та ліків при t -10-35 ºС, далеко від джерел займання.

Тепер ви знаєте практично все необхідне на тему «фунгіциди для саду, винограду». Залишилося застосувати ці знання на практиці! Беріться до діла, майте справу з хворобами рослин якомога рідше і гарних вам урожаїв!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.