Як лікувати свиней. Пропонуємо препарати для лікування свиней

Як лікувати свиней. Пропонуємо препарати для лікування свиней

Свинарство в усі часи (і теперішні реалії – не виняток) було перспективним сегментом вітчизняного сільського господарства. Попит споживачів на продукти свинарства завжди на високому рівні і постійно спостерігається збільшення потреб у них у населення. Крім того, вирощувати свиней економічно вигідно, адже це чи не єдина галузь тваринництва, де співвідношення витрат і прибутку виглядає як 1 до 5.

Однак, не все так просто і безхмарно. Як і інші с/г тварини, свині хворіють. У таких ситуаціях господарство зазнає значних економічних збитків у плані витрат на порятунок від хвороб. Спостерігаються втрати приростів і недостатність молодняка.

За основною з класифікацій всі захворювання свиней поділяються на:

- незаразні (85-95 % хвороб): виразка, диспепсія і гастроентерит, бронхіт і бронхопневмонія, недокрів’я молодняка;

- інфекційні (5-15 % хвороб): рожа, коліентеротоксемія, чума, паратифи, дизентерія і ящур.

У свиней можуть піддаватися негативним впливам травний тракт, органи дихання і обміну речовин, статева система і молочні залози. Найпоширеніші захворювання – це ураження шлунково-кишкового тракту. Їх можуть провокувати різні фактори: поганий корм або низькопробна вода, знижений імунітет у постмедикаментозний період, невідповідність умов утримання тварин санітарним нормам і т.д. Але, що найгірше, небезпеку вони несуть з перших днів життя поросят, а від стану молодняку прямо залежить все подальше поголів’я, його продуктивність і здоров’я.

Що ж робити? Важливо не нехтувати профілактичними заходами, своєчасно в разі необхідності виконувати лікування, а також завжди стежити за умовами утримання тварин і кормами, які до них надходять.

Коли бути напоготові? Хороший фермер завжди слідкує за станом свого господарства, а ще він чудово орієнтується в ознаках, які є сигналом до дії.

Основні симптоми захворювань свиней:

- такі дві крайнощі, як загальний пригнічений стан, знесилений вигляд і надмірна збудженість у звичайних діях і при звичних ситуаціях;

- рясна засаленість шкіри і щетини;

- сухість шкірних покривів, набуття шкірою червоного відтінку;

- поява плямистих ділянок і висипів;

- матовість і скуйовдження щетини;

- втрата апетиту й інтересу до води;

- нехарактерна температура (нижча або вища, ніж належить);

- прискорене дихання;

- пронос, зокрема, з кров’яними частками;

- відокремлене перебування, далеко від інших особин.

А також, коли обм’як хвіст, поникли/опустилися вуха, потьмяніли очі... При всіх перерахованих вище сигналах потрібно дізнатися, що стало їх причиною, або, якщо бути точнішими, з якою хворобою доведеться надалі мати справу. З’ясували, з яким захворюванням належить боротися – вибираєте ветеринарний препарат і приступаєте до справи, строго дотримуючись рекомендацій ветлікаря чи іншого фахівця, якому довіряєте. А щоб вибір препарату не викликав у вас труднощів, ми розповімо трохи про кожен з найпопулярніших і активно використовуваних у наших дні в свинарській практиці.

Головні препарати для лікування свиней

Сульфат магнію (магній сірчанокислий). Позбавлені кольору кристалічні утворення призматичної сингонії. Добре розчинні у воді: в холодній – у співвідношенні 1:1, в гарячій – 3:1. Речовина випускається в порошках або в ін’єкційних 10/25 %-х розчинах (в ампулах). Порошок потрібно зберігати в герметичних ємностях. Розчини піддаються автоклавуванню при 120 °С протягом 20 хв.

Застосування сульфату магнію має на меті збільшення осмотичного тиску в кишківнику: накопичується значна кількість рідини, що розріджує хімус і тисне на стінки кишківника. Так досягається проносний ефект. Препарат як проносний засіб призначають при засміченнях кишківника, колітах, метеоризмі й інтоксикаціях в обсязі 25-50 г.

Невеликі дози цього препарату, крім того, покращують апетит і травлення, виявляють спазмолітичну і жовчогінну дію (важливо при хворобах печінки, спазмах жовчних протоків і каменях у печінці). При парентеральному способі введення спостерігається заспокійливий вплив на тварину: пригніченість це буде, сон або навіть наркоз – залежить від кількості MgSO4.

Хлорид амонію (амоній хлористий). Кристалічна порошкоподібна маса білого кольору, запах відсутній. У воді розчиняється, в цілому, добре. Ступінь розчинення залежить від температури води: чим вона вища, тим розчинення краще. Крім того, ця речовина розчиняється в метиловому спирті і етиловому (хоч у цьому випадку дуже слабо).

