Як лікувати курей. Ефективні препарати при поширених захворюваннях

Як лікувати курей. Ефективні препарати при поширених захворюваннях

Розведення домашньої птиці, зокрема курей – досить прибуткова справа в наш час. Та й не в комерційному плані, а для власних потреб (м’ясо і яйця), вигідна. Але, кури, як і інші домашні тварини, через різні причини схильні до хвороб, які можуть призвести навіть до необхідності вирізати все поголів’я. Небезпеку становлять різноманітні віруси та паразити. Не рідкість – опіки і переохолодження, запалення і дефіцит вітамінів. Хвороби необхідно вчасно діагностувати і лікувати, інакше досягти бажаного результату не вийде. Оскільки проблема захворювання курей є вагомою і однією з головних у розвитку птахівництва, потрібно добре орієнтуватися в цьому питанні. Кожен фермер повинен чітко уявляти, які хвороби загрожують птиці, як вони проявляються, як виконувати профілактику і, власне, лікувальні заходи. У здорової курки спостерігається активна життєдіяльність і хороший апетит. Вона стійко пересувається і стоїть. Оперення має блиск і гладку структуру. Це необхідно враховувати при огляді і постановці діагнозу. Також варто звернути увагу на такі фактори: травні процеси, стан шкіри і дихання, рух крил, шиї і ніг. Якщо у будь-якої особини виявлені ознаки хвороби, насамперед, її потрібно відокремити від решти, щоб уникнути зараження інших. Далі йде встановлення діагнозу і саме лікування.

Основні хвороби курей

Всі захворювання птиці поділяються на інфекційні (вірусні), неінфекційні (інвазійні, паразитарні), а також хронічні. Найнебезпечніші – інфекційні хвороби. В навколишньому середовищі повсюдно є всілякі віруси і мікроби, ризик заразитися якими притаманний птиці. Проникаючи до організму, вони швидко розмножуються і викликають хворобливі стани. Головна небезпека полягає в тому, що загроза з’являється для всього поголів’я. Інфекційне захворювання може стати причиною смертності 100 % птахів. А ще деякі з них можуть уражати й інших домашніх тварин, і навіть людину. Серед поширених інфекційних хвороб: псевдочума і віспа, тиф і паратиф, стрептококоз, туберкульоз, орнітоз, кокцидіоз, гемофільоз, омфаліт, нейролімфоматоз, трихомоноз, колі-інфекція, енцефаломієліт, синусит, ларинготрахеїт, анаеробна діарея, курячий грип. Неінфекційні хвороби не такі небезпечні, але залишати їх без уваги також у жодному разі не можна, адже вони дуже швидко передаються від особини до особини через поїлки, підстилки тощо. Вони можуть бути викликані грибками (стригучий лишай, аспергільоз), гельмінтами (капіляріоз, сингамоз, аскаридоз, цестадоз, гістомоноз, дрепанідотеніоз, гіменолепідоз) і комахами. При несвоєчасному лікуванні багато із захворювань можуть переходити в хронічну форму. Не будемо зупинятися на симптоматиці кожної з вищезгаданих хвороб. В інтернеті ви знайдете багато інформації і самі або ж, звернувшись до ветлікаря, зможете поставити діагноз. Зараз же детальніше поговорімо про препарати, які допоможуть знайти вихід із загрозливої ситуації, якщо така склалася.

Ефективні в лікуванні курей ветпрепарати

Пропонуємо вашій увазі ефективні препарати, які допомагають виліковувати курей від більшості поширених захворювань.

Метронідазол. Цей препарат – це протипаразитарний засіб з вираженою антибактеріальною дією. Покликаний сприяти боротьбі з інвазійними хворобами. Виявляє ефективність при наявності в організмі курки багатьох найпростіших паразитів і анаеробів. Показаний для профілактики і лікування курей при кокцидіозі, гістомонозі та трихомонозі. Особливості препарату: - оперативно засвоюється шлунково-кишковим трактом і розходиться по тканинах та органах тварини; - з кровоносної системи проникає в нервову; - накопичується у печінці; - виводиться разом з калом і сечею протягом двох діб. З метою профілактики для молодняка метронідазол потрібно давати разом з кормом з розрахунку 20-25 мг на 1 кг живої маси протягом п’яти днів. І так кожні два тижні до досягнення півторамісячного віку. У воду цей препарат додавати немає сенсу, оскільки в ній він майже не розчиняється і осідає на дні поїлок. Профілактика і лікування дорослих курей вимагають 1,5 г на кожен кілограм корму. Курс – 10 днів.

