Ацетилсаліцилова кислота і медицина

Ацетилсаліцилова кислота і медицина

Ацетилсаліцилова кислота (2-ацетоксибензойна кислота, аспірин) – це саліциловий ефір оцтової кислоти, ліки, використовувані для зниження жару, проти запалень, як анальгетик і антиагрегант (перешкоджають тромбоутворенню). На вигляд це біла порошкоподібна маса, сформована кристалами. Смак – дещо кислий. У воді кімнатної t розчиняється слабо, проте доброму розчиненню піддається в гарячій воді, спирті та лужних розчинах. Молярна маса – 180,157 г/моль. Формула: C9H8O4.

Промислове отримання полягає в етерифікації C7H6O3 за допомогою етанової кислоти. У лабораторії для цього використовують саліцилову кислоту і ангідрид оцтової кислоти за участю сульфатної кислоти. Після очищення шляхом перекристалізації виходить приблизно 80 % речовини.

Як синтетичний медпрепарат випускається у формі таблеток з різною кількістю діючої речовини і різним числом штук в упакуванні.

Застосування

Ацетилсаліцилову кислоту назначають при болях, лихоманках, спровокованих інфекційно-запальними хворобами, ревматичних недугах, для тромбозо- і емболієпрофілактики. Використовують її і з профілактичною метою, спрямованою на протистояння інфаркту міокарда та ішемічному інсульту. Задіють її як самостійно, так і в комплексних терапіях (разом з іншими ліками).

Способи застосування і дозування

Ліки приймають всередину в проміжках між споживанням їжі. Для цього 1 таблетку поміщають у півсклянки кип’яченої води, помішують до розчинення і випивають.

Норма для дорослих – 1-2 таблетки три-чотири рази на добу. Максимум за день допустимо вжити 6 таблеток по 500 мг.

Кількість аспірину для дітей при ревматичній лихоманці, перикардиті і болях розраховується, згідно з масою тіла (20-30 мг/кг). У двох-трирічному віці це 100 мг/добу, в чотирьох-шестирічному – 200 мг/добу, в 7-9 років – 300 мг/добу. У 12 років і для старших дітей разова доза становить півтаблетки (250 мг) двічі на день. Максимум – 750 мг/добу.

Щоб поліпшити реологію крові, використовують 0,15-0,25 г цієї кислоти на добу протягом декількох місяців. Якщо дії спрямовані на лікування або профілактику інфаркту міокарда, добова кількість препарату становить 40-325 мг. Якщо є проблеми з утворенням тромбів – 250-325 мг/добу (в цьому випадку лікувальним заходам властивий тривалий характер).

Побічні ефекти та протипоказання

Серед побічних дій помічені: нудота, втрата апетиту, біль у зоні шлунка, вушні шуми і ослаблений слух, алергії. Якщо застосування тривале, не є винятком розлади шлунка і кровотечі, ураження дванадцятипалої кишки.

Цей засіб протипоказаний при виразці шлунка і 12-палої кишки, схильності організму до крововиливів, проблемах функціонування печінки та нирок, бронхіальній астмі. Не можна його використовувати спільно з лікуванням за допомогою антикоагулянтів. Щоб уникнути ускладнень, не назначають його і дітям до 15-річного віку при респіраторно-вірусних інфекціях, грипі й вітрянці. Також протипоказання є для вагітних, а в період лактації прийом повинен здійснюватися з обережністю, можливо, з перериванням годування.

Ацетилсаліцилова кислота, її дія і безпека для людини добре вивчені, ефективність пройшла клінічну апробацію. Як результат, цей препарат занесений до переліку життєво необхідних ліків ВООЗ.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.