Її роль у свинарстві цінна при бронхіті свиней – запаленні слизової бронхів з негативним впливом на трахею. За допомогою хлориду амонію як відхаркувального засобу видаляють з цих органів слиз, що назбирався. Дозування становить 3-5 г двічі на день.

Стрептоміцин сірчанокислий (стрептоміцину сульфат). Білий гіркий гігроскопічний порошок без запаху. Добре розчиняється у воді, під дією кислотних і лужних розчинів руйнується.

Показаний при бронхопневмонії та інфекціях бактеріальної природи, як от рожа у свиней, а також при інфекціях сечостатевої системи і ендометритах. Дозування для внутрішньом’язового введення виглядає так: свиням – 10000-15000 ОД на кг маси тварини, поросятам – 20000 ОД на кг.

Стрептоцид. Біла кристалічна порошкоподібна маса, розчинна в воді. Ветеринарні препарати випускаються у формі порошку і таблеток.

Стрептоцид має протимікробну дію стосовно менінго-, пневмо- і стрептококів, а також впливає на кишкову паличку та інші мікроби.

Залежно від застосовуваної форми, може вводитися всередину (спостерігаються швидкі всмоктування і виділення з організму) або парентерально. Дози: всередину – по 0,5-3 г 3-4 рази на добу протягом тижня, внутрішньовенно – по 2-3 г 2-3 рази на добу чотири дні.

Залізний купорос (сульфат заліза). Блакитні кристалічні структури або світло-зелений порошок. Розчинення у воді відбувається з формуванням зеленого розчину.

За допомогою цього препарату заповнюють дефіцит заліза в раціоні свиней. Він є ефективним засобом для профілактики і лікування паракератозу дорослих особин і анемії поросят.

Фуразолідон. Дрібний кристалічний порошок жовтого або жовто-зеленого кольору. Смак – гіркуватий, запах відсутній. У воді і спирті практично не розчиняється. У ветеринарній практиці використовується в формі порошку і таблеток.

Цьому препарату характерна велика антимікробна активність. Визначна його роль у боротьбі з колібактеріозом і сальмонельозом поросят. Згодовувати в такому випадку цю речовину потрібно разом з молоком по 3-4 мг/кг ваги тварини тричі на день протягом 4-5 днів.

Кальцій хлористий (хлорид кальцію). Безколірні солоно-гіркі кристалічні структури, запах відсутній. У воді розчиняються легко, приводячи при цьому до охолодження розчину.

Ця речовина виступає активатором ретикулоендотеліальної системи і фагоцитарної функції лейкоцитів, підвищує тонус симпатичної іннервації, вихід адреналіну і швидкість вироблення великої кількості ферментів. Використовується як протизапальний препарат і засіб, що захищає судини при пневмонії, токсикозах, набряковій хворобі поросят тощо. Доза для внутрішньовенного введення свиням становить 1-2 г, при прийомі всередину – 2-5 г.

Левоміцетин. Біла або з жовтим відтінком гірка порошкоподібна маса, сформована кристалами. Погано розчиняється у воді, добре – в етанолі.

Це антибіотик широкого спектру дії, що активно застосовується в лікуванні свиней. Його призначають при паратифі й колібактеріозі, захворюваннях шлунково-кишкового тракту молодняка. Лікування препаратом проводять всередину разом з кормом або водою з розрахунку 20-40 мг/кг маси дорослої свині і 20-35 мг/кг для поросят.

Окситетрациклін солянокислий. Світло-жовтий/жовтий порошок, гіркий на смак. Добре розчиняється у воді. У ветеринарії використовується у вигляді таблеток і порошку, а також ін’єкційних розчинів.

Це хіміотерапевтичний препарат широкої дії. Допомагає при диспепсії, дизентерії, пневмоніях, паратифах та ін. хворобах. Крім того, він стимулює ріст поросят, з цією метою активно й застосовується.

Метронідазол. Світло-жовтий порошок, слабко розчинний у воді. Ефективний стосовно трихомонад, балантидій, амеб, гістомонад тощо. Застосовується всередину і місцево, головним чином, для лікування балантидіозу і дизентерії свиней. Примітно, що метронідазол дає цілісний результат і не має негативних проявів.

Необхідне дозування: при балантидіозі – 10-20 мг на 1 кг маси тіла двічі на день 3 дні, при дизентерії – 25 мг на 1 кг маси тіла один раз в день 4 дні.

Щоб упоратися з хворобами свиней швидко і максимально ефективно, правильно встановлюйте діагноз (самі або за допомогою фахівця), вибирайте тільки дієві препарати і використовуйте їх відповідно до рекомендацій. Тоді позитивний результат не змусить вас довго чекати!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.