Окситетрациклін солянокислий (окситетрацикліну гідрохлорид). Протимікробний препарат, антибіотик з групи тетрациклінів, що блокує ріст і розмноження вкрай небезпечних бактерій. Призначають при диспепсії, дизентерії, пневмонії, ларинготрахеїті, респіраторному мікоплазмозі дорослої птиці, пуллорозі та кокцидіозі молодняка, паратифі і пастерельозі. Вводиться внутрішньом’язово, коли є необхідність створити велику концентрацію речовини в крові. Особливості препарату: - добре всмоктування тканинами і збереження в них протягом довгого часу; - високі концентрації в крові, печінці та нирках, а також в інших органах спостерігаються вже через 30 хвилин після введення; - терапевтична доза тримається до 24 годин. Прийняті дози використання: курчатам – 2-3 мг на особину, курям – 20-40 мг/кг маси птиці.

Левоміцетин. Антибіотик широкого спектру дії, ефективний при пастерельозі (разом з кормом по 30 мг на 1 кг маси птиці 5 днів), паратифі (10-15 мг на курча 8-10 днів), віспі (для лікування – 200 мг/кг маси, для профілактики – 33 мг/кг маси 3 дні), ларинготрахеїті (з питною водою), кокцидіозі (10 мг/кг маси тварини 4 дні, плюс повторний курс лікування після 3-денної перерви), а також низці інших хвороб. Взагалі, всередину левоміцетин можна вводити з кормом або водою. Загальні дози при введенні з кормом: дорослій птиці – 25-50 мг/кг, курчатам – по 3-10 мг на кожне 2-3 рази на день протягом тижня. Дозування при лікуванні з питною водою: 0,5 г/л води протягом 3-4 днів. Використовується також у формі мазі при екземі, опіках і ускладнених інфекціях. Особливості препарату: - протипоказаний при захворюваннях печінки і нирок; - ненадовго затримується в організмі (7-12 годин), тому застосовується, частіше за все, з метою лікування. Для профілактики можна використовувати тільки нетривалий період (2-4 доби); - забій птиці на м’ясо можна виконувати не раніше, ніж через 7 днів після останнього прийому препарату.

Норсульфазол. Препарат з протимікробною дією. Показаний при хворобах, спровокованих пневмококами, стрептококами, стафілококами, кишковою паличкою, при пневмоніях, ендометритах і бактеріальних інфекціях птиці. Особливості препарату: - при внутрішньому введенні досягає крові через 15-30 хвилин; - максимальна концентрація спостерігається через годину після прийому; - повністю виводиться з організму через дві доби; - не вимагає обмеження прийому води. Для профілактики хвороб шлунково-кишкового тракту курчат вводиться всередину разом зі зволоженим кормом два рази в день протягом 3 днів. Дозування для терапевтичного застосування залежать від віку птиці та виглядають так: від 3 до 20 днів – 15 г на 100 особин, від 20 до 60 днів – 50 г також на 100 одиниць птиці (по 3 рази протягом 4-5 днів).

Фуразолідон. Препарат з високим антимікробним ефектом. Показаний для профілактичних і лікувальних дій при пуллорозі, колібактеріозі, сальмонельозі та інших інфекціях бактеріальної природи у птиці. Може застосовуватися як з кормом, так і з водою, розділеним на три рівні частини (інтервал – 4-6 годин). Лікувальна доза для курчат – 5-7 г на 1000 голів протягом 5-7 днів, для курей – 0,03-0,04 %-ва концентрація 8-10 днів. Особливості препарату: - проявляє ефективність до тих мікроорганізмів, які резистентні до антибіотиків і сульфаніламідів; - стійкість до нього мікроорганізмів розвивається повільно.

Вибір препарату, дозування і спосіб застосування залежать, безпосередньо, від хвороби і стадії її перебігу. Якщо не зможете впоратися із завданням самі, проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем. Крім того, на ваші запитання готові відповісти наші фахівці. Звертайтеся! І нехай ваша птиця хворіє якомога рідше, а ще краще, нехай буде здоровою завжди!

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.